Falownik do fotowoltaiki – serce instalacji solarnej. Poznaj inwerter fotowoltaiczny

Falownik do fotowoltaiki należy do najważniejszych podzespołów w całej sieci fotowoltaicznej. Ma za zadanie przetwarzanie prądu i dystrybucję zasobów do sieci i na zewnątrz. Dowiedz się, jak działa i jaki falownik do fotowoltaiki wybrać.
falownik do fotowoltaiki

Falownik do fotowoltaiki to jedna z podstawowych części składowych takiej instalacji. Dowiedz się, czym dokładnie jest inwerter fotowoltaiczny i jakie są jego rodzaje. Ile zapłacisz za to urządzenie?

Sieci fotowoltaiczne przetwarzają promienie słoneczne w prąd elektryczny. Sporą zasługę w szybkiej i skutecznej pracy instalacji ma falownik do fotowoltaiki. To urządzenie można potraktować jako serce całej instalacji odpowiedzialne za dystrybucję zasobów. Dowiedz się, jak pracuje falownik fotowoltaiczny, czym się kierować przy jego wyborze i dlaczego cena ma znaczenie. 

Co to jest falownik do fotowoltaiki?

Popularność instalacji fotowoltaicznych sprawia, że interesuje się nią coraz więcej osób. Jeśli także myślisz o budowie sieci i czerpaniu czystej darmowej energii ze słońca, z pewnością robiłeś wstępne rozeznanie. W wielu magazynach i na stronach tematycznych możesz znaleźć informacje dotyczące falownika do fotowoltaiki. Przez wielu ekspertów określany jest jako najdroższa i najbardziej delikatna część całej sieci. Czy jest to opinia słuszna?

Żeby łatwiej powiedzieć, czym jest falownik fotowoltaiczny, wyjaśnijmy pokrótce zasadę działania sieci PV. Panele słoneczne ulokowane na dachu lub w pobliżu budynku pobierają prąd płynący wraz z promieniami słonecznymi. Składają się one z fotonów, czyli nośników energii elektromagnetycznej. To właśnie fotony trafiające na powierzchnię paneli przekazują ładunek do instalacji. 

Pojedyncze elektrony zebrane w jednym miejscu to zaledwie prąd stały, który nie sprawdza się w naszej domowej sieci elektrycznej. Dopiero przetworzenie go na prąd zmienny umożliwia zasilanie sprzętów domowych, oświetlenia czy innych urządzeń. Tu właśnie do akcji wkracza falownik do fotowoltaiki jako urządzenie odpowiedzialne za przetwarzanie prądu stałego na zmienny

Zobacz też:  Fotowoltaika 10 kW – cena instalacji fotowoltaicznej jest dość wysoka. Czy warto ją zapłacić?

Pozostałe funkcje falownika fotowoltaicznego

Przetwarzanie energii to tylko jedna z funkcji falownika do fotowoltaiki. Urządzenie umieszczone jest na linii pomiędzy panelami słonecznymi a dalszą częścią sieci. To właśnie ono odpowiada za dystrybucję energii bezpośrednio do sieci na zaspokojenie aktualnych potrzeb. Także falownik przekazuje nadwyżki do banków energii, akumulatorów, a w sieciach prosumenta także do instalacji dostawcy energii. Tak wiele funkcji urządzenia sprawia, że bez jego prawidłowej pracy sieć nie będzie wydajna. 

Żywotność falownika do fotowoltaiki – największa wada urządzeń

Przy instalacjach fotowoltaicznych stosuje się wiele standardowych urządzeń elektrycznych. Poza przewodami i instalacjami odgromowymi także falownik jest elementem, który powszechnie stosowany jest w różnych maszynach. Jednak specyfika sieci sprawia, że falownik do fotowoltaiki działa w sposób często niespotykany przez dotychczasowe urządzenia. Brak regularnych dostaw energii i skomplikowana dystrybucja muszą dodatkowo być połączone z niewielkimi wymiarami.

Ze wszystkich elementów sieci właśnie falownik do fotowoltaiki jest urządzeniem najbardziej nowoczesnym i jednocześnie najbardziej skomplikowanym. Jego intensywna i wielowymiarowa praca sprawia, że falownik wymaga wymiany znacznie częściej, niż inne elementy sieci. Szacuje się, że żywotność falownika do fotowoltaiki jest o połowę mniejsza, niż paneli słonecznych. W związku z tym, zanim panele ulegną zużyciu, będziesz przynajmniej raz wymieniał tę część instalacji. 

Jaki inwerter fotowoltaiczny wybrać?

Bardzo często inwestor nie zawraca sobie głowy wyborem falownika i powierza to firmom instalacyjnym. Nie jest to zły pomysł, ponieważ doświadczeni monterzy wiedzą, jaki falownik do fotowoltaiki będzie najlepiej pasował. Jednak dobrze będzie, jeśli poznasz najważniejsze kryterium wyboru, czyli moc falownika do fotowoltaiki.

W tym wypadku moc urządzenia określa jego zdolność do przetwarzania i dystrybucji prądu. Moc falownika do fotowoltaiki jest silnie powiązana z nominalną mocą paneli słonecznych, jednak nie jest z nimi tożsama. Zaleca się, żeby moc falownika znalazła się w przedziale pomiędzy 80 a 125 procent mocy paneli słonecznych. Dla sieci o mocy nominalnej 10 kW inwerter powinien mieć pomiędzy 8, a 12 kW mocy. 

Zobacz też:  Czy fotowoltaika w bloku jest opłacalna? Poznaj możliwości zastosowania paneli PV na balkonach

Wielu specjalistów wskazuje, że moc inwertera powinna być przewymiarowana. Falownik do fotowoltaiki może zatem dysponować mniejszą mocą niż moduły. Wynika to z obliczeń dotyczących sprawności tych urządzeń i całej sieci. Najskuteczniejsza praca inwertera jest wówczas, kiedy działa on na poziomie 70-100% swojej sprawności. W takich warunkach urządzenie nie ulega częstym awariom, a energia dystrybuowana jest bez strat. W związku z tym, dla sieci 10 kW lepiej wybierz falownik do fotowoltaiki 8 kW, a nie 12 KW. 

Od czego zależy cena falownika?

Standardowy falownik do instalacji domowej kosztuje kilka tysięcy złotych. Na rynku znajdziesz falowniki do fotowoltaiki w rozmaitych wariantach. Różnice mogą być niewidoczne przy przeglądaniu produktów, jednak okazują się istotne już w czasie użytkowania. Przy wybraniu produktu możesz zauważyć, że cena falownika do fotowoltaiki o tej samej mocy może być mocno zróżnicowana. Dlaczego tak się dzieje i czy lepiej wybrać droższy?

Nie zawsze droższe jest lepsze, jednak w tym przypadku to najczęściej prawda. Droższe urządzenia produkowane przez bardziej renomowanych dostawców są w stanie pracować dłużej bezawaryjnie. Wybierając falownik do fotowoltaiki, zwróć zatem uwagę na okres gwarancji, przewidywaną żywotność i sprawność urządzenia. Może się okazać, że droższe urządzenia wydłuży okres pomiędzy naprawami serwisowymi i wymianą. W efekcie kupując droższe urządzenie, oszczędzasz. 

Nie kieruj się jednak wyłącznie ceną produktu. Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź, czy w twojej instalacji lepiej sprawdzi się inwerter jednofazowy, czy trójfazowy. Różnice między nimi są znaczne, a nie zawsze używa się ich przemienne używanie.

Trenując na siłowni, biegając czy dbając o odpowiednią dietę, wykonujesz te czynności z myślą o swoim sercu. Potraktuj w podobny sposób także falownik do fotowoltaiki. Dbając o regularne przeglądy i naprawy serwisowe w razie konieczności, możesz utrzymać dłużej sprawność urządzenia. Dzięki temu sieć będzie pracowała bez przerw technicznych i zyski z czystej energii słonecznej będą większe.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl