Fotowoltaika do kampera – własny prąd wszędzie gdzie jesteś

Fotowoltaika do kampera to coraz częstszy wybór osób, które podróżują w mobilnych domach. Jakie są najważniejsze zalety takiego rozwiązania? Jakie panele fotowoltaiczne najlepiej wybrać do kampera? Podpowiadamy!
Fotowoltaika do kampera

Turystyka kamperowa w ostatnich latach rozwija się w naszym kraju coraz prężniej. Z każdym rokiem więcej osób decyduje się na wynajem, a nawet zakup domu na czterech kółkach. Żeby jednak w pełni cieszyć się wakacjami, warto wyposażyć takie auto w energię elektryczną. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na ciekawe rozwiązanie, jakim jest fotowoltaika do kampera. Najczęściej jest ona sprzedawana w postaci gotowego i łatwego w instalacji zestawu. Sprawdź, jakie korzyści może przynieść jego montaż.

Panele fotowoltaiczne w kamperze – dlaczego warto?

Kamper to samochód, który podczas wyjazdów pełni funkcję domu na kółkach. Zazwyczaj nie jest on wyposażony w żadne źródło energii elektrycznej. Właśnie dlatego coraz więcej osób rozważa zakup specjalnych paneli fotowoltaicznych do kampera.

Takie rozwiązanie ma bardzo liczne zalety. Zestawy solarne dla kamperów nie są ani trudne w obsłudze, ani szczególnie drogie. Dają natomiast dostęp do niewyczerpalnej energii elektrycznej, której źródłem są promienie słoneczne. Podróżując, nie musisz już martwić sie o to, aby przed wyjazdem dokładnie naładować wszystkie swoje urządzenia mobilne.

Fotowoltaika do kampera nie generuje żadnych kosztów eksploatacji. Dzięki niej możesz więc cieszyć się darmowym prądem wszędzie gdzie jesteś. Daje to bardzo dużą swobodę podróżowania i zachęca do bardziej spontanicznych wycieczek.

Fotowoltaika do kampera – z czego się składa?

Jeżeli chcesz zainstalować panele solarne w swoim kamperze, musisz poczynić ku temu pewne przygotowania. System wyspowy, czyli taki, który nie jest przyłączony do sieci wymaga podpięcia fotowoltaiki do magazynu energii, którym w przypadku kampera będzie akumulator. To właśnie w nim będzie gromadziła się cała energia, którą wyprodukują moduły.

Zobacz też:  Dlaczego nasłonecznienie w Polsce jest optymalne do fotowoltaiki? Sprawdź!

Aby instalacja fotowoltaiczna działała poprawnie musi być systemem wyposażonym w określone elementy. Tylko ich wspólne działanie sprawi, że panele będą wykonywały swoją pracę. W skład zestawu do kamera najczęściej wchodzą:

  • akumulator, czyli magazyn energii – może to być dodatkowe urządzenie lub to już znajdujące się w kamperze;
  • panele solarne;
  • regulator ładowania akumulatora – zabezpiecza przed jego przeładowaniem lub nadmiernym rozładowaniem;
  • złączki MC-4 i zaciskarka;
  • okablowanie;
  • zestaw montażowy;
  • przetwornica;
  • przelotka dachowa.

W większości sklepów oraz u producentów można kupić gotowy zestaw razem z instrukcją montażu. Warto rozważyć również zakup dodatkowej baterii, która umożliwi zgromadzenie jeszcze większej ilości energii dla pojazdu.

Fotowoltaika do kampera – jakie panele wybrać?

Panele do kampera – sztywne, czy elastyczne?

W kamperach i przyczepach kempingowych najczęściej wykorzystuje się dwa rodzaje paneli solarnych: elastyczne lub sztywne.

Sztywne solary do kampera, nazywane także ramowymi to zdecydowanie rzadziej wybierana opcja. Są one bardziej przystępne cenowo, ale jednocześnie stosunkowo ciężkie. Przypominają te, które montowane są na ziemi lub na dachach domów. Posiadają aluminiową ramę i szklaną obudowę.

Fotowoltaika do kampera najczęściej ma jednak formę ogniw elastycznych. Mają one wiele zalet. Są lżejsze i zajmują mniej miejsca, a dodatkowo można nakleić je nawet na nierównej powierzchni dachu samochodu. Nie hałasują podczas jazdy i niemal całkowicie niwelują możliwość kradzieży. Panele elastyczne w kamperze lub przyczepie są również bardziej odporne na gorsze warunki pogodowe, przede wszystkim grad.

Panele do kampera – monokrystaliczne, czy polikrystaliczne?

Warto również odpowiedzieć sobie na pytanie, czy panele do zasilania kampera powinny być polikrystaliczne, czy monokrystaliczne. Wybór ten nie będzie miał dużego przełożenia na wydajność. Jeżeli oba te panele będą miały taką samą moc znamionową, naładują akumulator dokładnie w takim samym stopniu.

Zobacz też:  Za wysokie napięcie w sieci fotowoltaiki – poznaj możliwe problemy instalacji fotowoltaicznych

W gotowych zestawach można najczęściej spotkać panele monokrystaliczne, które opierają się na nowszych technologiach. To, jak będą radziły sobie poszczególne panele zależy jednak od wielu czynników, między innymi pogody oraz tego, w jakich porach roku najczęściej zdarza ci się podróżować.

Jaki regulator ładowania do kampera?

Niezwykle ważnym elementem zestawu fotowoltaicznego jest regulator ładowania. Najważniejszym zadaniem tego urządzenia jest stabilizowanie napięcia, które jest wytwarzane przez panele. Dostosowuje je do poziomu, który jest akceptowane przez akumulator, czyli do 12V.

Na rynku znajdują się dwa rodzaje regulatorów. Zdecydowanie tańszym, ale zapewniającym mniejszą funkcjonalność jest model PWM, który można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Nieco droższy jest natomiast regulator MPPT, który ładuje akumulator znacznie szybciej.

Jakie panele słoneczne do kampera z lodówką?

Podłączenie fotowoltaiki do kampera, w którym znajduje się lodówka daje bardzo wiele dodatkowych możliwości korzystania z mobilnego auta. Wiele osób jednak zastanawia się, jakie panele solarne warto wybrać w takiej sytuacji. W istocie wszystko zależy od tego, jaką lodówkę posiadasz w samochodzie.

Standardowa kompresorowa lodówka turystyczna będzie dobrze funkcjonowała z panelem o mocy 100W oraz regulatorem MPPT. Jeżeli jednak nie chcesz inwestować w regulator lepszej jakości i posiadasz tylko model PWM, konieczny może być zakup panelu o mocy 160W.

Jeżeli jednak w twoim kamperze znajduje się absorpcyjna lodówka z wentylatorem, dobieranie do niej zestawu fotowoltaicznego może mijać się z celem. Takie urządzenia pobierają bowiem bardzo dużo energii i są przewidzane do wykorzystywania podczas pracy akumulatora.

Jakie jest zużycie energii przeciętnego kampera?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ wiele zależy od tego jakie są potrzeby danego użytkownika. To jaka moc będzie dla ciebie wystarczająca zależy od ilości sprzętów, które znajdują się w mobilnym domu. Jeżeli masz w nim telewizor, radio, komputer i zestaw audio, to będziesz potrzebował zdecydowanie więcej energii niż osoby, którym wystarczy lodówka i oświetlenie.

Zobacz też:  Jaka taryfa przy fotowoltaice sprawdzi się najlepiej i którą wybrać?

Wiele zależy również od pory roku, podczas której podróżujesz. Należy pamiętać, że fotowoltaika do kampera pracuje efektywnie tylko w warunkach dobrego nasłonecznienia. Pochmurna pogoda, czy krótszy dzień mogą spowodować, że zestaw będzie pracował mniej efektywnie a nocą w ogóle przestanie spełniać swoją funkcję.

Standardowo w zestawach fotowoltaicznych sprzedawanych do kamperów znajdują się baterie o mocy 100-200W. Latem sprawdzają się bardzo dobrze, spełniając podstawowe potrzeby trzech-czterech osób.

Fotowoltaika do kampera – podsumowanie

Panele fotowoltaiczne są coraz popularniejsze. Nic dziwnego, że wiele osób myśli o umieszczeniu ich na dachu kampera, czy przyczepy kempingowej. Korzystanie z darmowej energii elektrycznej, która generowana jest przez promienie słoneczne daje wiele ciekawych możliwości. Dzięki temu w mobilnym domu możesz nie tylko ugotować obiad, ale także obejrzeć telewizję, czy naładować telefon.

Na rynku dostępne są gotowe zestawy przeznaczone do kamperów. Najczęściej zawierają elastyczne panele fotowoltaiczne, które można przykleić na dachu oraz wszystkie inne niezbędne elementy.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl