Jak ograniczyć emisję spalin? Zacznij od swojego otoczenia!

Chcesz oddychać czystym powietrzem? Każdy zasługuje na to, by czerpać radość z przebywania na zewnątrz. Jednak w wielu miastach kwestia smogu nadal jest problemem. Jak możesz przyczynić się do zmniejszenia emisji szkodliwych spalin? Przeczytaj!

Odejście od spalania paliw kopalnych jest kamieniem milowym w walce z nadmierną ilością zanieczyszczeń. Jednak wpływ na jakość powietrza mają nie tylko koncerny przemysłowe, ale też każdy mieszkaniec Ziemi – również ty. Każdy z nas przecież potrzebuje środków transportu, ogrzewania w domu lub mieszkaniu i źródła energii do przygotowywania posiłków. Dlatego nadal jest jeszcze mnóstwo do zrobienia w sprawie ograniczenia emisji szkodliwych związków. Jak możesz pomóc?

Bądź ekologiczny z natury we własnym domu

Przyjęło się mówić, że wszystko, co eko, jest modne. Jednak środowisko naturalne nie patrzy na aktualne trendy i potrzebuje wsparcia w eliminowaniu zanieczyszczeń. Możesz mu pomóc, rozpoczynając od własnego domu. Jednym z bardzo dobrych sposobów na ograniczenie emisji spalin jest wybór nisko- lub zeroemisyjnych źródeł ciepła. Do takich należą np.:

  • panele solarne i fotowoltaiczne w połączeniu z ogrzewaniem na podczerwień;
  • pompy ciepła;
  • kotły na pellet i biomasę;
  • kotły gazowe kondensacyjne.

Jeśli tylko masz możliwość wybrać jedną z tych opcji, zdecyduj się na nią bez wahania. W obecnych realiach możliwe jest skorzystanie z lokalnych i ogólnopolskich dofinansowań na wymianę źródeł ciepła w domu. Mowa szczególnie o bardzo szkodliwych kotłach na paliwo stałe, takie jak węgiel czy drewno.

Pamiętaj o wysokim poziomie termoizolacji

Nawet najbardziej ekologiczne źródło ciepła w domu nie będzie przynosiło wymiernych korzyści, jeśli dom nie będzie miał solidnej termoizolacji. Ważne jest zabezpieczenie wszystkich możliwych przegród budynku, w którym mieszkasz. Najwięcej ciepła ucieka przez strop i dach, dlatego te miejsca warto zabezpieczyć w pierwszej kolejności. W zależności od rodzaju budownictwa możesz wybrać:

  • pianę natryskową PUR;
  • wełnę celulozową lub mineralną wdmuchiwaną;
  • wełnę mineralną w rolkach;
  • płyty PIR lub XPS na poszycie dachowe.
Zobacz też:  Ile kosztuje kilowatogodzina kwh w 2023 roku

Przy zastosowaniu wysokiego poziomu termoizolacji budynku niskoemisyjne źródło ciepła będzie zużywało jeszcze mniej potrzebnego paliwa.

Postaw na inne źródło transportu

Oczywiście, nie zawsze możliwe jest szybkie zmodyfikowanie źródła ogrzewania w domu lub mieszkaniu. Jeśli to jest poza twoim zasięgiem w danej chwili, bo przecież nie musisz rezygnować z tej opcji w dalszej perspektywie, postaw na alternatywny środek transportu. 

W wielu miejscach powstają strefy wolne od pojazdów zasilanych olejem napędowym. Czy mógłbyś przesiąść się na auto z silnikiem benzynowym lub instalacją gazową? A może w twoim przypadku praktyczne byłoby zupełne zrezygnowanie z takiego rodzaju pojazdu? Wiele osób zauważa, że w miastach lepszą i coraz bardziej popularną opcją jest rower elektryczny, który nie tylko jest bezemisyjny, ale też zapewnia szybsze dotarcie np. do pracy w porannych korkach.

A co zrobić, gdy w twojej sytuacji trudno jest postawić na inny typ pojazdu niż obecnie posiadany? Pamiętaj, że stare auta, szczególnie diesle, wytwarzają absurdalne ilości szkodliwych substancji. Dlatego, w celu wsparcia środowiska, możesz postawić na nowocześniejsze konstrukcje, wyposażone np. w filtry DPF, zasilanie AdBlue i spełniające wysokie normy emisji spalin powyżej Euro 5.

Wybieraj komunikację miejską zamiast auta

Wygodnie jest poruszać się własnym samochodem i wsiadać do niego, gdy tylko jest potrzeba. Jednak mnożenie środków transportu z silnikami spalinowymi jest bardzo szkodliwe dla przyrody. Dawniej jedno auto przypadało na całą rodzinę. Dzisiaj w wielu gospodarstwach domowych jest tyle samo, a nawet więcej pojazdów niż domowników! 

Czy mógłbyś zredukować ich ilość i przestawić się na komunikację miejską? W niektórych przypadkach niewielkie zmiany organizacyjne mogą sprawić, że będzie to możliwe. Po co uruchamiać 20 silników w autach dla 20 osób, skoro wszystkie mogą zmieścić się w jednym autobusie?

Jak ograniczyć emisje spalin – podsumowanie

W walce o czyste środowisko warto zacząć od siebie. Dzięki zmianom społecznym każdy człowiek będzie mógł wpłynąć na jeszcze lepszą jakość codziennego życia!

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl