Magazyn energii do fotowoltaiki – schowaj prąd na później

Magazyn energii do fotowoltaiki to urządzenie umożliwiające gromadzenie prądu. Z jego pomocą możesz cieszyć się jeszcze większą niezależnością energetyczną i poprawić funkcjonowanie fotowoltaiki. Co to jest i jak działa magazyn energii fotowoltaicznej?
magazyn energii do fotowoltaiki

Coraz większą ilość użytkowników sieci fotowoltaicznej interesuje magazyn energii do fotowoltaiki. To urządzenie przeznaczone jest do magazynowania nadwyżek prądu. Sprawdź, jak może być przydatne dla prosumenta.

Czy magazyn energii może być przydatny w instalacjach połączonych z sieciami dostawców fotowoltaicznych? Jakie korzyści będziesz czerpał z tego urządzenia i czy będziesz w stanie dzięki niemu wygenerować oszczędności? 

Magazyn energii do fotowoltaiki – jak działa?

Prąd elektryczny płynący w sieci może być magazynowany bez większych problemów. Takie zjawisko zauważalne jest między innymi w bateriach czy akumulatorach. Magazyn energii fotowoltaicznej także jest akumulatorem, w którym możesz przechowywać prąd wygenerowany przez panele słoneczne. Wykonany jest w formie baterii litowo-jonowych o ogromnej pojemności. Urządzenie jednocześnie jest w stanie zasilać sieć domową w przypadku niedoboru energii z paneli. 

Magazyn energii do fotowoltaiki montowany jest wewnątrz budynku najczęściej pomiędzy panelami a falownikiem. To do niego bezpośrednio trafia prąd stały z promieni słonecznych, który nie jest na bieżąco potrzebny w instalacji domowej. Dopiero kiedy magazyn energii do fotowoltaiki będzie pełny, po zakończonym cyklu ładowania, wyprodukowane nadwyżki trafiają do sieci dostawcy prądu.c

Jakie korzyści wynikają z zastosowania magazynu energii fotowoltaicznej?

Przekazywanie nadwyżek energii z sieci fotowoltaicznej do instalacji dostawcy prądu jest najpopularniejszym sposobem na ich gromadzenie. Jednak taka usługa kosztuje cię 20% wygenerowanych zasobów przy mikroinstalacji o mocy do 10 kW. Magazyn energii fotowoltaicznej sprawi, że ilość prądu trafiającego do sieci będzie mniejsza i poniesiesz niższe koszty magazynowania. Jednocześnie sprawność instalacji i ilość pozyskiwanego prądu pozostaną na tym samym poziomie. 

Zobacz też:  Fotowoltaika – czy się opłaca budowa instalacji i kiedy się zwróci

Wśród innych korzyści, jakie może przynieść inwestycja w magazyn energii do fotowoltaiki, warto wymienić większą niezależność energetyczną. Przede wszystkim poradzisz sobie w czasie przerw w dostawie prądu wynikających z awarii sieci. Możesz też uchronić się przed wyłączeniem inwertera spowodowanym za wysokim napięciem w sieci. Magazyn energii do fotowoltaiki okaże się niezastąpiony również w instalacjach off-grid, gdzie sieć nie będzie podłączona do infrastruktury dostawcy. 

Jak wybrać odpowiedni magazyn energii do fotowoltaiki?

Zwiększone zainteresowanie tymi urządzeniami sprawiło, że na rynku pojawiło się sporo różnych akumulatorów. Pomimo widocznych podobieństw, nie każdy magazyn energii do fotowoltaiki będzie właściwy do Twojej instalacji. Dlatego przed wyborem musisz zwrócić uwagę na następujące parametry:

  • pojemność – ten parametr określa, ile energii może zmieścić się w magazynie energii do fotowoltaiki. Wartość podawana jest w kWh, a parametr musisz wybierać po analizie zapotrzebowania swojej instalacji. Pozwoli ci to też ocenić, ile godzin może pracować sieć bez wpływów energetycznych z paneli;
  • moc – to kolejny parametr, który musisz zestawić ze swoją siecią. Określa on, ile energii jednocześnie może wysyłać akumulator do sieci domowej. Większa moc to więcej sprzętów domowych zasilanych jednocześnie;
  • rozmiar – magazyn energii do fotowoltaiki to akumulator, którego rozmiar może być znaczny. Dlatego weź pod uwagę jego wielkość, kształt i możliwość montażu, a następnie zestaw je z warunkami technicznymi w domu. 

Ile kosztuje magazyn energii do fotowoltaiki?

Poszczególne magazyny energii do fotowoltaiki różnią się między sobą wspomnianymi cechami. W związku z tym także ceny poszczególnych urządzeń nie będą jednakowe i mogą okazać się skrajne. Wiele będzie zależało też od renomy producenta oraz marży dostawcy urządzenia. Najczęściej w domach jednorodzinnych podłącza się magazyny energii do fotowoltaiki o pojemności 10 kWh. Takie akumulatory pozwolą na korzystanie z prądu przez kilkanaście godzin nawet przy rozbudowanych sieciach. Koszt urządzenia mieści się w widełkach pomiędzy 20 a 25 tysięcy złotych. 

Magazyn energii do fotowoltaiki – czy warto?

Dla wielu inwestorów magazyn energii do fotowoltaiki to dodatkowy koszt, który nie jest wart swojej ceny. Na zakup trzeba poświęcić niemal takie same środki jak w przypadku całej instalacji PV. Z kolei stopa zwrot dla takiej inwestycji przewidywany jest za kilkanaście lat. Samo bezpieczeństwo energetyczne wobec takich rozbudowanych instalacji nie jest wystarczającym argumentem. 

Sporo w tej dziedzinie mogą zmienić zapowiedziane przepisy, w myśl których będziesz płacił podatek za każdy kW pobierany z sieci pomimo tego, że instalacja będzie generowała nadwyżki. Magazyn energii do fotowoltaiki umożliwi zbieranie produkowanych nadwyżek we własnej instalacji i nieprzesyłanie ich do dostawcy. Dzięki temu pobór w czasie niewystarczającej wydajności sieci będzie prowadzony z własnych zapasów.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl