5 prostych rozwiązań, dzięki którym zadbasz o środowisko

Aktualnie każdy świadomy konsument zdaje sobie sprawę, jak istotny wpływ na stan środowiska mają jego codzienne wybory. Niezależnie od tego, gdzie mieszkamy, zanieczyszczenia i gwałtowne, zaskakujące zmiany klimatyczne dotyczą każdego z nas i nie pozostają bez znaczenia dla przyszłych pokoleń.

Dobra wiadomość jest taka, że coraz więcej osób w zauważalny sposób chce przyczynić się do poprawy środowiska i jak się okazuje, jest to możliwe za pomocą kilku naprawdę prostych kroków. Sprawdź! 

Sposób nr 1: wybierz filtr do mikroplastiku 

Nadmierna ilość plastiku jest zauważalna na całym świecie, zagrażając przyrodzie, organizmom wodnym, ale także nam. Co więcej, na przestrzeni ostatnich lat sytuacja uległa znacznemu pogorszeniu, kiedy coraz wiecej zaczęto mówić o mikroplastiku. Te maleńkie i w zasadzie niewidoczne gołym okiem cząsteczki to efekt rozpadu tworzyw sztucznych. Z łatwością przedostają się do wody i mogą stanowić poważne zagrożenie dla organizmów wodnych, ale również dla nas, ludzi. 

Niestety mikroplastik może przedostawać się do ścieków również z naszej pralki. Jak to możliwe? Odpowiedzialne są za to włókna tworzyw sztucznych, które podczas cyklu prania przedostają się do ścieków. Choć nie brzmi to optymistycznie, da się temu zapobiec. Rozwiązaniem jest filtr do mikroplastiku Electrolux. To praktyczne urządzenie wychwytuje nawet do 90% włókien z mikroplastiku. Warto podkreślić, jak prosta jest jego instalacja. Urządzenie nie wymaga podłączania go do prądu, gdyż jest on zasilany ciśnieniem wody. Filtr do mikroplastiku Electrolux w inteligentny sposób dopasowuje się do Twojego cyklu prania i pomaga zapobiegać rozprzestrzenianiu się szkodliwego mikroplastiku. 

Sposób nr 2: wybieraj ekologiczne środki czystości 

Środki czystości oraz detergenty do praniato produkty, które znajdziemy w każdym domu. W końcu każdemu z nas zależy na tym, aby jego wnętrza były zadbane i przede wszystkim czyste. Niestety wiele popularnych środków czystości, które regularnie wybieramy podczas sprzątania, w rzeczywistości okazuje się niebezpiecznych dla środowiska. Jak to zmienić? Możesz wybierać naturalne i certyfikowane środki czystości, które z łatwością kupisz teraz w drogerii lub supermarkecie. Co więcej, do skutecznego i ekologicznego sprzątania możesz wykorzystać produkty, które z pewnością znajdują się w Twojej kuchni: ocet, sodę oczyszczoną lub sok z cytryny! 

Zobacz też:  Eko prezenty na Święta Bożego Narodzenia – pomysły w stylu eko

Sposób nr 3: zrezygnuj z jednorazowych opakowań 

Aby ograniczyć zanieczyszczenie środowiska plastikiem, warto wybierać akcesoria wielokrotnego użytku. Niestety na całym świecie każdego dnia sprzedaje się miliony plastikowych i jednorazowych butelek z wodą, kubków z kawą lub herbatą, a także foliowych torebek. Dlatego zamiast kupować wodę w plastikowych butelkach, warto zaopatrzyć się w dzbanek filtrujący lub filtr do wody. Z kolei kubek termiczny lub butelka wielokrotnego użytku świetnie sprawdzą się do pracy lub szkoły. 

Z plastiku warto zrezygnować także w trakcie zakupów. W miarę możliwości staraj się wybierać produkty w szklanych opakowaniach (np. mleko, nabiał czy konserwowe warzywa). Zamiast plastikowych i jednorazowych reklamówek pamiętaj o torbie wielokrotnego użytku.  

Sposób nr 4: oszczędzaj prąd 

Niestety energia elektryczna również przyczynia się do pogorszenia stanu naszego środowiska. Choć trudno aktualnie wyobrazić sobie życie bez prądu, istnieją skuteczne sposoby na to, aby zredukować jego zużycie: 

  • wyłączaj światło w pokoju, w którym aktualnie nie przebywasz; 
  • wymień żarówki na energooszczędne; 
  • wyłącz z kontaktu urządzenia, z których korzystasz bardzo rzadko; 
  • korzystaj ze zmywarki i pralki tylko wtedy, gdy są pełne; 
  • zwracaj uwagę na to, aby temperatura powietrza w domu nie była zbyt wysoka. 

Sposób nr 5: oszczędzaj wodę 

Na co dzień być może nie zwracamy uwagi na to, jak poważny wpływ na środowisko ma nadmierne zużycie wody. Niestety skutki mogą okazać się bardzo poważne. Poniżej również proponujemy kilka sposobów, które pozwolą Ci zmniejszyć zużycie wody: 

  • wybieraj krótki prysznic zamiast długich kąpieli w wannie; 
  • zbieraj deszczówkę, możesz wykorzystać ją do podlewania kwiatów w ogrodzie; 
  • zakręcaj kran przy zmywaniu lub myciu zębów. 

Przy zmniejszeniu zużycia wody również warto pamiętać o uruchamianiu pralki i zmywarki tylko przy pełnym załadunku.  

Od 2019 roku pisze artykuły z dziedziny odnawialnych źródeł energii, sama starając się żyć ekologicznie, by nie nadwyrężać planety. Stara się pomagać innym w wyborze rozwiązań dotyczących ogrzewania domów, jak i oszczędności z tego wynikających.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl