Jak być ekologicznym? Oto 10 porad, które łatwo wcielisz w życie

Współczesny konsument jest coraz bardziej świadomy. Wiele osób zastanawia się, jak być ekologicznym i odciążyć już i tak mocno eksploatowane środowisko. Czy to trudne i wymaga naprawdę daleko idących wyrzeczeń? Niekoniecznie!
jak być ekologicznym

Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele naszych codziennych (i pozornie błahych) decyzji skutkuje niepotrzebnym zużyciem zasobów czy zanieczyszczeniem środowiska. „Bycie eko” wcale nie musi być jednoznaczne z życiem na łonie natury. Przedstawiamy 10 wskazówek, które pozwolą ci wdrożyć ekologiczny tryb życia.

Nie używaj foliówek

Wielorazowe torby materiałowe są nie tylko tanie (dostaniesz je już za kilka, kilkanaście złotych), ale przede wszystkim trwałe. Nie ryzykujesz, że zakupy wylądują na podłodze, a przy okazji dbasz o środowisko. Zawsze staraj się mieć je przy sobie. Przygotuj też wielorazówki na owoce i warzywa ze sklepu.

Postaw na własne nogi lub komunikację miejską

Samochód to ogromne ułatwienie, ale czy zawsze niezbędne? Jeśli mieszkasz w dobrze skomunikowanej okolicy lub nie masz daleko do celu podróży, postaw na autobus, tramwaj lub spacer. Zaoszczędzisz nie tylko pieniądze na paliwo, ale też czas na szukanie miejsca parkingowego, o które w miastach bywa naprawdę trudno. Rower także będzie świetną alternatywą, która przy okazji pozwoli ci zadbać o kondycję i zdrowie.

Wyłączaj elektronikę

Producenci sprzętu elektronicznego bardzo często chwalą się bardzo małym zużyciem energii sprzętów AGD i RTV w trybie stand-by. Marnowanie energii nawet w najmniejszym stopniu może jednak negatywnie wpływać na środowisko. Jeśli tylko możesz, wyłączaj komputer, zamiast wprowadzać go w stan uśpienia. Podobnie jest na przykład z telewizorem, wieżą stereo czy ładowarką do telefonu.

Postaw na najwyższą klasę energetyczną

Od wielu lat producenci sprzętów AGD i RTV są zobowiązani do podawania klasy energetycznej swoich produktów. Obecnie stosowane są dwie skale:

  •  stara, przejściowa (od A+++ do D),
  • nowa, dla wybranych kategorii produktów (od A do G). 
Zobacz też:  Charakterystyka energetyczna budynku – co musisz o niej wiedzieć?

Im wcześniejsza litera alfabetu, tym bardziej optymalna praca urządzenia i mniejsze zużycie energii. Sprzęty o wysokiej klasie energetycznej zazwyczaj są droższe niż te, które dosłownie marnują energię, ale to zakup, który opłaci się w dłuższej perspektywie. To szczególnie istotne przy obecnych cenach energii – różnica zużycia prądu może zwrócić większy koszt urządzenia już w ciągu roku!

Używaj kosmetyków i suplementów z rozwagą

Twoja półka aż ugina się od tubek i słoiczków? Troska o zdrowie i urodę nie jest niczym złym, ale nie zapominaj o tym, że produkcja suplementów diety jest dość obciążająca dla środowiska. Czy na pewno potrzebujesz kilku osobnych witamin (i opakowań), jeśli możesz je zastąpić suplementem, który łączy je w jednej kapsułce czy tabletce?

Nie inaczej jest z kosmetykami. W ofertach drogerii i specjalistycznych sklepów coraz częściej znajdziesz kosmetyki łączące w sobie najważniejsze składniki. Dobrym przykładem jest serum do twarzy – używasz osobno preparatu, który zawiera retinol, oraz drugiego kosmetyku, serum z witaminą C? Wybierz produkt, który łączy w sobie oba te składniki!

Ogranicz zużycie wody

Wylegiwanie się w wannie pełnej gorącej wody na pewno przynosi dużo przyjemności, ale zużywa ogromne ilości wody. Prysznic będzie zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem.

Podobnie jest ze zmywaniem brudnych naczyń. Zmywarka to świetna odpowiedź na pytanie, jak być ekologicznym. Nie tylko cię odciąży, ale też zużyje znacznie mniej wody, niż byłoby potrzebne do tradycyjnego zmywania.

Planuj zakupy spożywcze

Sklepy stosują całą gamę sztuczek, które mają cię skłonić klienta do zrobienia zakupów większych, niż potrzebuje w rzeczywistości. Jeśli dotyczy to produktów o długim terminie ważności do spożycia – nic straconego. Wszystko inne kupuj jednak z rozwagą. Jeśli nie zużyjesz produktów przed ich zepsuciem się, do kosza wrzucisz zarówno produkt, jak i pieniądze.

Zobacz też:  Jak obliczyć zużycie prądu w domu jednorodzinnym: poradnik krok po kroku

Jeśli mimo wszystko przesadziłeś lub nie możesz zużyć produktu z innego powodu, pamiętaj, że wiele rzeczy da się zamrozić, przede wszystkim chleb, warzywa czy mięso.

Zainwestuj w filtr do wody

Wielorazowe plastikowe butelki z filtrem są nie tylko poręczne, ale też pomagają w rezygnacji z butelkowanej wody mineralnej czy źródlanej. Chociaż butelki PET nadają się do recyklingu, to ich mniejsze zużycie odbędzie się z jeszcze większą korzyścią dla środowiska.

Wybieraj lokalne produkty

Egzotyczne warzywa i owoce z pewnością są pyszne, ale transport z drugiego końca świata nie jest ekologiczny. Podobnie jest z uprawami – powszechnie uwielbiane awokado wymaga w hodowli i transporcie zużycia ogromnych ilości wody!

Stawiaj na świadome zakupy

Prawdopodobnie co najmniej kilka razy w życiu miałeś wrażenie, że dana rzecz jest ci niezbędna, zaś po zakupie okazało się, że użyłeś jej zaledwie kilka razy. Z tego powodu przez zakupami zawsze warto zastanowić się nad swoja listą. Ekologiczne podejście do życia to także ograniczenie niepotrzebnych wydatków. Jeśli twój smartfon działa i nie sprawia ci żadnych problemów, to czy na pewno potrzebujesz nowszego modelu, który działa zaledwie kilka, może kilkanaście procent szybciej.
Czy już wiesz, jak być ekologicznym? Jak sam widzisz, nie wymaga to wcale diametralnych decyzji – wystarczą drobne ograniczenia, których po kilku tygodniach nawet nie będziesz zauważać. Nie tylko przyniosą one ulgę środowisku, ale też twojemu portfelowi. Zacznij już dziś i pomóż w ratowaniu planety!

Artykuł sponsorowany

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl