Fotowoltaika – cena za 1 kW. Od czego zależy koszt instalacji fotowoltaicznych?

W ostatnich latach coraz popularniejszą metodą pozyskiwania energii jest fotowoltaika. Cena za 1 kW instalacji zależy od bardzo wielu czynników. Sprawdź, jakich kosztów trzeba się spodziewać, chcąc zamontować zestaw w swoim domu.
fotowoltaika cena za 1 kw

Liczne dofinansowania oraz programy promujące dbałość o środowisko sprawiają, że w polskich domach coraz częściej pojawia się fotowoltaika. Cena za 1 kW to jeden z wygodniejszych mierników oceny tego, jakie koszta będzie trzeba przeznaczyć na montaż całego zestawu. Instalacja PV jest bowiem inwestycją opłacalną, ale jednocześnie wymagającą wyłożenia na początku dosyć sporych kosztów własnych.

Fotowoltaika – na czym to polega?

Na początku warto opisać w kilku słowach sam mechanizm działania instalacji fotowoltaicznej. Panele słoneczne umieszczone na dachu zamieniają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną, która pojawia się w naszych gniazdkach i jest używana w gospodarstwach domowych.

Zestaw fotowoltaiczny podłączony jest do sieci, a prosument podpisuje umowę z zakładem energetycznym. Nadwyżkę energii można przesłać do sieci energetycznej lub magazynować i wykorzystać w miesiącach, kiedy fotowoltaika wytwarza jej mniej.

W warunkach naszego położenia geograficznego instalacja o mocy 1kW może pozyskać od 950 kWh do 1050 kWh energii elektrycznej w rozliczeniu rocznym.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Cena za komponenty zestawu fotowoltaicznego oraz ich montaż wynosi średnio od 15 do 25 tysięcy złotych. To ile będzie kosztowała domowa instalacja fotowoltaiczna zależy jednak od wielu różnych czynników – przede wszystkim od zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię. To bowiem przekłada się na wielkość i moc paneli.

Najbardziej charakterystycznym i widocznym elementem instalacji są panele solarne, najczęściej umieszczane na dachach budynków. Warto jednak pamiętać, że panel fotowoltaiczny to tylko jeden z elementów zestawu. Na koszta wpływa więc jakość wszystkich komponentów, które zapewniają skuteczne działanie całej instalacji oraz bezpieczeństwo użytkowników.

Zobacz też:  Nowoczesny magazyn energii – fotowoltaika gromadząca prąd na własne potrzeby

Od czego zależy cena fotowoltaiki?

Nasz rodzimy rynek przeżywa obecnie prawdziwy boom na instalacje PV. Konsumenci mogą korzystać z usług bardzo wielu firm, w których ofercie znajduje się fotowoltaika. Cena z 1 Kw jest dobrym wskaźnikiem tego ile będzie trzeba zapłacić za odnawialne źródło energii. W zależności od zapotrzebowania danego budynku trzeba bowiem dobrać odpowiednią moc instalacji.

Producenci i pośrednicy często oferują jednak systemy fotowoltaiczne o podobnej mocy, a jednak w bardzo różnych cenach. Od czego więc, poza wielkością całego zestawu, zależy koszt fotowoltaiki? Spośród najważniejszych czynników wymienić można:

  • doświadczenie i pozycję firmy na rynku;
  • rodzaj instalatora;
  • miejsce montażu paneli;
  • jakość poszczególnych komponentów;
  • zużycie prądu w gospodarstwie domowym;
  • rodzaj użytych ogniw.

Fotowoltaika – cena za 1 Kw

Cena fotowoltaiki jest zazwyczaj określana na poziomie 1 kWp mocy instalacji. Jeżeli rozważasz montaż instalacji, na pewno chcesz wiedzieć jaka moc docelowo będzie ci potrzebna. Można to w łatwy sposób obliczyć. Przyjrzyj się swoim rachunkom za prąd. Każde wydawane 50 złotych można przełożyć na mniej więcej 1 kW. Jeżeli więc za prąd płacisz około 400 złotych, będziesz potrzebował paneli fotowoltaicznych o mocy 8 kW.

Wiesz już jaką moc powinna mieć twoja fotowoltaika. Cena za 1 kW będzie uzależniona od jakości podzespołów. Same panele to nie wszystko. W skład zestawi wchodzą także części, takie jak:

  • instalator;
  • falownik;
  • okablowanie;
  • moduły;
  • licznik dwukierunkowy;
  • system mocowania;
  • inwerter.

Cena instalacji fotowoltaicznej o mocy 1 kW wyniesie od 4 do 8 tysięcy złotych. Im lepszej jakości są zestawy, tym więcej trzeba za nie zapłacić. Na montażu instalacji fotowoltaicznej nie warto jednak oszczędzać. Chociaż opłacalność fotowoltaiki jest niezaprzeczalna, to od jej jakości zależy w dużej mierze bezpieczeństwo gospodarstwa domowego.

Jak wybrać dobrego montera?

Jak widać koszt paneli fotowoltaicznych może być bardzo różny. Na rynku funkcjonuje wiele firm, które oferują montaż fotowoltaiki. Dobrym pomysłem będzie wybór firmy, która ma już za sobą kilka lat pracy i cieszy się dobrymi opiniami klientów.

Zobacz też:  Fotowoltaika 2kW – cena, opis, informacje. Czy się opłaca?

Ostateczny koszt będzie także uzależniony od jakości sprzętu. Zawsze upewniaj się, ze wybrana przez ciebie firma oferuje instalację paneli o dobrej jakości. To bowiem przekłada się na żywotność całej instalacji.

Jaki jest ostateczny koszt zakupu i montażu fotowoltaiki?

Cena za 1kW instalacji fotowoltaicznej wynosi od 4 do 8 tysięcy złotych. Moc instalacji (która przekłada się na ilość kW) trzeba dopasować do konkretnych potrzeb domu jednorodzinnego. Każde wydane 50 złotych z comiesięcznego rachunku za prąd to mniej więcej 1kW.

Średni koszt instalacji i montażu całego zestawu wynosi od 15 do 25 tysięcy złotych. Ceny paneli fotowoltaicznych są jednak bardzo zróżnicowane, dlatego przed podjęciem decyzji warto poznać opinie o firmie, z którą chcesz współpracować.

Inwestycja w fotowoltaikę jest dosyć kosztowna, jednak stosunkowo szybko się zwraca. Obecnie oferowane są liczne rządowe i unijne dofinansowania energii odnawialnej. Część kosztów można także odliczyć od podatku.

Fotowoltaika – cena za 1 Kw. Podsumowanie

Cena jednego 1kW mocy fotowoltaiki wynosi obecnie od 4 do 8 tysięcy złotych. Aby ustalić ostateczny koszt inwestycji, trzeba wciąć pod uwagę średnie zapotrzebowanie całego gospodarstwa domowego na energię elektryczną. Każde 50 złotych ze średniego rachunku za prąd przekłada się na 1kW mocy.

Cena montażu oraz poszczególnych części zestawu może znacznie się od siebie różnić u poszczególnych wykonawców. Najważniejsze jest doświadczenie firmy oraz jakość proponowanych przez nich zestawów.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl