Pompa ciepła 6 kW – cena, opis, informacje

Świadomość Polaków w dziedzinie ekologii jest coraz wyższa, co dostrzega się głównie po dachach domów z panelami fotowoltaicznymi. Pompy ciepła są także często montowane, mimo jeszcze ich dość wysokich cen. Jeśli posiadasz dom około 120 metrów kwadratowych, powinna zainteresować cię pompa ciepła 6 kW.
Pompa ciepła 6 kW

Pompa ciepła 6 kW – jaki będzie jej koszt oraz ile zużywa energii? Sprawdź, ile zapłacisz za ogrzanie pompą ciepła tej wielkości i w jakiej konfiguracji wyjdzie to najtaniej.

Pompa ciepła 6 kW – cena, opis, informacje

Ostatnie miesiące to najlepszy czas na sprzedaż pomp ciepła. Powodów jest wiele:

  • drożejące paliwa stałe, w tym gaz, węgiel, olej;
  • problem z dostępnością węgla w składach węglowych;
  • chęć wykorzystania odnawialnych źródeł energii, czyli postawa ekologiczna;
  • energooszczędność pomp ciepła;
  • doskonała współpraca z ogniwami fotowoltaicznymi;
  • obowiązek wymiany starych, bezklasowych pieców;
  • dofinansowanie zakupu pomp ciepła z wielu obecnie dostępnych programów ekologicznych.

Cena pomp ciepła uzależniona jest od: 

  • rodzaju pompy ciepła;
  • powierzchni;
  • technologii budowy domu;
  • sposobu użytkowania pomieszczeń;
  • metody ogrzewania w budynku, na przykład ogrzewanie podłogowe potrzebuje niższej temperatury zasilania niż standardowe grzejniki;
  • rodzaju ocieplenia budynku lub jego brak;
  • rodzaju stolarki okiennej.

Rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła można kupić w kilku rodzajach:

  • pompa ciepła gruntowa;
  • powietrzna pompa ciepła;
  • pompa ciepła woda/powietrze;
  • hybrydowa pompa ciepła;
  • pompa ciepła wodna.

Pompa ciepła gruntowa

Jak sama nazwa wskazuje pompa ciepła gruntowa, wykorzystuje zasoby ciepła pochodzące z ziemi do ogrzania budynku. Jest to energia geotermalna skonsolidowana w ziemi, na skutek nagrzewania zewnętrznych jej warstw. Temperatura, która panuje na 1,5 metra w głąb ziemi, nie spada poniżej 0 stopni Celsjusza. Pozwala to na ekonomiczną pracę pompy, niemniej ilość pozyskanego ciepła zależna będzie od zastosowania pionowego lub poziomego wymiennika ciepła. 

Pompa ciepła powietrzna

Powietrzna pompa ciepła pobiera powietrze z atmosfery, ogrzewa je i tłoczy do budynku. Tak się dzieje zimą, natomiast latem może być wykorzystana, jako klimatyzacja, chłodząc powietrze w domu. Nowoczesne pompy ciepła powietrzne potrafią pracować nawet, jeśli temperatura spada do -25 stopni Celsjusza.

Zobacz też:  Ile prądu pobiera pompa ciepła - edukacyjny poradnik dla początkujących

Pompa ciepła woda/powietrze

Źródłem ciepła jest tu powietrze, a pompa działa w temperaturze od +40°C do -25°C. Pompę instalować można zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Pompa woda/powietrze działa w kilku trybach pracy: grzanie, chłodzenie, podgrzewanie wody, ogrzewanie i podgrzewanie wody. 

Pompa ciepła hybrydowa

Hybrydowa pompa ciepła to ciekawe rozwiązanie wykorzystania pompy ciepła współpracującej z innym rodzajem ogrzewania, na przykład z kotłem gazowym. Jest to o tyle bezpieczne, że kiedy jedno ze źródeł zawodzi, można skorzystać z drugiego.

Pompa ciepła wodna

Najlepsze efekty pompa ciepła wodna daje w przypadku temperatury pomiędzy 5 a 8°C. Źródłem ciepła jest woda płynąca, która może pochodzić ze studni głębinowej zrzutowej i czerpanej, ale także na przykład z pobliskiego stawu lub rzeki. Koniecznie należy wtedy zadbać o filtrowanie wody, tak by zanieczyszczenia nie doprowadziły do awarii urządzenia. 

Pompa ciepła 6 kW – ile zużyje energii?

Pompy ciepła charakteryzują się wysoką efektywnością energetyczną, o czym mówią współczynniki SCOP i COP. Współczynnik COP wyraża stosunek ilości energii dostarczonej do energii elektrycznej zużytej w danym momencie. Na ogół jest to 3,5 do 5,5, co oznacza, że jeśli pompa pobiera 1 kW energii, dostarcza od 3,5 do 5,5 kWh energii cieplnej. Czyli im wyższy będzie współczynnik COP, tym mniej energii pompa zużyje do dostarczania ciepła.

W standardowym gospodarstwie domowym pompa ciepła powinna zużyć  na ogrzewanie w ciągu roku od 2000 do 3000 kWh energii na każde 100 metrów kwadratowych powierzchni. Jeśli ma również spełnić funkcję ogrzania wody, należy doliczyć kolejne 1000 kWh energii.

Czy można obniżyć koszt ogrzewania pompą ciepła?

Jeśli chce się, by pompa ciepła nie była droga w utrzymaniu, powinno się pamiętać o kilku zasadach:

  • pompa ciepła działa najefektywniej w budynkach dobrze ocieplonych;
  • najlepiej wybrać rozwiązanie ogrzewania niskotemperaturowego, na przykład ogrzewanie podłogowe;
  • urządzenie powinien dobierać specjalista, tak by było odpowiednio dopasowane do potrzeb i oczekiwań mieszkańców;
  • najtaniej wyjdzie pompa ciepła współpracująca z panelami fotowoltaicznymi.
Zobacz też:  Czy pompa ciepła jest głośna - czy warto ją zainstalować w domu

Fotowoltaika w połączeniu z pompą ciepła

Tak jak i pompa ciepła jest rozwiązaniem ekologicznym, tak samo panele fotowoltaiczne. Jako że pompa ciepła potrzebuje energii elektrycznej, a ogniwa fotowoltaiczne ją wytwarzają ze słońca, oczywiste jest, że to idealne rozwiązanie. Niestety tak samo, jak przy zakupie pompy ciepła trzeba wysokich inwestycji, podobnie jest z fotowoltaiką. Dzięki dofinansowaniu z różnych programów można koszt znacząco obniżyć, jednak nadal są to kwoty wysokie, które powinny zwrócić się przez kilka lat. Okres, kiedy następuje zwrot inwestycji w ostatnich latach i po wielu podwyżkach skrócił się i raczej powinna nadal trwać ta tendencja.

Dzięki pompie ciepła można stać się niezależnym, niemniej przeznacza się środki na opłatę energii elektrycznej. Mając dodatkowo panele fotowoltaiczne, energię ma się za darmo. W czasach, kiedy większość martwi się, jak przeżyje najbliższą zimę, takie rozwiązanie jest idealne. Fakt, że są to spore inwestycje, ale patrząc w perspektywie lat, na pewno opłacalne.

Dofinansowanie odnawialnych źródeł energii i odliczenie od podatku w rozliczeniu rocznym

Dofinansowanie zakupu pompy ciepła czy ogniw fotowoltaicznych wraz z montażem to temat, dzięki któremu klienci tak licznie się decydują na rozwiązania ekologiczne. Dofinansowania są obecnie z kilku źródeł i programów, między innymi Czyste Powietrze i Moje Ciepło. Istnieje także podatkowa ulga termomodernizacyjna, z której mogą skorzystać podatnicy na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Wydatki te pomniejszają podstawę opodatkowania, w konsekwencji obniżają wysokość podatku dochodowego. Ulga termomodernizacyjna skierowana jest do osób fizycznych.

Warto wiedzieć, że średnie koszty są nawet o połowę niższe niż w przypadku konwencjonalnych systemów grzewczych. Pompa ciepła 6 kW to ekologiczne i efektywne rozwiązanie kłopotów z ogrzewaniem domu.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl