Sukulenty – rośliny idealne do domu i biura. Gatunki i uprawa sukulentów

Niewymagające, bo łatwe w uprawie, sukulenty to doskonałe rośliny szczególnie dla tych, którzy zapominają o regularnym podlewaniu. Różnorodność odmian pozwala stworzyć ciekawe kompozycje w domu czy biurze złożone wyłącznie z kwiatów z tej grupy. I wcale nie muszą to być kaktusy. Dowiedz się więcej na temat sukulentów, poznaj ich gatunki oraz warunki uprawy, a przekonasz się, że są wprost idealne dla Ciebie.
Sukulenty w szkle, w doniczkach z metalu i ceramicznych na parapecie okiennym

Kwiaty sukulenty – poznaj ich gatunki

Rośliny gruboszowate, czyli sukulenty, wykształciły zdolność do gromadzenia wody, dzięki czemu mogą przeżywać na terenach, gdzie występuje jej niedobór. Rosną najczęściej na obszarach pustynnych, ale spotkać je można również w górach, lasach tropikalnych i sawannowych. Nie tolerują tylko jednego – chłodu, poza tym mają wyjątkowe zdolności adaptacyjne. Oprócz tego, że występują w naturalnych warunkach, są doceniane i uprawiane jako rośliny ozdobne. 

Nie sposób w paru zdaniach opisać cechy gatunkowe sukulentów. Uzasadnieniem jest ich różnorodność. Do tej grupy zaliczane są zarówno małe kaktusy, jak i ogromne baobaby (drzewa). Ograniczmy się więc do charakterystyki wybranych typów sukulentów doniczkowych, efektownych ozdób naszych domów i biur.

Szukasz inspiracji do aranżacji biura w domu? Przejdź do poradnika >>>

Sukulenty liściowe

Miniaturowe sukulenty na drewnianym parapecie przy oknie

Obok kolczastych kaktusów sukulenty liściowe cieszą się największą popularnością. Wyróżniają się różnorodnym kształtem i wybarwieniem liści. Mogą one przybierać formę spiczastych lub okrągłych listków z kolcami lub bez. Uprawiać je możesz zarówno w doniczkach, jak i w szkle.

Szeroko znanym sukulentem leczniczym i ozdobnym jest aloes. Cechuje się trójkątnymi, spiczastymi liśćmi zakończonymi kolcami. Wybarwienie oraz rozmiar aloesu zależy od gatunku, a tych wyróżniamy aż 300. Najczęściej spotykane w polskich domach mogą dorastać do 80 cm, ale są też odmiany drzewiaste, które osiągają nawet 2 m wysokości.

Sansewieria gwinejska (język teściowej) to kwiat, który możesz mieć na swoim parapecie, nie wiedząc nawet, że jest to sukulent. Charakteryzują ją pionowo rosnące, dosyć szerokie liście. 

Innym niepozornym sukulentem doniczkowym jest zamiokulkas zamiolistny. Jeśli należysz do osób, którym sukulenty kojarzyły się do tej pory wyłącznie z kaktusami, ten kwiat z pewnością Cię zaskoczy. Mięsiste i ciemnozielone liście zamiokulkasa wyrastają z długich pionowych łodyg. Z tego gatunku lepiej zrezygnować, jeśli w domu są zwierzęta lub dzieci. Jest to roślina trująca.

Zobacz też:  Odbiór domu od dewelopera na co zwrócić uwagę?

Z pewnością docenisz dekoracyjne walory haworsji, której liście nieco przypominają aloes. Wyróżnia je wybarwienie – zielone w cienkie białe pasma, dzięki któremu nazywana jest również „zebra plant”. Jest świetnym przykładem miniaturowego sukulenta, ponieważ nie rośnie tak okazale jak wcześniej omawiane gatunki liściaste. 

Sukulenty wiszące

Sukulent wiszący, obok w tej samej zielonej doniczce sukulent liściowy i kaktus

Efektowne sukulenty o wiszących pędach z pewnością urozmaicą domową kompozycję roślin doniczkowych. Przykładowym gatunkiem jest dischidia okrągłolistna. Tworzy pędy o długości nawet 3 m. Atrakcyjny wygląd zawdzięcza okrągłym guzikowatym liściom o mięsistej i pękatej budowie. Pędy dischidi mogą rosnąć wiszące lub oplatać podpórkę.

Innym, wybranym przez nas spośród licznych przykładów, sukulentem zwisającym jest kaktus z ogona szczura. Pod tą niezbyt zachęcającą nazwą kryje się osobliwie wyglądająca roślina o wiszących, kolczastych pędach, które osiągają długość nawet 150 cm. Ten kwiat z pewnością wzbudzi Twoje zainteresowanie.

Poznaj sposoby na stworzenie dekoracyjnych kompozycji z sukulentów. Przejdź do poradnika >>>

Jeśli szukasz delikatnej zielonej i łatwej w uprawie ozdoby do swojego mieszkania lub biura, zwróć uwagę na różaniec. Tworzy długie i cienki pędy gęsto porosłe drobnymi listkami. 

Sedum burrit – sukulent meksykański o wiszących pędach porosłych gęsto kaskadą mięsistych liści. Stanowi przepiękną ozdobę, która umili przerwę od pracy w biurze lub błogi odpoczynek w salonie.

Kaktusowate

Nie sposób mówić o sukulentach i nie wspomnieć o kaktusach. Do wyboru są rozmaite okazy, które zawsze dobrze wyglądają. Przykładowe odmiany kaktusów:

  • fotel teściowej (Echinocaktus grusonii),
  • głowa starca (Cephalocereus senilis),
  • czapka biskupa (Astrophytum myriostigma),
  • królowa jednej nocy (Selenicerus grandiflorus).

Prezentują się tak samo intrygująco, jak nazywają. Nie każdemu jednak przypadną do gustu. O ile nie trzeba mieć do nich ręki, aby rosły zdrowe, to należy się z nimi obchodzić ostrożnie. Wystarczy chwila nieuwagi, jeden fałszywy ruch, a drobne igiełki wbijają się w ciało. Każdy kto ma lub miał kaktusa, wie, jak nieprzyjemne jest to doświadczenie.

Zobacz też:  Ekologiczne wesele – jak je zorganizować? Wszystko o stylu greenery i ochronie środowiska

Czy uprawa sukulenta rzeczywiście jest taka łatwa? 

Sukulenty kochamy nie tylko za ich różnorodny i intrygujący wygląd, ale przede wszystkim za łatwość w uprawie. Wszystkie łączy zdolność do magazynowania wody w liściach, dzięki czemu mogą (i powinny) być podlewane tylko raz na jakiś czas. Nawet zaniedbane, szybko dochodzą do siebie.

Niestety jest druga strona medalu. Sukulent łatwo przelać i doprowadzić do przegnicia korzeni. Aby tego uniknąć, przed podlaniem zawsze sprawdzaj, czy ziemia jest sucha. W małych doniczkach wystarczy zanurzyć opuszek palca. Wilgotność ziemi przy dużych okazach należy sprawdzać nieco głębiej. Z powierzchni podłoża woda może odparować, a zalegać w głębszych warstwach. Co do zasady lepiej sukulenta przesuszyć niż na odwrót.

Sukulenty jak nie lubią nadmiaru wody, tak samo źle znoszą zimno. Dobrze im na stanowiskach nasłonecznionych.

Ziemia do sukulentów powinna być przede wszystkim przepuszczalna, aby nie magazynowała nadmiaru wody. W sklepach ogrodniczych lub marketach budowlanych kupisz gotowe mieszanki. Możesz też przygotować własną, wystarczy, że do uniwersalnego podłoża dodasz żwirek lub keramzyt.

Nawożenie jest wskazane kilka razy w okresie intensywnego wzrostu. Tutaj, podobnie jak w przypadku podłoża, warto wybrać gotową mieszankę specjalnie opracowaną dla tej grupy roślin. Z reguły powinny mieć one dużo fosforu i potasu, a mało azotu. 

Sukulenty są roślinami o żelaznej kondycji. Nawet jeśli „nie masz ręki do kwiatów”, te zostaną z Tobą na dłużej, zdobiąc półki naścienne, parapety i każde inne wybrane przez Ciebie miejsce.

Artykuł sponsorowany

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl