Co to jest krzywa grzewcza? Jak ją interpretować?

krzywa grzewcza

Jeśli dobrze dobierzesz dla siebie krzywą grzewczą, będziesz mógł zwiększyć efektywność ogrzewania domu i zmniejszyć jednocześnie w skali roku koszty ponoszone na zapewnienie optymalnej temperatury. Czym jest krzywa grzania?

Nowoczesne piece grzewcze mają sterowniki, które regulują poziom spalania materiału opałowego w taki sposób, by utrzymywać komfort cieplny we wnętrzach. Twoim zadaniem jest wprowadzenie na starcie odpowiednich ustawień, które posłużą do regulacji poszczególnych parametrów. Aby zapewnić utrzymanie stałej temperatury wewnątrz twojego domu, powinieneś posłużyć się dobrze dobraną dla ciebie krzywą grzewczą. Czym ona jest?

Co to jest krzywa grzewcza?

Krzywą grzewczą zwykło się określać zależność, jaka występuje pomiędzy temperaturą zasilania instalacji grzewczej a temperaturą powietrza na dworze. Określa ona, do jakiej temperatury piec powinien się nagrzać, by zapewnić pożadaną przez ciebie temperaturę we wnętrzach mieszkalnych przy danej pogodzie na zewnątrz. Istnieje więc w krzywej grzewczej wyraźna zależność pomiędzy temperaturą grzania na piecu a temperaturą panującą poza budynkiem. Jeśli dobrze dobierzesz dla siebie krzywą grzewczą, zwiększysz efektywność ogrzewania domu i zmniejszysz w skali roku koszty ponoszone na zapewnienie optymalnej temperatury.

Jak wyznaczyć krzywą grzewczą?

Od czasu, gdy piece w instalacjach grzewczych w budynkach mieszkalnych stały się zautomatyzowane i mają sterowniki, dla ustawienia ich pracy, wyznaczana jest krzywa grzewcza. Wcześniej do zoptymalizowania systemu ogrzewania budynku stosowano tak zwaną tabelę palacza. Umożliwiała ona określenie wymaganej temperatury zasilającej system grzewczy w zależności od temperatury zewnętrznej.

Sposób na wyznaczenie krzywej grzewczej

Właściwie do wyznaczenia krzywej grzewczej wzór nie jest potrzebny. Stosuje się układ osiowy, w którym oś pionowa obrazuje skalę temperatury zasilania instalacji grzewczej, a na osi poziomej oznaczone są temperatury panujące na zewnątrz budynku. Na wykres nanosi się co najmniej kilka krzywych, spośród których wybierasz tę, która będzie odpowiadała preferencjom twojej rodziny, jeśli chodzi o temperaturę panującą w domu. Możesz ją później przesuwać w dół lub w górę, definiując zależność temperatury zasilania instalacji CO (centralnego ogrzewania) od tego, jak ciepło lub zimno jest na zewnątrz.

Zobacz też:  Czym są znaki aktywne D-6?

Wykres pokazuje także nachylenie krzywej grzania – im jest ono większe, tym wyższa będzie temperatura w pomieszczeniach w twoim domu.

Co wpływa na kształt krzywej grzewczej?

Istnieje wiele parametrów, jakie musisz wziąć pod uwagę, jeśli wybierasz odpowiednią dla siebie i domowników krzywą grzania. Wśród nich należy wymienić:

  • subiektywne odczuwanie ciepła przez ciebie i domowników;
  • termoizolacja budynku i kwestia strat ciepła;
  • moc kotła grzewczego i sprawność jego działania;
  • konstrukcja budynku;
  • usytuowanie budynku na terenie kraju i w danej strefie klimatycznej;
  • stopień automatyzacji wykorzystywanego przez ciebie kotła i podgrzewacza ciepłej wody użytkowej.

Musisz wiedzieć, że nachylenie krzywych grzewczych systematycznie rośnie, wraz ze wzrostem temperatury wody w instalacji grzewczej i wzrostem ilości ciepła oddawanego przez grzejniki lub ogrzewanie płaszczyznowe do pomieszczeń.

Krzywa grzewcza – jak ustawić ją dla swojej instalacji?

Przy wyborze odpowiedniej krzywej grzewczej przeanalizuj pozostałe krzywe pod takim kątem, by jedna z nich odpowiadała określonemu komfortowi termicznemu w domu przy różnych temperaturach, jakie będą panowały na zewnątrz budynku. Dążysz do tego, by wewnątrz budynku zawsze było jednakowo ciepło. Kiedy na zewnątrz panują wysokie temperatury, kocioł wyłącza się lub przechodzi w tryb podtrzymywania ciepła w domu, a kiedy robi się coraz chłodniej, sterownik automatycznie powinien zadziałać tak, by podnieść temperaturę w kotle i nie dopuścić do nadmiernego wychłodzenia pomieszczeń.

Trzy kroki, by obliczyć krzywą grzewczą

Jeśli po raz pierwszy masz wybrać z wykresu krzywą grzewczą odpowiednią dla siebie, licz się z tym, że będziesz najpewniej musiał ją skorygować. Korekty wprowadzasz z czasem, prowadząc obserwację zmienności temperatury w całym sezonie grzewczym.

Możesz wybrać krzywą, wykonując trzy proste kroki:

1. Oblicz różnicę temperatury zasilania instalacji grzewczej oraz założoną temperaturę w pomieszczeniu (odejmij te wielkości od siebie). Zwykle temperatura pożądana w pomieszczeniach to 20-21 stopni Celsjusza.

Zobacz też:  Polski samochód elektryczny Izera – co warto o nim wiedzieć?

2. Oblicz różnicę projektowanej temperatury w pomieszczeniu i temperatury zewnętrznej (ustalonej na bazie strefy klimatycznej, w jakiej znajduje się dom),

3. Oblicz nachylenie krzywej grzewczej dla siebie.

Kiedy już będziesz mieć wykonane wszystkie trzy kroki, sięgnij do dokumentacji producenta swojego sterownika do kotła grzewczego, by porównać wyznaczoną krzywą grzewczą z krzywą pokazaną w fabrycznych ustawieniach.

Cele ustawiania krzywej grzewczej

Możesz się zastanawiać, w jakim celu jest potrzebne dopasowywanie do swoich potrzeb krzywej grzewczej i wyznaczanie jej. Po przeprowadzeniu działań możesz:

  • zapewnić sobie komfort termiczny w budynku, niezależnie od tego, jaka pogoda panuje na zewnątrz;
  • zmniejszyć koszty ogrzewania budynku.

Do osiągnięcia tych pożądanych celów musisz posłużyć się krzywą grzewczą. Kalkulator internetowy pozwoli ci na wyliczenie w odpowiedni sposób temperaturę zasilania instalacji grzewczej względem pożądanej temperatury we wnętrzach i pogody na zewnątrz.

Krzywa grzewcza dla różnych źródeł ogrzewania domowego

W przypadkach różnych urządzeń wykorzystywanych do ogrzewania domu powinieneś zainteresować się krzywą grzewczą i dostosować ją do m.in. ogrzewania podłogowego, grzejników ściennych czy pomp ciepła i kotłów gazowych.

Krzywa grzewcza a komfort cieplny

Krzywa grzewcza ma znaczenie zarówno dla rodzaju regulatora źródła ciepła, jak i całego systemu ogrzewania. Jeśli wykorzystujesz w swoim domu kocioł kondensacyjny, to powinieneś z jednej strony zapewnić odpowiednie warunki cieplne dla siebie i swojej rodziny, ale i dążyć do uzyskania możliwie jak największej sprawności urządzenia. Do tego celu służyć ci będzie krzywa grzewcza. Optymalne nachylenie krzywej przy konkretnych odczytach temperatury na zewnątrz umożliwi uzyskanie komfortu cieplnego, bez konieczności przegrzewania pomieszczeń domowych.

Krzywa grzania a temperatura na zewnątrz

Inna będzie krzywa grzewcza dla 22 stopni w domu, przy mrozach na zewnątrz, a inna, jeśli obniżysz pożądaną temperaturę domową choć o jeden stopień. Musisz mieć świadomość, że taka jednostopniowa różnica przynosi różnicę w zużyciu paliwa do ogrzewania budynku nawet o 6 procent, co przekłada się na wyższe rachunki za ogrzewanie i na zmniejszenie sprawności samego urządzenia grzewczego.

Zobacz też:  Foton i jego tajemnice. Jak wykorzystują go nowoczesne technologie i czy może uratować naszą planetę?

Krzywa grzewcza – grzejniki i podłogówka

Częstą praktyką w domach jednorodzinnych jest wykorzystywanie do ogrzewania grzejników i ogrzewania podłogowego. W ich przypadku dla ustawienia krzywej grzewczej warto posiłkować się regulatorami pogodowymi. To urządzenia, które pozwalają na regularny, stały pomiar temperatury panującej na zewnątrz budynku. Informują one o tym, jak ustawić optymalną temperaturę wody grzewczej dla zasilania grzejników i podłogówki. 

Regulatory pokojowe i krzywa grzewcza podłogówki

W parze z nimi najlepiej wykorzystywać też regulatory pokojowe, które wskazują, czy wewnątrz domu panuje komfort cieplny. Połączenie obu typów regulatorów – pogodowych i pokojowych pozwoli ci prawidłowo ustalić krzywą grzewczą dla podłogówki i grzejników oraz uniknąć przegrzewania pomieszczeń. Wskazówką dla ciebie może być to, że przy ogrzewaniu podłogowym krzywa grzewcza ma zazwyczaj niskie nachylenie.

Optymalna krzywa grzewcza podłogówki

Podłogówka działa sprawniej przy niższej temperaturze wody zasilającej i powracającej do instalacji, w porównaniu z temperaturą wody w grzejnikach. W związku z tym krzywa grzewcza podłogówki powinna mieścić się w przedziale od 0,2 do 0,6. Takie wartości krzywej pozwolą na zachowanie odpowiedniej temperatury w domu przy niższym nakładzie kosztów na jego ogrzanie.

Warto ustawić optymalnie krzywą grzewczą, a zużycie gazu powinno się zmniejszyć. Bardzo istotną rzeczą jest odpowiednie ustawienie krzywej grzewczej – junkers lub nawet nowoczesny kocioł nie będą nadmiernie eksploatowane, jeśli zostanie zachowany balans pomiędzy temperaturą zewnętrzną a pokojową. To przełoży się także pośrednio na stan naszego ekosystemu.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

EkoHub
Logo