Poznaj główne rodzaje kotłów gazowych. Jakie są najlepsze?

kotły gazowe

Budujesz dom i zastanawiasz się nad zastosowaniem w nim konkretnego systemu grzewczego? Do wyboru masz wiele różnych rodzajów rozwiązań. Wielu inwestorów decyduje się w ostatnich latach na kotły gazowe. Jaki typ pieca gazowego CO jest najlepszy? Sprawdź!

Kotły gazowe zapewniają ogrzewanie w pomieszczeniach mieszkalnych i podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Są praktycznie bezobsługowe, nie wymagają wygospodarowania dużej kotłowni i składu materiału grzewczego. Mają wysoką sprawność działania i są przyjazne dla środowiska naturalnego. Musisz jedynie zdecydować, jaki piec gazowy zastosujesz w swoim domu.

Dlaczego warto wybrać kocioł gazowy?

Ogrzewanie piecem gazowym CO (centralnego ogrzewania) jest wygodne dla właściciela nieruchomości. Nowoczesne kotły gazowe nie są zbyt wymagające pod względem trudności obsługi, a pozwalają na utrzymywanie pożądanej temperatury w domu. Wystarczy przy tym, że zaprogramujesz kocioł gazowy, by jego praca od tego momentu była niemal bezobsługowa. Dla sprawności działania i bezpieczeństwa zagwarantuj tylko przegląd instalacji gazowej i samego kotła raz w roku.

Piece gazowe CO i ich cechy

Piec CO gazowy pod względem gabarytów przypomina junkers, który zapewnia ogrzewanie ciepłej wody użytkowej w wielu domach i mieszkaniach. W porównaniu na przykład z piecem na paliwa stałe – na węgiel, jest on zdecydowanie mniejszy i nie wymaga składowania w domu materiałów opałowych. Ogrzewanie gazowe jest ekologiczne, ponieważ podczas spalania gazu nie powstaje wiele groźnych spalin, a przy tym możesz sporo zaoszczędzić, zwłaszcza jeśli wybierzesz kocioł gazowy CO, który będzie dopasowany do twoich potrzeb, a przy tym zapewnisz odpowiednią termoizolację budynku mieszkalnego.

Jakie są rodzaje kotłów gazowych?

Istnieje wiele kryteriów, jakie można wziąć pod uwagę przy podziale kotłów gazowych wykorzystywanych w systemie ogrzewania centralnego i podgrzewania ciepłej wody użytkowej w domach jednorodzinnych. Z uwagi na budowę komory spalania w piecach gazowych oraz sposób pobierania powietrza do spalania i odprowadzania spalin, wyróżnić można:

  • piece gazowe z otwartą komorą spalania, które pobierają tlen z pomieszczenia;
  • kotły gazowe z zamkniętą komorą spalania, pobierające tlen z zewnątrz.
Zobacz też:  Dom pasywny – wszystko, co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na budowę

Bezpieczniejsze w działaniu są kotły z zamkniętą komorą spalania, a przy tym są w stanie spełniać wymagania, jakie stawia przed inwestorami budownictwo energooszczędne.

Piece kondensacyjne a tradycyjne

Często spotykaną kategoryzacją pieców gazowych jest ich podział na:

  • kotły gazowe tradycyjne;
  • piece gazowe kondensacyjne;
  • piece pulsacyjne,
  • piece stwarzające możliwość pracy w kaskadzie.

Co ciekawe, z pozoru piec gazowy kondensacyjny wygląda tak samo, jak tradycyjny, ale różni się sprawnością działania i poziomem zużycia paliwa. Pomimo faktu, że kotły gazowe kondensacyjne są droższe, to jednak warto, byś rozważył zakup właśnie takiego pieca, ponieważ daje on możliwość wypracowania oszczędności na zużyciu paliwa. Wszystko dzięki temu, że spaliny, które są produktem ubocznym spalania, powracając z instalacji, ogrzewają przy okazji wodę w wymienniku kotła gazowego.

Kotły pulsacyjne i kaskadowe

Bardziej zaawansowaną odmianą kotłów gazowych kondensacyjnych są kotły pulsacyjne, gdzie nie ma tradycyjnego palnika. Jest za to komora spalania, do której doprowadzana jest mieszanka gazowo-powietrzna. Niektóre kotły gazowe możesz połączyć ze sobą w ramach tzw. kaskad.

Kotły jedno- i dwufunkcyjne

Kryterium podziału kotłów gazowych będą też pełnione przez nie funkcje. W związku z tym wyodrębnione zostały:

  • Kocioł gazowy jednofunkcyjny; 
  • Kocioł gazowy dwufunkcyjny.

Kocioł jednofunkcyjny pozwala na ogrzewanie domu, czyli podgrzewa on wodę w instalacji centralnego ogrzewania (CO). Modele pieców dwufunkcyjnych gazowych dają natomiast możliwość przygotowania także ciepłej wody użytkowej w przepływowym wymienniku. Do kotła jednofunkcyjnego musiałbyś w tym celu dokupić zasobnik ciepłej wody użytkowej, który najczęściej instalowany jest w pobliżu pieca.

CO i c.w.u. za sprawą kotła gazowego dwufunkcyjnego

Kotły dwufunkcyjne gazowe pozwalają nozarów podgrzać wodę do bieżącego użycia, jak i zapewnić ogrzewanie całego domu. Kocioł gazowy dwufunkcyjny ma zainstalowany przepływowy wymiennik, który służy do podgrzewania wody. Nie musisz już do niego dokupować dodatkowych urządzeń i łączyć je w jednym systemie z jednofunkcyjnym piecem.

Zobacz też:  Dlaczego dom ekologiczny jest opłacalną inwestycją?

Zalety pieca dwufunkcyjnego

Piec gazowy dwufunkcyjny może być przystosowany do spalania gazu ziemnego, składającego się głównie z metanu, jak i mieszaniny propanu i butanu, czyli gazu płynnego LPG. Może mieć on zarówno charakter pieca tradycyjnego, jak i może być to kocioł dwufunkcyjny kondensacyjny, który dla inwestora takiego jak ty może być doskonałym wyborem, ponieważ w czasie swojej pracy produkuje on więcej energii, niż się jej do niego dostarcza.

Jak działa piec kondensacyjny dwufunkcyjny?

Kotły gazowe kondensacyjne kondensują zawartą w spalinach parę wodną. W ten sposób pozyskują z niej ciepło, które następnie jest wykorzystywane do ogrzewania wody zawartej w instalacji CO lub instalacji ciepłej wody użytkowej. Zachodzi w nich więc zjawisko kondensacji, które skutkuje tym, że ilość uzyskiwanego w procesie spalania gazu ciepła jest ostatecznie wyższa niż wskazywałaby na to jego wartość opałowa. Niech więc nie dziwi cię to, że przy przeglądaniu danych technicznych kotłów gazowych kondensacyjnych zobaczysz w tabeli sprawności wartość przekraczającą 100 procent.

Piec kondensacyjny dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania

Piec kondensacyjny dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania to urządzenie typu dwa w jednym. Podgrzewa wodę do centralnego ogrzewania i przygotowuje ciepłą wodę użytkową w ramach jednego, tego samego urządzenia. To jeden z rodzajów kotłów gazowych, które możesz wykorzystać w budynku mieszkalnym.

Dobierz odpowiednią moc kotła

Kocioł gazowy kondensacyjny dwufunkcyjny w momencie poboru wody, czyli po odkręceniu kranu zaczyna podgrzewać ją w sposób przepływowy. Zimna woda z sieci przepływa przez wymiennik ciepła i następnie podgrzewana jest do wymaganej temperatury. W efekcie z kranu zaczyna płynąć po chwili ciepła woda. W przypadku pieców gazowych dwufunkcyjnych ich wydajność zależna jest od mocy kotła, którą dobierasz do zapotrzebowania na ciepło w swoim domu.

Jak wybrać odpowiedni piec gazowy kondensacyjny dla siebie?

Moc kotłów gazowych jest punktem wyjścia podczas ich wyboru. Instalacja grzewcza projektowana powinna być w obiekcie jednorodzinnym z myślą o tym, by móc ogrzać dom w każdej temperaturze, nawet rzędu -20 stopni Celsjusza. Przy takim chłodzie kocioł gazowy musi wytworzyć moc grzewczą rzędu około 10 kW, a jeśli temperatura na zewnątrz wynosi około 0 stopni Celsjusza, wystarczy ci kocioł gazowy o mocy 5 kW, by ogrzać typowy dom jednorodzinny. 

Zobacz też:  Kominek ekologiczny: ekologia, estetyka i funkcjonalność w jednym?

Jaki piec będzie efektywny?

Dobrym rozwiązaniem jest kocioł z możliwością modulacji mocy, czyli z szerokim jej zakresem, w jakim będzie on w stanie wytwarzać ciepło w zależności od zapotrzebowania na ogrzewanie w budynku. Aby piec gazowy CO pracował płynnie, niezbędny będzie czujnik temperatury zewnętrznej.

Gdzie i dlaczego warto zastosować piec gazowy kondensacyjny?

Jeśli twój dom lub inny budynek ma wysokie zapotrzebowanie na ciepło, wówczas dobrze sprawdzą się przy ogrzewaniu kotły gazowe kondensacyjne. Mogą one zasilać zarówno instalacje grzejnikowe, jak i niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe. Idealnym połączeniem jest ogrzewanie podłogowe (płaszczyznowe) z kotłami gazowymi kondensacyjnymi, ponieważ im niższa jest temperatura czynnika grzewczego, tym wyższa sprawność kotła.Jak widać, kotły gazowe mogą być nieodzowne w niektórych pomieszczeniach. Możesz również zasilać instalację grzejnikową wraz z ogrzewaniem płaszczyznowym, czy same grzejniki z kotła gazowego kondensacyjnego. Wymogiem będzie przy tym dobranie grzejników odpowiednich do niskiej temperatury czynnika grzewczego. Piec będzie pracował wydajnie, w domu będziesz mieć ciepło, a cała instalacja stanie się prawie bezobsługowa.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

EkoHub
Logo