Pompa ciepła 12 kW – cena, ile zużywa energii, na jaki metraż wystarcza?

W dobie dezinformacji, braku paliw stałych czy możliwości podpisywania umów gazowych osoby budujące domy stoją przed poważną i trudną decyzją – w jaki rodzaj ogrzewania zainwestować?
Pompa ciepła 12 kW

Wojna w Ukrainie pokrzyżowała wielu domostwom plany na najbliższe miesiące zimowe. Składy węgla świecą pustkami, mimo bardzo wysokich cen. Pellet także drastycznie poszedł w górę, pozostaje więc propozycja – pompa ciepła 12 kW. Sprawdź, jakie jest jej działanie, ile zużywa prądu, i na jaki metraż wystarcza.

Pompa ciepła 12 kW – cena i informacje 

Pompa ciepła 12 kW to doskonały wybór, o ile wybierzesz urządzenie wysokiej klasy oraz oferujące potwierdzoną wydajność. Cena pomp ciepła o mocy 12 kW wśród ofert, jakie znajdziesz w internecie, będzie się zasadniczo różnić. Ważne jednak, aby cena nie była jedynym wyznacznikiem twojego wyboru. Pompy różnią się między sobą metodami konstrukcyjnymi, charakteryzują się różnym stosunkiem ceny do oferowanej wydajności pracy. 

Dlatego tak ważne jest, by przed dokonaniem wyboru sprawdzić parametry techniczne urządzenia, z takimi cechami, jak:

– klasa energetyczna;

– sposób montażu;

– możliwość pozyskania energii cieplnej;

– obsługa w języku polskim;

– wysokość natężenia szumu wydawana przez pompę ciepła;

– możliwość przełączenia w tryb cichy;

– praca w temperaturze ujemnej (-25 stopni Celsjusza);

– funkcjonalność.

Zapotrzebowanie roczne energii przy pompie ciepła 12 kW, zakładając współczynnik efektywności 3,5, wyniesie 3428,57. Tyle prądu zużyje pompa powietrzna w ciągu 12 miesięcy. 

Jakie są dostępne rodzaje pomp ciepła?

Pompy ciepła dostępne są w kilku rodzajach:

– pompa ciepła typu woda/woda;

– pompa ciepła typu woda/powietrze;

– pompa ciepła gruntowa.

Jaką pompę ciepła wybrać najlepiej zależne jest głównie od rodzaju działki, jej wielkości, gruntu, jaki na niej występuje, jak i od strefy klimatycznej, w jakiej się znajduje. Oczywiście względy finansowe także znajdą się na liście do przeanalizowania. Aby lepiej poznać ich działanie, poniżej znajdziesz o nich najważniejsze informacje.

Zobacz też:  Ile kosztuje pompa ciepła do domu 200m2: ceny i wydatki

Pompa ciepła typu woda/woda (wodne)

Pompy ciepła wodne pobierają ciepło ze studni czerpanej lub tłoczonej, gdzie woda gruntowa nawet zimą ma temperaturę od 7 do 12°C. Pobrana woda ze studni jest następnie schłodzona i odprowadzona do studni zrzutowej, tzw. chłonnej. Pompy pobierające ciepło z wody gruntowej mają najwyższe wskaźniki COP (do około 6,5), pracując najefektywniej. Jednakże woda gruntowa posiada zanieczyszczenia i aby temu zapobiegać, montuje się dodatkowy wymiennik ciepła, który należy co jakiś czas czyścić. 

By móc wykorzystać wodę gruntową trzeba znać głębokość studni, ponieważ woda musi być dostępna w konkretnej ilości. Niestety ilość wody w studni może ulec zmianie. Minimalny przepływ wody gruntowej w pompie ciepła 12 kW to około 2500 litrów na godzinę. Jeśli na działce posiada się na przykład staw, także można go wykorzystać, a wtedy wykonuje się wymiennik ułożony z rur na dnie stawu, lub zakopany pod jego dnem.

Pompa ciepła typu woda/powietrze (powietrzna)

Najprościej jest zastosować pompę ciepła powietrzną, ponieważ do wykorzystania powietrze ma się tuż za drzwiami i to w ilości nieograniczonej. Nowoczesne pompy powietrzne potrafią wytwarzać ciepło nawet przy temperaturze -25°C. W ostatnich latach wiele zmieniło się na lepsze w technice produkcji pomp ciepła. Tak jak i w każdym innym źródle ogrzewania i tutaj, im niższe temperatury i mroźniejsza zima, tym wyższe koszty ogrzewania. 

Jakie jest działanie pompy powietrznej? Powietrze pobrane z atmosfery zasysane jest i schładzane w parowniku pompy ciepła oraz ponownie odprowadzone na zewnątrz. Szukając miejsca na montaż pompy ciepła, trzeba wziąć pod uwagę, aby nie była zbyt blisko sąsiadującego budynku. Chodzi o to, by strumień odprowadzany na zewnątrz, nie był uciążliwy dla sąsiadów. Także i w przypadku pompy ciepła powietrznej niebagatelna jest cena, niemniej koniecznie, zanim kupisz, sprawdź jej parametry, a najlepiej skontaktuj się ze specjalistą.

Zobacz też:  Pompa ciepła gruntowa – jaki jest mechanizm jej działania? Kiedy sprawdzi się najlepiej?

Pompa ciepła gruntowa

Pompa ciepła gruntowa pozyskuje ciepło będące w gruncie. Wewnątrz pompy zostaje ono przekształcone, tak, by zostać następnie dostarczonym do budynku. Konieczne w tym celu jest umieszczenie wymiennika gruntowego pionowego lub poziomego pod powierzchnią ziemi i na odpowiedniej głębokości. Aby wymiennik ciepła umieścić pod ziemią, należy wykonać odwiert, który wykonywany jest w gruncie lub bezpośrednio w skale. Wymiennik umieszczony pod ziemią to rura z tworzywa sztucznego wypełnionego zmieszaną wodą z płynem niezamarzającym. Może to być alkohol lub glikol. 

Płyn krążący w rurach ogrzewa się, pobierając ciepło z ziemi, następnie trafia do wymiennika ciepła, poddany jest czynnikowi chłodniczemu, zmienia się z cieczy w parę, trafia do skraplacza, gdzie gorąca para daje ciepło do budynku.

Czy można liczyć na dofinansowanie pomp ciepła?

Jeśli już została podjęta decyzja o zakupie pompy ciepła, pamiętaj, że możesz otrzymać dofinansowanie jej kupna i montażu. Dofinansowanie pomp ciepła w 2022 roku skierowane jest do osób będących właścicielami i współwłaścicielami domów jednorodzinnych. Programy tego typu wdrażane są, by propagować ogrzewanie ekologiczne. I tak przeznaczony jest do tego program „Moje Ciepło” organizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program przeznacza dotację od 7 do 21 tysięcy złotych na zakup i montaż pompy ciepła do nowego domu. 

Drugi z programów przeznaczony jest dla domów starych, a organizowany jest również przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o nazwie „Czyste Powietrze”. W tym przypadku wysokość dotacji uzależniona jest od wysokości dochodów i podzielono tu beneficjentów na dwie grupy:

– inwestorów, których dochód miesięczny nie przekracza 1400 złotych netto w gospodarstwie wieloosobowym lub 1960 złotych netto w gospodarstwie jednoosobowym, tutaj maksymalna kwota dotacji wynosi nawet 18 tysięcy złotych;

– inwestorów, których dochód roczny nie przekracza 100 tysięcy złotych rocznie z maksymalną dotacją 13,5 tysięcy złotych.

Zobacz też:  Ile kosztuje montaż gruntowej pompy ciepła - oszczędności i wydajność

Programów z dotacją na pompy powietrza jest więcej, choćby:

– program „Czyste Powietrze Plus”;

– dofinansowanie pompy ciepła od PGNiG;

– dofinansowanie w budynku wielorodzinnym;

a rząd pracuje nad przygotowaniem nowych zasad, zatem w najbliższym czasie możemy oczekiwać kolejnych sposobów dla tych, co do tej pory nie mogli skorzystać z żadnego z programów.

Pompa ciepła współpracująca z ogniwami fotowoltaicznymi

Pompa ciepła współpracująca z fotowoltaiką jest nie tylko ekologicznym rozwiązaniem, ale także opłacalna ze względów finansowych. Coraz więcej osób myśli nad takim połączeniem, pompa ciepła bowiem wykorzystuje znaczną ilość energii elektrycznej. Uzupełniając więc pompę ciepła instalacją fotowoltaiczną, otrzymuje się darmową energię do jej zasilania. 20 do 30% energii, jaka dostarczana jest do ogrzewania to wynik pracy sprężarki pracującej w pompie ciepła.

Pompa ciepła 12 kW wystarczy do ogrzania domu około 240 metrów kwadratowych. Inwestycja na nią powinna zwrócić się po kilku latach. Każdą decyzję dotyczącą jej zakupu powinno się przedyskutować z profesjonalistą posiadającym doświadczenie w sprzedaży i montażu pomp ciepła.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl