Kominek ekologiczny: ekologia, estetyka i funkcjonalność w jednym?

Akcesoria ekologiczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jeśli dodatkowo łączą wysoki poziom estetyki z funkcjonalnością, stają się pożądane. Sprawdź, czy takie właściwości ma kominek ekologiczny oraz poznaj jego zalety.
Kominek ekologiczny

Kominek ekologiczny to wspaniałe połączenie płomieni skaczących w kominku z ekologią i brakiem szkodliwych spalin powstałych w wyniku spalania. Sprawdź, jak działa.

Ciepło w domu to nie tylko miłość najbliższych i piękny wystrój. W okresie zimowym szczególnie przy największych mrozach będziesz poszukiwał każdego źródła ciepła, które będzie w stanie przywrócić przytulny charakter domu. Jednym z akcesoriów podnoszących temperaturę wnętrza może być kominek eko.

Czym są kominki na biopaliwo?

Z pewnością podczas przeglądania katalogów ze zdjęciami nowoczesnych wnętrz, natknąłeś się na biokominek. To najczęściej proste konstrukcje grzewcze, wewnątrz których stale płoną mocne języki ognia. Wykonywane są z różnych materiałów, ale najczęściej gotową konstrukcję tworzą stal, beton, kamień naturalny lub płyty drewnopochodne MDF. Całość malowana jest proszkowo z wykorzystaniem farb odpornych na wysokie temperatury. Z reguły kominki ekologiczne otoczone są taflami szkła, co akcentuje ich nowoczesny wygląd i pozwala cieszyć się widokiem płomieni. 

Zalety biokominków ściennych

W zależności od twoich upodobań i sposobu na zagospodarowanie mieszkania możesz wybrać inną wersję tego urządzenia grzewczego. Kominek eko może być wmontowany w ścianę w salonie, gdzie stanie się ważną dekoracją strefy dziennej. Wówczas nie zapomnij o jego zaprojektowaniu jeszcze przed rozpoczęciem remontu. Co ciekawe, kominki na biopaliwo nie wymagają montażu kominów, dzięki temu możesz zaplanować konstrukcję nawet na ścianie niewyposażonej w kanały odprowadzania spalin. 

A może kominek ekologiczny wolnostojący?

W marketach budowlanych i sklepach związanych z wyposażeniem wnętrz możesz natknąć się na eko kominek wolnostojący. Taki mebel i źródło ciepła w jednym poprawi funkcjonalność budynku. Nie tylko pięknie podkreśli nowoczesny i ekologiczny styl wyposażenia, lecz także poprawi temperaturę wewnątrz. Lekki eko kominek nie musi stawać się stałą częścią wyposażenia twojego mieszkania. Możesz przechowywać go w dowolnym miejscu, jak piwnica czy strych. Wyjmiesz go tylko na okres zimowy, kiedy temperatura spadnie poniżej zera. 

Zobacz też:  Termomodernizacja domu – co można zrobić, by zacząć oszczędzać?

Kominek ekologiczny – czym jest zasilany?

Sporo wspomnieliśmy wcześniej o ekologicznym charakterze kominków, tymczasem nadal możesz nie orientować się, na czym opiera on swoje funkcjonowanie. Kominek ekologiczny swoją nazwę zawdzięcza paliwu, którym jest alkohol etylowy. Ten, z uwagi na pochodzenie, nazywany jest bioetanolem. Alkohol wytwarzany jest z surowców naturalnych, takich jak zboże, buraki cukrowe czy ziemniaki, dlatego uznaje się go za odnawialne źródło energii. Dla utrzymania ekologicznego charakteru tego paliwa do produkcji alkoholu wykorzystuje się przede wszystkim odpady poprodukcyjne.

Biokominek, czyli czysta energia

Poza samym pozyskiwaniem paliwa do biokominka, za nieszkodliwy dla środowiska uznawany jest sam proces spalania, podczas którego nie tworzą się spaliny ciężkie od różnych związków chemicznych ani kłęby ciemnego dymu. Jedynymi produktami spalania są para wodna oraz śladowe ilości dwutlenku węgla. Dlatego niepotrzebny jest układ kominowy przy bio kominku, o czym wspomnieliśmy wcześniej. Pozwala to także umieszczać w domu nawet niewielkie przenośne kominki i nie martwić się o zanieczyszczenie powietrza. 

Jakie są typy kominków olejowych i czym się je zasila?

Kominki olejowe można podzielić na dwa warianty, jeśli bierzesz pod uwagę sposób ich zasilania. Najbardziej popularny jest bioetanol w postaci płynnej, który kupisz w każdym markecie budowlanym w kanistrach o różnej objętości. Innym wariantem jest biokominek zasilany wkładkami żelowymi. Takie gotowe wyroby są dopasowane rozmiarami do poszczególnych konstrukcji kominka. Charakteryzują się większą wydajnością, jednak musisz pilnować ich ilości w podręcznym magazynie. 

Jakie zalety mają kominki ekologiczne?

Skoro wiesz już, czym jest kominek na biopaliwo, pora podsumować wszystkie zalety takiej konstrukcji. Jej atuty to przede wszystkim:

  • brak emisji spalin;
  • mobilność;
  • aspekt dekoracyjny.

Najważniejszą z nich jest brak uciążliwych spalin. Dzięki temu możesz korzystać nawet z niewielkich otwartych kominków w formie świec czy innych dekoracji. Takie kominki olejowe nie emitują także nieprzyjemnych zapachów, dzięki czemu z powodzeniem możesz korzystać z nich wewnątrz niewielkich pomieszczeń czy w sypialni.

Zobacz też:  Szambo ekologiczne – kiedy będzie optymalnym wyborem?

Biokominek, czyli mobilność i wygoda

Brak nieprzyjemnych zapachów i emisji spalin sprawia, że biokominek nie wymaga tworzenia instalacji kominowej. To spore ułatwienie, szczególnie jeśli chcesz wyposażyć w ten sprzęt pomieszczenie już istniejące. Pozwoli ci to nie tylko zapomnieć o uciążliwym podłączaniu sieci, ale także o regularnych przeglądach kominowych i czyszczeniu przewodów. Daje to też możliwość ustawienia bio kominka w miejscach, które dla tradycyjnych kominków byłyby nieosiągalne z technicznego punktu widzenia. 

Kominek ekologiczny: estetyka i funkcjonalność w jednym

Na koniec części o atutach warto wspomnieć o różnorodności i pięknym wykończeniu większości konstrukcji. Biokominek stały może być w formie klasycznej, ale znakomicie prezentuje się też w konstrukcji narożnej. Wielu projektantów wykorzystuje kilka kominków w ramach jednej betonowej ściany. Dodatkowo sporym zainteresowaniem cieszą się mobilne konstrukcje. Ceniona jest możliwość przemieszczania ich lub schowania w wyniku braku zapotrzebowania. Lekkie konstrukcje z łatwością można przemieścić do innego pomieszczenia, które nie tylko wymaga ciepła, ale także dekoracji. 

Kominek ekologiczny – słabsze strony

Opisując te niepozbawione zalet produkty, nie sposób nie wspomnieć także o ich wadach. Większość użytkowników wskazuje na słabą wydajność tych produktów. Nawet stacjonarny kominek ekologiczny nie jest w stanie skutecznie ogrzać całego budynku, ponieważ emituje zbyt niską temperaturę. Energia przenoszona jest tylko do pomieszczenia, w którym biokominek się znajduje. Wynika to z braku układu kominowego, którym w tradycyjnych instalacjach rozprowadzane jest ciepłe powietrze. Z tego względu nie można traktować kominka ekologicznego jako jedynego źródła ciepła dla domu, a już szczególnie dla większych obiektów.

Wady biokominka: wilgoć i dwutlenek węgla

Drugi problem to produkty uboczne, które powstają w czasie spalania biopaliwa. Wydzielane są wówczas duże ilości pary wodnej i nieco dwutlenku węgla. To wszystko powoduje, że w pomieszczeniu ogrzewanym przez kbiokominek może powstawać wilgoć. Zbyt wysoka zawartość dwutlenku węgla również nie jest zalecana. Dlatego pojawia się potrzeba wietrzenia wnętrza, co w przypadku braku wentylacji generuje straty ciepła. Może się zatem okazać, że sporą część energii wytworzonej przez kominek będziesz musiał wypuścić przez okno.

Zależność od jednego paliwa

Pozostaje jeszcze kwestia paliwa do biokominka. Choć bioetanol jest łatwy do nabycia i bez problemu możesz zamówić go także przez internet, trzeba kontrolować jego zasoby. Kominek ekologiczny: ekologia, estetyka i funkcjonalność w jednym? Nie można wewnątrz biokominka spalać innego paliwa niż ropa naftowa. Z pewnością nie będziesz chciał zasilać go także spirytusem kuchennym z uwagi na jego wysoką cenę. W przypadku tradycyjnego kominka wobec braku polan zawsze można wrzucić do ognia wkład w postaci brykietu lub pelletu. Bio kominek nie daje ci takiej możliwości. 

Zobacz też:  Jak zrealizować dziecięce marzenia? Odkryj dom samowystarczalny!

Czy warto inwestować w kominek na biopaliwo?

W obliczu wcześniej przedstawionych wad tych produktów możesz zacząć się zastanawiać, czy ma sens inwestowanie w kominek ekologiczny? Możesz potraktować taki produkt jako dekorację czy dodatkowe źródło ciepła, które nie będzie jednak dominujące. Z pewnością na rynku znajdziesz wiele innych produktów, które mogą pełnić te same funkcje. Możliwe, że okażą się nawet mniej kosztowne i nie będą miały minimalistycznej bryły, która niekoniecznie pasuje do każdego salonu. Alternatywą jest wkład kominkowy do tradycyjnego paleniska.

Biokominek, czyli ekologiczny wybór

Jeśli znasz założenia ekologiczne i troszczysz się o los naszej planety, z pewnością nie trzeba cię przekonywać do zakupu takiego urządzenia. Kominek ekologiczny to jeden ze sposobów na wykorzystanie naturalnych paliw odnawialnych. Do ogrzewania nie będziesz zatem wykorzystywał produktów mogących się wyczerpać jak ropa, gaz ziemny czy węgiel. Nie będziesz produkował spalin i dwutlenku węgla (jak w przypadku palenia drewnem). Bio kominek w twoim domu sprawi, że znajdzie się kolejne źródło zapotrzebowania na produkt ekologiczny, a nie kopalny. 

Biokominek jako wybór także dla pragmatyków

Możesz też potraktować biokominek jako produkt czysto użytkowy. Jeśli korzystasz w swoim domu z OZE, jak pompy ciepła czy wiatraki z pewnością rozumiesz nieprzewidywalność tych źródeł energii. Niska temperatura w zimie sprawia, że pompa ciepła lub solary nie będą w stanie zapewnić odpowiedniej ilości energii. Kominki olejowe pozwolą ci wypełnić tę lukę powstałą pomiędzy zapotrzebowaniem a zasobami. Dzięki temu nie będziesz podstawiony pod ścianą i zmuszony do korzystania z pieców węglowych czy ogrzewania prądem sieciowym. Jak każdy produkt wykorzystujący energię odnawialną, także kominek ekologiczny wart jest twojej uwagi. Możesz potraktować go jako dekorację lub pełnowartościowe źródło energii. Jeśli obawiasz się postawić na konstrukcję do salonu, najpierw zainwestuj w niewielki kominek w formie dekoracji stołowej. Sam ocenisz ilość energii, jaką oddaje do otoczenia oraz kłopoty z jego zasilaniem. Może się okazać, że taka niewielka dekoracja stanie się krokiem do odważniejszych proekologicznych decyzji.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl