Pompa ciepła – na czym polega jej działanie? Czy to dobra inwestycja?

Pompa ciepła to rozwiązanie, w które inwestuje w ostatnim czasie coraz więcej osób. Jej dokładne działanie ani zalety nie są jednak powszechnie znane. Podpowiadamy, jak działają tego rodzaju technologie i ile można na nich oszczędzić.
pompa ciepła

Ogrzewanie domu to nielada wyzwanie, szczególnie w momencie, kiedy jesteśmy właścicielami dużego budynku. W ostatnich latach coraz bardziej popularne są alternatywne źródła ocieplania domu, takie jak pompa ciepła. To urządzenie z powodzeniem zastępuje piec gazowy, a przy tym pozwala zaoszczędzić. Montaż pompy ciepła ma także dobry wpływ na środowisko, co jest nie bez znaczenia w kontekście zmian klimatu.

Pompa ciepła – co to takiego?

Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym w ogóle jest pompa ciepła. To urządzenie, które do ogrzewania domu wykorzystuje energię odnawialną. Oddaje ją zarówno do centralnego ogrzewania, jak i do ocieplania wody.

Obecnie u dobrych producentów dostępne są bardzo różne modele pomp ciepła. Zasady ich działania nieco się od siebie różnią, jednak wszystkie pozwalają ogrzewać dom bez emitowania zanieczyszczeń do środowiska.

Jakie jest przeznaczenie pompy ciepła?

Najważniejszym zadaniem pompy ciepła jest podgrzewanie czynnika grzewczego (na przykład wody) która następnie oddaje ciepło w instalacji i ogrzewa dom lub pomieszczenie gospodarcze. Można powiedzieć, że pompa spełnia dokładnie to samo zadanie, co kocioł lub piec wypełniany paliwem stałym.

Najważniejsza różnica tkwi jednak w czynnikach grzewczych. Większość tradycyjnych pieców wymaga spalania paliw kopalnych, co niestety ma bardzo negatywny wpływ na środowisko naturalne. Pompa ciepła do ogrzewania domu wykorzystuje wyłącznie energię odnawialną pochodzącą z natury.

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Obecnie na rynku dostępne są pompy ciepła o bardzo różnym sposobie pozyskiwania energii. Poszczególne rodzaje mają bardzo różną efektywność i sprawdzają się przy różnych potrzebach.

  • Pompa ciepła powietrze-wodawykorzystuje energię powietrzną. To rozwiązanie cenione przez osoby, którym zależy na prostym montażu oraz ograniczeniu kosztów inwestycyjnych. Trzeba jednak pamiętać, że takie pompy mają niższą wydajność przy spadku temperatur zewnętrznych.
  • Pompa ciepła woda-woda – tego typu urządzenie wykorzystuje ciepło wód gruntowych. Do jego instalacji konieczne jest z wykonaniem studni czerpnej i zrzutowej. Dodatkowo w niektórych przypadkach korzystanie z takiego źródła ciepła wymaga uzyskania odpowiednich pozwoleń.
  • Gruntowa pompa ciepła – ten typ pompy pobiera ciepło prosto z ziemi. Jej montaż jest dosyć skomplikowany, jednak efektywność utrzymuje się niezależnie od pory roku, czy temperatury powietrza.
Zobacz też:  Ile kosztuje montaż gruntowej pompy ciepła - oszczędności i wydajność

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pompy?

Pompa ciepła to inwestycja na wiele lat, dlatego jej sposób pracy oraz efektywność trzeba dopasować do swoich potrzeb. Właśnie dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie dobrze jest rozważyć kilka bardzo istotnych kwestii.

  • Wielkość instalacji – pompę trzeba podłączyć do instalacji hydraulicznej budynku. Właśnie dlatego konieczny jest dobór jej rozmiaru do przestrzeni jaką posiadamy w kotłowni lub innym miejscu docelowym. Ważne jest to, aby zmieścił się tam zbiornik wody użytkowej. Dostęp do urządzeń powinien być swobodny w razie potencjalnego serwisu.
  • Poziom hałasu – ze względu na obecność sprężarki pompa ciepła generuje hałas. Wprawdzie głośna jest część, która znajduje się na zewnątrz. Mimo wszystko warto zainwestować w jak najcichsze urządzenie, które nie będzie zaburzało snu domowników i przeszkadzało sąsiadom.

Czy pompa ciepła się opłaca?

Pompa ciepła to narzędzie, którego instalacja niesie za sobą wiele korzyści. Dobrze dobrana do potrzeb domu pompa może obniżyć rachunki za ogrzewanie i ocieplać pomieszczenia jeszcze taniej niż węgiel. Z tym urządzeniem dobrze współpracują niskotemperaturowe systemy ogrzewania. Dzięki temu rachunki za energię elektryczną idą w dół.

Wiele osób zwraca jednak uwagę przede wszystkim na czynnik ekologiczny. Wykorzystanie energii odnawialnej sprawia, że pompa jest bardzo przyjazna dla środowiska. Jej posiadanie pozwala ograniczyć spalanie paliw kopalnych, a to ma olbrzymie znaczenie w kontekście zmian klimatu.

Pompa ciepła a fotowoltaika

W ostatnim czasie instalacja pompy ciepła bardzo często idzie w parze z instalacją fotowoltaiki. Sama pompa wprawdzie korzysta z energii odnawialnej, jednak do procesu transformacji potrzebna jest energia elektryczna. Urządzenie można podłączyć do własnej elektrowni solarnej i dzięki temu uzyskać niemal darmowe ogrzewanie przez cały rok.

Podsumowanie

Pompa ciepła to nowoczesna instalacja, która wykorzystuje zasoby naturalne do ogrzewania domów i pomieszczeń gospodarczych i zapewniania ciepłej wody użytkowej. Na rynku dostępne są różne warianty tych urządzeń. Aby pompa faktycznie ogrzewała cały dom i jeszcze obniżała rachunki trzeba dobrze odpowiednio dobrać jej parametry do własnych potrzeb. Dodatkowe obniżenie kosztów będzie związane z podłączeniem pompy do instalacji fotowoltaicznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl