Jak ograniczyć emisję spalin? Zacznij od swojego otoczenia!

Chcesz oddychać czystym powietrzem? Każdy zasługuje na to, by czerpać radość z przebywania na zewnątrz. Jednak w wielu miastach kwestia smogu nadal jest problemem. Jak możesz przyczynić się do zmniejszenia emisji szkodliwych spalin? Przeczytaj!

Odejście od spalania paliw kopalnych jest kamieniem milowym w walce z nadmierną ilością zanieczyszczeń. Jednak wpływ na jakość powietrza mają nie tylko koncerny przemysłowe, ale też każdy mieszkaniec Ziemi – również ty. Każdy z nas przecież potrzebuje środków transportu, ogrzewania w domu lub mieszkaniu i źródła energii do przygotowywania posiłków. Dlatego nadal jest jeszcze mnóstwo do zrobienia w sprawie ograniczenia emisji szkodliwych związków. Jak możesz pomóc?

Bądź ekologiczny z natury we własnym domu

Przyjęło się mówić, że wszystko, co eko, jest modne. Jednak środowisko naturalne nie patrzy na aktualne trendy i potrzebuje wsparcia w eliminowaniu zanieczyszczeń. Możesz mu pomóc, rozpoczynając od własnego domu. Jednym z bardzo dobrych sposobów na ograniczenie emisji spalin jest wybór nisko- lub zeroemisyjnych źródeł ciepła. Do takich należą np.:

  • panele solarne i fotowoltaiczne w połączeniu z ogrzewaniem na podczerwień;
  • pompy ciepła;
  • kotły na pellet i biomasę;
  • kotły gazowe kondensacyjne.

Jeśli tylko masz możliwość wybrać jedną z tych opcji, zdecyduj się na nią bez wahania. W obecnych realiach możliwe jest skorzystanie z lokalnych i ogólnopolskich dofinansowań na wymianę źródeł ciepła w domu. Mowa szczególnie o bardzo szkodliwych kotłach na paliwo stałe, takie jak węgiel czy drewno.

Pamiętaj o wysokim poziomie termoizolacji

Nawet najbardziej ekologiczne źródło ciepła w domu nie będzie przynosiło wymiernych korzyści, jeśli dom nie będzie miał solidnej termoizolacji. Ważne jest zabezpieczenie wszystkich możliwych przegród budynku, w którym mieszkasz. Najwięcej ciepła ucieka przez strop i dach, dlatego te miejsca warto zabezpieczyć w pierwszej kolejności. W zależności od rodzaju budownictwa możesz wybrać:

  • pianę natryskową PUR;
  • wełnę celulozową lub mineralną wdmuchiwaną;
  • wełnę mineralną w rolkach;
  • płyty PIR lub XPS na poszycie dachowe.
Zobacz też:  Jak być ekologicznym? Oto 10 porad, które łatwo wcielisz w życie

Przy zastosowaniu wysokiego poziomu termoizolacji budynku niskoemisyjne źródło ciepła będzie zużywało jeszcze mniej potrzebnego paliwa.

Postaw na inne źródło transportu

Oczywiście, nie zawsze możliwe jest szybkie zmodyfikowanie źródła ogrzewania w domu lub mieszkaniu. Jeśli to jest poza twoim zasięgiem w danej chwili, bo przecież nie musisz rezygnować z tej opcji w dalszej perspektywie, postaw na alternatywny środek transportu. 

W wielu miejscach powstają strefy wolne od pojazdów zasilanych olejem napędowym. Czy mógłbyś przesiąść się na auto z silnikiem benzynowym lub instalacją gazową? A może w twoim przypadku praktyczne byłoby zupełne zrezygnowanie z takiego rodzaju pojazdu? Wiele osób zauważa, że w miastach lepszą i coraz bardziej popularną opcją jest rower elektryczny, który nie tylko jest bezemisyjny, ale też zapewnia szybsze dotarcie np. do pracy w porannych korkach.

A co zrobić, gdy w twojej sytuacji trudno jest postawić na inny typ pojazdu niż obecnie posiadany? Pamiętaj, że stare auta, szczególnie diesle, wytwarzają absurdalne ilości szkodliwych substancji. Dlatego, w celu wsparcia środowiska, możesz postawić na nowocześniejsze konstrukcje, wyposażone np. w filtry DPF, zasilanie AdBlue i spełniające wysokie normy emisji spalin powyżej Euro 5.

Wybieraj komunikację miejską zamiast auta

Wygodnie jest poruszać się własnym samochodem i wsiadać do niego, gdy tylko jest potrzeba. Jednak mnożenie środków transportu z silnikami spalinowymi jest bardzo szkodliwe dla przyrody. Dawniej jedno auto przypadało na całą rodzinę. Dzisiaj w wielu gospodarstwach domowych jest tyle samo, a nawet więcej pojazdów niż domowników! 

Czy mógłbyś zredukować ich ilość i przestawić się na komunikację miejską? W niektórych przypadkach niewielkie zmiany organizacyjne mogą sprawić, że będzie to możliwe. Po co uruchamiać 20 silników w autach dla 20 osób, skoro wszystkie mogą zmieścić się w jednym autobusie?

Jak ograniczyć emisje spalin – podsumowanie

W walce o czyste środowisko warto zacząć od siebie. Dzięki zmianom społecznym każdy człowiek będzie mógł wpłynąć na jeszcze lepszą jakość codziennego życia!

Zobacz też:  Jak podłączyć podlicznik trójfazowy - poradnik krok po kroku

Artykuł sponsorowany

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl