Dach fotowoltaika – jaki dach wybrać pod pokrycie panelami fotowoltaicznymi? Na jakich rodzajach dachu fotowoltaika sprawdza się najlepiej?

Coraz więcej osób decyduje się na instalację paneli fotowoltaicznych na dachu. Jakie pokrycie dachowe najlepiej sprawdza się pod fotowoltaikę?
dach fotowoltaika

Instalacje fotowoltaiczne najczęściej montuje się na dachu. Dzięki temu, że jest on położony dość wysoko, często też pod odpowiednim kątem, może zbierać energię z promieni słonecznych w miesiącach największego nasłonecznienia. Czy panele słoneczne można kłaść na dowolnym dachu? Jaki dach będzie najlepszy pod fotowoltaikę?

Dach fotowoltaika – jakie pochylenie dachu?

Ze względu na sposób ukształtowania, możemy wyróżnić kilka typów pokrycia dachu:

  • dachy płaskie – chcąc zamontować panele fotowoltaiczne na takim dachu, potrzebować będziemy dodatkowych konstrukcji montażowych. Są one stawiane na konstrukcjach wsporczych z wykorzystaniem balastu lub na konstrukcjach inwazyjnych. Zaletą takiego dachu jest łatwy dostęp do jego powierzchni, co wpływa na łatwiejszy montaż paneli;
  • dachy wielospadowe – instalacja pv na takim dachu może być nieco skomplikowana. Wiąże się to ze złożonym ułożeniem powierzchni dachu. Montaż polega więc na ustawianiu modułów w różnych miejscach i odległościach od siebie, tam, gdzie jest to najłatwiejsze, często na całej powierzchni dachu;
  • dachy dwuspadowe – charakteryzują się prostą konstrukcją, która świetnie nadaje się pod założenie modułów fotowoltaicznych;
  • dachy kopertowe – montaż paneli fotowoltaicznych na takim dachu jest trudny. Problemem jest między innymi uzyskanie dobrego nasłonecznienia powierzchni dachu. Chcąc odpowiednio założyć pv, często trzeba stworzyć dodatkowe konstrukcje lub zainwestować w optymalizatory mocy;
  • dachy jednospadowe – wyróżniają się prostą powierzchnią, która skierowana jest w jedną stronę. Taki dach świetnie nadaje się pod montaż paneli fotowoltaicznych.
Zobacz też:  Fotowoltaika w ogrodzie to jeden ze sposobów montażu paneli słonecznych. Sprawdzamy, jakie są zalety takiego rozwiązania.

Na jakim pokryciu dachowym można montować panele fotowoltaiczne?

Panele pv można zamontować na dowolnym rodzaju pokrycia dachowego z wyjątkiem onduliny, eternitu, poliwęglanu i dachów uszkodzonych. W Polsce najczęściej stosowana są:

  • blachodachówka;
  • blacha trapezowa;
  • blacha falista;
  • papa;
  • dachówka ceramiczna;
  • dachówka cementowa;
  • gont bitumiczny.

Każde z wymienionych pokryć charakteryzuje się odmiennymi parametrami, które mogą mieć wpływ na sposób montażu paneli fotowoltaicznych.

Rodzaj pokrycia dachowego a sposób montażu fotowoltaiki

Panele fotowoltaiczne najszybciej można zamontować na dachach, pokrytych blachodachówką, blachą trapezową oraz falistą. W przypadku pokrycia ceramicznego, betonowego lub karpiówki, koszt montażu będzie wyższy.

Na jakich dachach nie można montować paneli pv?

Paneli fotowoltaicznych nie można zamontować na dachach, pokrytych poliwęglanem, otuliną, eternitem lub pleksa, gdyż wiąże się to z zagrożeniem pożarowym. Alternatywą w takich przypadkach jest zainstalowanie konstrukcji wsporczej, montowanej na gruncie.

Co prawda prawidłowo zamontowana instalacja fotowoltaiczna nie powinna uszkodzić dachu, jednak nie zaleca się montowania modułów na dachach, które są w złym stanie technicznym. Stanowi to zagrożenie nie tylko dla samej instalacji, ale też dla osób, przebywających w budynku. Zaleca się więc najpierw naprawę dachu, a dopiero potem montaż paneli.

Po jakiej stronie świata montować panele fotowoltaiczne na dachu?

Dużą wagę należy przywiązać do strony świata, na której mają być zamontowane panele pv. Od ich ułożenia na powierzchni dachu zależy ilość energii słonecznej, jaką będą w stanie zaabsorbować i oddać do wykorzystania w budynku. Zaleca się, aby panele w polskim klimacie były skierowane na południe, gdyż to od tej strony nasłonecznienie jest największe. Oczywiście w przypadku modernizacji budynku już stojącego, w którym dach znajduje się na kierunku wschód-zachód, również można zastosować panele fotowoltaiczne. Czasem konieczne jednak będzie wykorzystanie sposobów, zwiększających ich wydajność. Można to zrobić, np. zwiększając liczbę paneli na powierzchni dachu lub inwestując w specjalne konstrukcje, które pozwolą na ustawienie paneli w kierunku południowym.

Zobacz też:  Fotowoltaika – cena instalacji i koszt jej utrzymania. Kiedy się zwróci?

Należy zwrócić uwagę na to, aby dach nie był całkowicie zacieniony. Takie usytuowanie zakłóciłoby możliwości absorpcji promieni słonecznych i wpłynęło niekorzystnie na efektywność całej instalacji. Jeżeli nie ma możliwości usunięcia elementów, zacieniających dach, lepiej zdecydować się na instalację gruntową.

Panele fotowoltaiczne na dachu czy dach z paneli fotowoltaicznych?

Nowoczesnym rozwiązaniem, oferowanym przez niektóre firmy, zajmujące się instalacjami OZE, jest dach z paneli fotowoltaicznych. W takim przypadku modułów nie kładzie się na istniejącym już dachu, a stawia je w jego zastępstwie. Dach fotowoltaiczny to konstrukcja, w której moduły słoneczne wyglądają zazwyczaj podobnie do standardowych dachówek. W takim przypadku fotowoltaika staje się integralną częścią budynku. Szacuje się, że w przyszłości fotowoltaiczne dachy będą częściej spotykane, aktualnie jednak takie inwestycje w oOlsce są jeszcze bardzo drogie i mniej opłacalne od zamontowania paneli słonecznych.

Dach fotowoltaika – podsumowanie

Zamontowanie modułów fotowoltaicznych jest możliwe praktycznie na każdym rodzaju dachu z wyłączeniem dachów pokrytych poliwęglanem, otuliną i kilkoma innymi materiałami. Pod fotowoltaikę najlepiej sprawdzają się dachy jednospadowe oraz dwuspadowe, choć inne rodzaje pochyleń nie wykluczają możliwość wykonania konstrukcji. Ważne, aby przed montażem sprawdzić, czy jest możliwe zamontowanie paneli na stronie południowej oraz, czy dany dach nie jest zbyt zacieniony, gdyż mogłoby to zmniejszyć efektywność instalacji.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl