Kredyt na budowę domu – co warto wiedzieć?

budowa domu energooszczędnego

Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się nie na zakup gotowego domu, a na wybudowanie własnego od podstaw. W tym celu zaciągają kredyt na budowę domu, który ma im pomóc w pokryciu wszystkich kosztów związanych z postawieniem i wykończeniem nieruchomości. Co warto wiedzieć o kredycie na budowę domu? 

Gdzie i na jakich warunkach zaciągnąć kredyt na dom?

Kredyt na budowę domu udzielany jest na bardzo podobnych warunkach, jak kredyt hipoteczny. Udzielają go banki, na stosunkowo wysokie kwoty. Mogą się o niego ubiegać osoby, które posiadają wysoką zdolność kredytową, a więc i wysokie dochody. W ocenie zdolności kredytowej brane są pod uwagę także źródło dochodów oraz średnie koszty utrzymania w danej miejscowości. Kredytobiorca musi posiadać wkład własny, które oscyluje w granicach 20-30% prognozowanych kosztów budowy. Co ważne, obecnie wkład własny nie może zostać zastąpiony poprzez nałożenie hipoteki na inną nieruchomość bądź poręczenie.

Dodatkowo osoby, które ubiegają się o kredyt na budowę domu, muszą przedstawić realistyczny kosztorys. Należy w nim uwzględnić nie tylko koszt postawienia, ale również wykończenia domu. Problem polega na tym, że trudno samodzielnie oszacować koszty, z drugiej strony musimy wnioskować o taka kwotę kredytu, za pomocą której będziemy w stanie pokryć wszystkie wydatki. Dlatego też, tworząc kosztorys, kredytobiorcy najczęściej korzystają z pomocy specjalistów. Zazwyczaj są to pracownicy firm budowlanych bądź architekci, którzy biorą czynny udział w budowie i wykańczaniu domu, a więc posiadają odpowiednią wiedzę i doświadczenie. 

Oprocentowanie i spłata kredytu na dom

Ostateczne koszty, jakie musi ponieść kredytobiorca, uzależnione są od oprocentowania oraz prowizji pobieranej przez bank. Oprocentowanie może być zmienne w czasie, gdyż zależy w dużej mierze od wartości podstawowych stóp procentowych. Może więc okazać się, że finalnie zapłacimy wyższe raty, niż prognozowano. Dodatkowo warto mieć na uwadze inne koszty, na przykład ubezpieczenie kredytu, którego żądają niektóre banki.

Zobacz też:  Magnesy neodymowe płytkowe - silny magnes do różnych zastosowań

Konieczne może okazać się też ustanowienie poręczenia osoby trzeciej, w zależności od konkretnego przypadku. Pamiętajmy, że kredyt na dom to zobowiązanie wieloletnie. Zazwyczaj okres spłaty wynosi od 10 do nawet 25 lat. Im dłuższy, tym niższa pojedyncza rata, lecz z drugiej strony wyższe odsetki do zapłaty. Z drugiej strony osoby, które marzą o własnym domu, bardzo często decydują się na zaciągnięcie kredytu, bowiem pozyskanie finansowania obcego to jedyny sposób, aby owe marzenie urzeczywistnić.

Czy istnieje alternatywa dla kredytu na dom?

Kredytobiorcy często zastanawiają się, czy istnieje jakaś alternatywa dla kredytu na dom? Oczywiście, mogą oni korzystać z własnych oszczędności, jednak te zwykle okazują się być niewystarczające na postawienie i wykończenie domu. Kredytów na duże kwoty udzielają banki, lecz jeśli potrzebne są pieniądze na wykończenie nieruchomości bądź dokończenie budowy (na przykład z powodu błędnie oszacowanych kosztów), to dobrym rozwiązaniem okazuje się być pożyczka przez internet na konto w banku.

Dzięki niej możemy pozyskać kwoty rzędy kilku, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od potrzeb. Uproszczona procedura finansowania pozwala na szybkie dokończenie budowy, to zaś daje możliwość wprowadzenia się do nowego domu w krótkim czasie. Pożyczkę warto zaciągnąć, jeśli nie chcemy ponownie pożyczać pieniędzy w banku bądź gdy zależy nam na jak najszybszym dopełnieniu niezbędnych formalności, które w tym przypadku zostały uproszczone do minimum.

Więcej informacji na temat pożyczek online, znajdziesz na stronie: https://www.saverium.pl/

Artykuł sponsorowany

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl