System fotowoltaiczny: Czym jest i z jakich elementów jest zbudowany?

Rosnące z roku na rok zainteresowanie fotowoltaiką sprawia, że na rynku dostępnych jest wiele nowoczesnych i zróżnicowanych pod względem jakości oraz konstrukcji rozwiązań. Dzięki współczesnym systemom fotowoltaicznym, użytkownicy mogą w pełni wykorzystać potencjał drzemiący w panelach PV. Aby inwestycja w nie okazała się rentowna, należy postawić na odpowiednie, sprawdzone i jakościowe rozwiązania. Sprawdźmy, z jakich elementów składa się system fotowoltaiczny oraz jakie rodzaje konstrukcji są dostępne na rynku.

Jakie elementy tworzą system fotowoltaiczny?

Pod pojęciem systemu fotowoltaicznego kryje się zestaw elementów niezbędnych do zapewnienia instalacji fotowoltaicznej prawidłowego, optymalnego i wydajnego funkcjonowania. W jego skład wchodzą m.in.: Moduły fotowoltaiczne – panele zbudowane z ogniw, które pochłaniają światło słoneczne i zamieniają je w prąd stały. Inwerter – urządzenie zamieniające prąd stały na prąd przemienny, przewody przeznaczone do użytkowania w instalacjach PV (muszą mieć odpowiednio dostosowane do mocy fotowoltaiki przekroje i być odporne na czynniki zewnętrzne, takie jak zmienne temperatury, wilgoć i promieniowanie słoneczne). Konstrukcja, która wspiera panele oraz pozostałe elementy instalacji PV, zapewniając ich stabilność i optymalne ustawienie względem słońca.

System fotowoltaiczny na dach i grunt. Czym się różnią?

Wybór odpowiedniego systemu PV w największej mierze zależy od miejsca jego montażu. W sprzedaży dostępne są rozwiązania przystosowane do instalacji na gruncie lub na dachu budynku. W przypadku instalacji na dachu, znaczenie ma kształt dachu, jego nachylenie oraz rodzaj pokrycia. System fotowoltaiczny może zostać umieszczony zarówno na dachu pokrytym dachówką, blachodachówką, jak i na dachach wyściełanych papą oraz gontem bitumicznym. Istnieje także możliwość jego montażu na dachu płaskim za pomocą odpowiednich stelaży zapewniających panelom właściwy kąt nachylenia.

System fotowoltaiczny może zostać zainstalowany również na gruncie. Rozwiązanie to cieszy się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród profesjonalnych inwestorów, którzy budują tzw. farmy fotowoltaiczne. Konstrukcje pod panele fotowoltaiczne montowane na gruncie są zbudowane z kotwionych w podłożu słupów, do których przytwierdzony jest system nośny do paneli PV. Polska marka enson, producent konstrukcji fotowoltaicznych, oferuje rozwiązania specjalnie zaprojektowane z myślą o potrzebach profesjonalnych inwestorów.

Zobacz też:  Najlepsza miska WC, czyli jaka? Design i ekologia w jednym!

Konstrukcje wsporne – kluczowy element systemu fotowoltaicznego

Wybór odpowiedniej konstrukcji wspornej jest kluczowy dla opłacalności całej inwestycji w fotowoltaikę. Konstrukcje powinny być prawidłowo dopasowane do miejsca montażu. W zależności od lokalizacji, można wybrać konstrukcję pod panele fotowoltaiczne na dachu lub na gruncie. Materiał, z którego wykonana jest konstrukcja, ma również duże znaczenie. Na rynku dostępne są konstrukcje z aluminium, stali nierdzewnej i stali ocynkowanej. Zaleca się inwestowanie w konstrukcje z aluminium i stali nierdzewnej, które oferują najlepszą odporność na korozję.

Artykuł promocyjny

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl