Ile zarabia monter fotowoltaiki i na czym polega jego praca?

Rozwój sieci fotowoltaicznych sprawił, że na rynku pracy pojawiły się nowe specjalizacje. Jednak do ich wykonywania potrzebne są określone umiejętności. Dowiedz się, ile zarabia monter fotowoltaiki i jakie są jego obowiązki.
ile zarabia monter fotowoltaiki

Ile zarabia monter fotowoltaiki? Odpowiedź na to pytanie będzie uzależniona od wielu czynników. Poznaj je. Dowiedz się, jakie obowiązki ma instalator paneli słonecznych.

Panele solarne na dachach stają się bardzo popularnym zjawiskiem w naszym kraju. W ostatnich latach sporo inwestorów zdecydowało się na montaż całych sieci potrzebnych do pobierania energii elektrycznej. Jednak wraz ze wzrostem zainteresowania okazało się, że nie każda firma oferuje usługi na równie wysokim poziomie. Kluczem do dobrze wykonanej instalacji jest wykwalifikowany montażysta.

Monter fotowoltaiki – obowiązki

Zanim dowiesz się, ile zarabia monter fotowoltaiki, poznaj jego obowiązki. Taki pracownik przede wszystkim będzie odpowiedzialny za montaż uchwytów i całej konstrukcji potrzebnej do utrzymania ekranów solarnych. W związku z tym musi się znać na budowie konstrukcji dachowych, ponieważ będzie potrzebna jej częściowa rozbiórka i mocowanie uchwytów do elementów nośnych. Monter instalacji fotowoltaicznych musi mieć też wiedzę o tym, gdzie i w jaki sposób można montować panele.

Jaki jest zakres obowiązków montera fotowoltaiki?

Poza tym instalator fotowoltaiki jest odpowiedzialny za podłączenie paneli do sieci. W zakres jego obowiązków związanych z instalacjami elektrycznymi wchodzi między innymi:

  • wyznaczanie bezpiecznych tras kablowych;
  • montaż przewodów i modułów;
  • dokonywania pomiarów elektrycznych; 
  • montaż i konfigurowanie falowników prądu;
  • ocena poprawności działania instalacji.

Nie tylko przy montażu paneli jest potrzebny instalator fotowoltaiki. Praca w tym zawodzie to także obsługa serwisowa w razie awarii oraz wykonywanie przeglądów technicznych sieci. 

Jakie kwalifikacje musi uzyskać monter instalacji fotowoltaicznych?

Nie każdy może zostać monterem sieci solarnych. Jeśli interesuje cię ta praca i zadajesz sobie pytanie, ile zarabia monter fotowoltaiki, oceń swoje kwalifikacje. Przede wszystkim będziesz musiał wyrobić certyfikat UDT. Do jego otrzymania potrzebne będzie ukończenie kursu na instalatora, a następnie poprawne zdanie egzaminu państwowego. To wówczas specjaliści będą oceniali twoje umiejętności i wiedzę. Na to, ile zarabia monter fotowoltaiki, wpływ ma także zdobycie uprawnień elektrycznych SEP kategorii E i D.

Zobacz też:  Prosument z instalacją fotowoltaiczną. Kim jest prosument i czy opłaca się nim zostać?

Wiedza to nie wszystko

To jednak są zaledwie potrzebne certyfikaty potwierdzające przebycie kursów i zdobycie umiejętności. Na to ile zarabia instalator fotowoltaiki i czy w ogóle odnajdzie się w tej pracy, wpływ mają również jego predyspozycje. Jeśli chcesz działać samodzielnie lub jako szef monterów, musisz mieć umiejętności interpersonalne. To ty będziesz odpowiedzialny za kontakt z klientem już na miejscu budowy. Choć monter nie ma w zakresie swoich obowiązków pozyskiwania klientów ani tworzenia ofert, będzie musiał odpowiadać na pytania inwestora, dlatego wiedza w zakresie OZE jest niezbędna. 

Lęk wysokości i inne przeciwwskazania do pracy montera

Praca przy montażu paneli związana jest z potrzebą wychodzenia na dach. Monter sieci fotowoltaicznej powinien mieć przeprowadzone badania wysokościowe, które pozwalają na pracę na dachu. Jeśli boisz się wysokości i spacerów po połaciach, lepiej zastanów się nad innym zajęciem. Pracownik zajmujący się tą branżą musi też liczyć się z częstymi wyjazdami i pracą w terenie, często w nienormowanych godzinach. Choć z pewnością wpłynie to na sumę, ile zarobi monter fotowoltaiki, może być problematyczne, jeśli chodzi o satysfakcję z pracy. 

Monter fotowoltaiki – zarobki

Jeśli chcesz pracować w tym zawodzie, możesz łatwo ocenić siebie na podstawie zakresu prac i potrzebnych certyfikatów. Jeśli chcesz zatrudnić pracownika, już wiesz, jakie formalności będziesz musiał spełnić, żebyś mógł wysłać go samodzielnie na montaż. Nie pozostaje zatem nic innego, jak rozwiązać kwestię przewodnią, czyli ile zarabia instalator fotowoltaiki.

Co wpływa na zarobki montera fotowoltaiki?

Zarobki w tej pracy zależne są od wielu czynników, wśród których najważniejsze są kwalifikacje zawodowe. Jeśli monter jest początkujący lub traktowany jedynie jako pomocnik, nie może liczyć na pensje oferowane specjaliście. Najwyższych zarobków może się spodziewać osoba odpowiedzialna za nadzór nad całością montażu i planowanie rozmieszczenia paneli. 

Zobacz też:  Fotowoltaika – zmiany w 2022 roku czekające całą branżę

Ile może zarobić instalator?

Widełki dla pracowników z reguły mieszczą się pomiędzy 3500 a 5000 złotych brutto. Pracownik nadzoru może liczyć na wyższe kwoty, jednak również odpowiedzialność jest w tym przypadku większa. Dodatkowo pracownicy otrzymają dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych w dniach montażu.

Jeśli interesuje cię to z uwagi na chęć rozwinięcia własnego biznesu, musisz pamiętać o wadach i zaletach tej branży. Jako właściciel firmy monterskiej przez pół roku możesz liczyć na zarobki rzędu kilkunastu tysięcy, w zależności od ilości klientów. Jednak w okresie zimowym praktycznie stoi cała fotowoltaika. Zarobki w tym okresie będą minimalne i musisz zastanowić się, w jaki sposób zagospodarować doświadczoną ekipę, żeby w kolejnym sezonie nie rozpoczęła pracy w konkurencyjnej firmie.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl