Decyzję o podjęciu wyboru systemu ogrzewania utrudnia fakt, że na rynku jest bardzo duża różnorodność dostępnych metod ogrzewania, piece węglowe, gazowe, na pellet, kotły gazowe, olejowe, ogrzewanie podłogowe czy pompa ciepła 5 kW. Cena zależna od wyboru źródła ciepła, niemniej należy przeanalizować nie tylko kwotę za urządzenie, ale głównie, jak będzie wyglądała eksploatacja.
Pompa ciepła 5 kW – cena, opis informacje
Powierzchnia domu jest jednym z głównych parametrów, które decydują o doborze rodzaju pompy ciepła. Niemniej dobierając pompę, należy kierować się danymi określającymi zapotrzebowanie budynku na ciepło, co powinno już znaleźć się na etapie tworzenia projektu. Niestety w praktyce sprawy mają się nieco inaczej, dane potrzebne do wyliczenia, mające wpływ na ilość potrzebnego ciepła trzeba osobiście zebrać, a potrzebne do tego będzie:
- powierzchnia budynku, jaką chce się ogrzać;
- informacje o izolacji domu;
- kubatura domu;
- temperatury powietrza występujące w danych regionie;
- roczne zużycie wody przez mieszkańców;
- oraz inne istotne dla sprawy parametry.
Sprawdź, na jaką powierzchnię wystarczy pompa ciepła 5 kW – cena, opis i informacje są przy każdym produkcie.
Jak wyliczyć odpowiednią pompę ciepła na podstawie mocy grzewczej?
Głównym parametrem pompy ciepła jest moc grzewcza (Pg) i właśnie temu powinno się najpierw przyjrzeć. Moc grzewcza określa ilość energii dostarczanej do instalacji, a przeciętny nowy dom ma zapotrzebowanie około 40 – 50 W/m2.
Łatwo obliczyć moc grzewczą pompy ciepła dla takiego domu, stosując następujące wyliczenie – mnożąc wartość powierzchni budynku przez jego zapotrzebowanie na moc. Zakładając, że powierzchnia budynku wynosi 100 m2, wyliczenie będzie wyglądać następująco:
100 m2 x 50W = 5 kW
Tego typu obliczenia są jedynie orientacyjne, jako że dokładne wyliczenie musi wziąć pod uwagę więcej czynników. O doborze mocy pompy ciepła decydować powinien specjalista wraz z domownikami, którzy powinni przedstawić swoje potrzeby i preferencje. Pompa ciepła 5 kW, cena jest nadal dość wysoka, niemniej już coraz bardziej dla dostępna, choćby dzięki dofinansowaniu, na jakie można liczyć przy odnawialnych źródłach energii.
Zalety pompy ciepła do ogrzewania domu
Odzyskiwanie ciepła z powietrza to ekologiczny sposób na ogrzewanie domu. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, sprawdź jej zalety:
- pozyskiwanie ciepła z powietrza ma ogromny udział w obniżeniu, a nawet wyeliminowaniu emisji dwutlenku węgla do atmosfery, jest to rozwiązanie ekologiczne;
- instalacja powietrznej pompy ciepła pozwala na pozyskanie funduszy z programów wspierających ekologię, zatem jest to rozwiązanie ekonomiczne;
- pompa ciepła zimą ogrzewa, natomiast latem może chłodzić, jej uniwersalność pozwala na zmniejszenie kosztów, ponieważ nie trzeba już montować klimatyzacji;
- pompa ciepła zajmuje niewiele miejsca, nie trzeba tak, jak w przypadku kotła węglowego mieć w domu kotłownię i skład na opał;
- nie trzeba z nikim podpisywać umowy, a znacząco można uniezależnić się od pozostałych źródeł ciepła;
- pompa ciepła jest bezobsługowa, nie ma więc potrzeby, jak w przypadku kotła na pellet lub węgiel korzystać z siły mięśni.
Jaka pompa ciepła do większego domu, do 200 m2?
Fakt, że dom jest większy, nie stanowi już problemu z jego ogrzaniem. Wystarczy po prostu dobrać pompę ciepła do większej kubatury budynku, uwzględniając komfort cieplny i ekonomiczny oraz strefę klimatyczną, w jakiej się budynek znajduje.
W jakich temperaturach działają pompy ciepła?
Pompy ciepła najlepiej działają w temperaturach dodatnich, ale w ostatnich latach temperatury minusowe przestały już stanowić problem i ich działanie jest poprawne nawet przy -25 stopniach Celsjusza, niemniej jej sprawność staje się niższa. Zatem im niższa temperatura tym wydajność urządzenia się zmniejsza. Jednakże obserwując nasz klimat, dni z tak niską temperaturą jest bardzo niewiele, a średnia temperatura w styczniu w ciągu 30 lat wynosiła dla Polski zachodniej -1 do 0° Celsjusza.
Mity o pompie ciepła
Faktem jest, że jeszcze niedawno pompy ciepła poniżej -5° Celsjusza przestawały działać. Przez to powstały mity, że pompa ciepła na zimę się nie nadaje. Jednak opracowane zostały nowoczesne sprężarki z programatorem zintegrowanym z zaworem elektronicznym, ze zautomatyzowanym sterowaniem, dzięki którym pompy ciepła znakomicie radzą sobie zimą. Wyposażono je także w awaryjnie działające grzałki elektryczne, które włączają się w momencie przekroczenia -25° Celsjusza.
Działanie pompy ciepła
Pompa ciepła przepompowuje ciepło z miejsca z niższą temperaturą do miejsca z wyższą temperaturą, wykorzystując czynnik chłodniczy. Dolne źródło jest to miejsce z niższą temperaturą, natomiast górne źródło z temperaturą wyższą, czyli z domem, który ma ogrzać. Jeśli temperatura dolnego źródła zimą spada, oznacza to mniej ciepłego powietrza do ogrzania domu. Wszystkie z pomp mają wskaźnik efektywności podający stosunek ciepła do wartości wydatkowanej pracy mechanicznej zwany COP. Minimalna jego wartość ustalona przez Komisję Europejską w 2007 roku to 3,1.
Czy pompa ciepła posiada dodatkowe zabezpieczenia?
Zanim zdecydujesz się na zakup pompy ciepła, sprawdź, czy posiada dodatkowe zabezpieczenia przed wyraźnie niskimi temperaturami. Niektórzy z producentów je stosują, na przykład montują oddzielne zawory rozprężne i płytowe wymienniki ciepła. Dzięki temu uzyskuje się wyższe temperatury zasilające źródło górne, nawet do 65° Celsjusza bez użycia grzałki elektrycznej.
Czy ogrzewanie pompą ciepła się opłaca?
Ogrzewanie pompą ciepła nadal budzi pewne emocje, zwłaszcza z powodu wydatków, jakie trzeba ponieść na jej inwestycję. Niestety nadal są to wydatki spore, około 30 tysięcy złotych wraz z montażem, które zazwyczaj zwracają się w ciągu kilku lat. Inwestorzy przekonują, że w następnych latach ceny paliw będą znacząco wyższe, zresztą te tendencje dostrzega się już od zeszłego roku. Zatem posiadając pompę ciepła, powinno się sporo zaoszczędzić, tym bardziej że działanie najlepszych urządzeń szacuje się nawet na 50 lat.
Pompa ciepła z fotowoltaiką
Jeśli chcesz zrobić coś dobrego dla planety, oprócz pompy ciepła wykorzystaj także panele fotowoltaiczne. Takie połączone działanie przyniesie tylko korzyści. Pompa ciepła do działania potrzebuje energię elektryczną, a tę energię wyprodukują panele fotowoltaiczne. Przy obu rozwiązaniach skorzystać można z dofinansowania, a inwestycja pozwoli obniżyć koszty ogrzewania.
Pompa ciepła 5 kW – cena uzależniona jest od wyboru urządzenia. Każde zlecenie montażu pompy ciepła powinno być poprzedzone wizytą specjalisty, który wyliczy moc urządzenia, wskaże kilka z pomp ciepła do wyboru oraz poda cenę za jej montaż. Dobry specjalista pokieruje, w jaki sposób można się starać o dofinansowanie do odnawialnych źródeł energii.