Koszt pompy ciepła do domu 150 m2. Ile wyniesie zakup i montaż ogrzewania domu pompą ciepła powietrzną, a ile gruntową?

Pompy ciepła cieszą się ostatnio sporym zainteresowaniem. Koszt zakupu montażu takiej instalacji różni się w zależności od metrażu domu. Ile kosztuje pompa ciepła dla domu o powierzchni 150 m2?
Koszt pompy ciepła do domu 150 m2

Instalacja pompy ciepła to dobra inwestycja, jeżeli zależy nam na zaoszczędzeniu kosztów ogrzewania. Koszt instalacji bywa różny, a cena pompy różni się nie tylko od mocy pompy ciepła czy producenta, ale także powierzchni budynku, jaki ma być ogrzewany. Ile wyniesie zakup i montaż pompy ciepła dla domu 150 m²?

Ogrzewanie domu pompą ciepła – jak to działa?

Systemy grzewcze w postaci pomp ciepła stają się coraz bardziej popularne. Wystarczy spojrzeć na statystyki. Aktualnie ok. 25-30% osób, budujących domy decyduje się na skorzystanie z odnawialnych źródeł energii. Montaż źródła ciepła w postaci pompy ciepła zdarza się coraz częściej, a wpływ ma na to między innymi większa dostępność do tego typu instalacji, jak również programy rządowe, umożliwiające dofinansowanie części kosztów montażu i zakupu takiej instalacji. Pompy ciepła uważane są również za najbardziej ekologiczne formy ogrzewania domu, co cieszy się uznaniem miłośników dbania o środowisko. Taka pompa aż 75% zapotrzebowania na energię pobiera z powietrza, gruntu lub wody, a tylko 25% z sieci elektrycznej.

Instalacja pompy ciepła w domu o powierzchni 150 m2 – dlaczego warto?

Pompy ciepła to ciekawa alternatywa dla innych źródeł ogrzewania, pozwalająca zmniejszyć koszty ogrzewania domu. Tego typu instalacje świetnie sprawdzają się zarówno w budynkach nowych, jak i po modernizacji. Ogrzewanie można uzyskać przy pomocy samej pompy lub też połączyć ją z innym urządzeniem grzewczym. Warto wiedzieć, że pompa ciepła, połączona z fotowoltaiką zapewnia możliwość ogrzewania domu o wydajności dochodzącej do klasy A+++. Oczywiście taka inwestycja ma również inne korzyści, wśród których wyróżniamy:

  • oszczędność – zainstalowanie pompy ciepła wiąże się ze sporą oszczędnością. Ma to związek z niskimi kosztami eksploatacyjnymi oraz brakiem innych kosztów, wynikających np. z konieczności zagospodarowania kotłowni czy komina;
  • dbanie o środowisko – pompa ciepła to rozwiązanie ekologiczne, które nie wiążę się z zanieczyszczaniem środowiska;
  • wielofunkcyjność – oprócz ogrzewania pomieszczeń i ciepłej wody użytkowej, pompa może służyć także do chłodzenia pomieszczeń i podgrzewania wody w basenie;
  • wygoda oraz bezpieczeństwo – pompa ciepła, która zostanie dobrze zainstalowana, jest właściwie samoobsługowa, co znaczy, że nie wymaga żadnych działań, związanych z czyszczeniem i pielęgnacją;
  • długa żywotność – rozwiązanie oparte na energii odnawialnej może pracować bez zarzutu nawet przez 50-80 lat.
Zobacz też:  Jak działa pompa ciepła - wszystko co musisz wiedzieć o ekologicznym ogrzewaniu domu

Od czego zależy koszt pompy ciepła?

Oferta rozwiązań ekologicznych jest bardzo szeroka, co pozwala inwestorom dostosować koszty i rodzaj instalacji, do indywidualnych potrzeb. Oczywiście nawet w najtańszej wersji zakup i montaż pompy ciepła to dość duży wydatek. Jednak cena końcowa zależna jest od kilku parametrów, między innymi:

  • dolnego źródła pompy;
  • producenta i parametrów;
  • metrażu domu.

Koszt pompy ciepła w zależności od dolnego źródła pobierania energii

Dolnym źródłem, z jakiego pompa będzie pobierać ciepło, może być grunt lub woda. Wybierając rodzaj pompy ciepła, warto pamiętać o tym, że ma on wpływ nie tylko na koszty wykonania instalacji, ale także na jej wydajność. Najdroższa jest gruntowa pompa ciepła, która jednak charakteryzuje się także najwyższą efektywnością. W tym przypadku koszt inwestycji nie zależy tylko i wyłącznie od ceny urządzenia, ale uwzględnia także pozostałe koszty, między innymi związane z instalacją wymiennika gruntowego. Tańszym i nieco prostszym rozwiązaniem jest powietrzna pompa ciepła, którą montuje się przy głównej ścianie zewnętrznej budynku, a następnie łączy przy pomocy instalacji, złożonej z rur z systemem zewnętrznym.

Koszt pompy ciepła do domu 150 m2 a producent urządzenia oraz parametry konstrukcji

Na rynku funkcjonuje coraz więcej firm, które w swojej ofercie mają różne rozwiązania, dotyczące oszczędzania energii elektrycznej i pomagających w wyborze źródła ogrzewania podczas budowy domu. Każdy producent może mieć indywidualne ceny swoich urządzeń, choć coraz większa konkurencja sprawia, że zazwyczaj są one porównywalne. Cena zamontowania pompy ciepła w domu zależna jest także od jej parametrów. Szczególnie ważna jest jej wydajność. W praktyce wygląda to tak, że bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia charakteryzują się też lepszą wydajnością. Oczywiście ma to też wpływ na ostateczną cenę pompy.

Koszt instalacji pompy ciepła w zależności od metrażu domu

Wszyscy inwestorzy, którym zależy na zastosowaniu pompy ciepła, która będzie odpowiednia do ich budynku, muszą wziąć pod uwagę fakt, że takie instalacje powinny być dobierane indywidualnie. Trzeba więc dopasować konstrukcję do zapotrzebowania budynku oraz jego mieszkańców. Na ostateczną cenę pompy ciepła może wpłynąć np.:

  • sposób ogrzewania budynku (w przypadku ogrzewania podłogowego wymagane zasilanie jest niższe, niż przy tradycyjnych grzejnikach;
  • liczba mieszkańców lub użytkowników danego budynku oraz ich oczekiwania, względem optymalnej temperatury otoczenia oraz temperatury wody;
  • technologia, zastosowana podczas budowania domu (np. stolarka okienna, ocieplenie, mostki termiczne);
  • ogólne zapotrzebowania na energię użytkową i ogrzewanie;
  • źródło ciepła – czy pompa będzie jedynym źródłem ogrzewania w budynku, czy będą też inne.
Zobacz też:  Pompa ciepła z klimatyzacją – ogrzewanie i chłodzenie powietrza za pomocą jednej instalacji

Wyżej wymienione czynniki mają wpływ także na moc pompy ciepła. Trzeba liczyć się z tym, że im wyższa moc, tym więcej trzeba będzie zapłacić za instalację.

Jak prawidłowo dobrać moc pompy ciepła?

Dobranie odpowiedniej mocy pompy ciepła jest również bardzo ważne, jeżeli zależy nam na sprawnym działaniu instalacji. Ma to wpływ między innymi na wydajność sprzętu oraz jego energooszczędność. Jeżeli nie jesteśmy pewni, jaką moc wybrać, warto skontaktować się z ekspertem, który pomoże dobrać odpowiednią instalację. Brak wiedzy w tym zakresie może spowodować, że nasza pompa będzie:

  • niedowymiarowana – może się to przyczynić do dużych kosztów eksploatacyjnych i zwiększenia ogólnej ceny za ogrzewanie, a także wiązać się z koniecznością zainstalowania innego źródła ciepła;
  • przewymiarowana – może doprowadzić do znaczącego zwiększenia kosztów inwestycyjnych oraz wydłużenia okresu zwrotu wydatków.

Jaki jest koszt pompy ciepła dla domu 150 m²?

Dom o powierzchni 150 m2 to w ostatnich czasach dość częsta inwestycja. Taki budynek ma optymalną powierzchnię dla czteroosobowej rodziny, dlatego stanowi przedsięwzięcie, mające przetrwać lata. Decydując się na budowę domu o takiej powierzchni, warto odpowiednio wcześniej zorientować się, jaki jest koszt montażu pompy ciepła typu powietrze lub grunt, w zależności od wymagań i oczekiwań. Rosnące ceny energii i ogrzewania sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na rozwiązania oparte na OZE. Rynek jest aktualnie pełen różnych ofert, których przegląd może zająć sporo czasu, a wybór odpowiedniej instalacji powinien być dobrze przemyślany. Koszt pompy ciepła do domu o powierzchni 150 m2 może różnić się w zależności od pewnych czynników. Obserwowanie ofert i przegląd najlepszych producentów wpłynie na lepszą decyzję w zakresie wyboru instalacji w optymalnej cenie i o wydajności, która będzie odpowiednia dla danego budynku.

Zobacz też:  Rewersyjna pompa ciepła. Dzięki niej zadbasz o ogrzewanie i chłodzenie domu przy obniżeniu kosztów eksploatacji. Czym ona jest?

Cena pompy ciepła dla domu 150 m2

Aktualnie cena pompy ciepła dla domu o metrażu 150 m2 waha się w granicach od 10 tys. złotych nawet do 65 tys. złotych. Wiele zależy od producenta, parametrów, mocy oraz tego, czy pompa będzie przeznaczona tylko do ogrzewania domu, czy też pełnić inne funkcje. Oczywiście na ostateczną ceną składa się nie tylko zakup instalacji, ale też różne działania i zakupy poboczne. Na szczęście większość firm, oferujących zakup i montaż pomp ciepła wrzuca koszty poboczne w cenę całej instalacji. Średnio cena zakupu i zamontowania pompy ciepła w budynku o metrażu 150 m2 to ok. 35 tys. złotych.

Koszt pompy ciepła do domu 150 m2 – podsumowanie

Pompy ciepła to coraz częściej wybierane rozwiązanie do nowych budynków. Zaletą takiej instalacji jest nie tylko działanie dla dobra środowiska. Pompy ciepła generują także mniejsze koszty ogrzania domu. Dla budynku o metrażu 150 m2 koszt zakupu i montażu takiej instalacji nie jest mały, jednak po kilku latach powinien się zwrócić, a wtedy pompa zacznie generować oszczędności.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl