Ekologiczny kocioł elektryczny. Fotowoltaika wykorzystywana do zasilania kotłów grzewczych na prąd.

Chcesz zainstalować kocioł elektryczny? Fotowoltaika w połączeniu z nim może pomóc znacznie ograniczyć rachunki za eksploatację domu. Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj dalej!
kocioł elektryczny fotowoltaika

Miłośnicy oszczędnego użytkowania budynków i fotowoltaiki starają się na wszelkie sposoby wykorzystać promienie słoneczne. Jednym ze sposobów jest zintegrowanie kotła elektrycznego z fotowoltaiką i przeznaczenie energii do ogrzewania. Istnieje kilka sposobów na wykorzystanie tego zasobu. Każdy z nich przynosi wymierne korzyści. Warto jednak pamiętać też o słabszych stronach zastosowania kotła elektrycznego do fotowoltaiki.

Kocioł elektryczny – fotowoltaika. Jak to działa?

Fotowoltaika w prywatnych domach najczęściej wykorzystywana jest do zasilania sieci elektrycznej, czyli obsługi oświetlenia i urządzeń RTV czy AGD. Jednak potencjał sieci produkującej prąd z promieni słonecznych jest znacznie większy. Nadwyżki prądu powstałe w dużych sieciach można zastosować do tego, żeby zasilać kocioł elektryczny. Fotowoltaika może być zatem wykorzystywana zarówno do podnoszenia temperatury w sieciach centralnego ogrzewania, jak i do produkcji ciepłej wody użytkowej. 

Sama zasada działania tego zestawu jest bardzo prosta. Kocioł elektryczny do fotowoltaiki wyposażony jest w grzałkę elektryczną, która podnosi temperaturę wody. W zależności od tego, jaki piec do fotowoltaiki wybierzesz, możesz podgrzewać wodę przepływającą przez grzałkę lub podnosić i utrzymywać temperaturę w zbiorniku zintegrowanym z kotłem. Kocioł elektryczny i fotowoltaika współpracują bardzo dobrze i to zestawienie poleca wielu instalatorów paneli słonecznych.

Kocioł elektryczny do fotowoltaiki – zalety

Jak wszystkie instalacje fotowoltaiki, kocioł elektryczny zasilany prądem z promieni słonecznych także jest uznawany za urządzenie ekologiczne. Wpływa na poprawę jakości powietrza, ponieważ ogranicza ilość emitowanych spalin. Ponadto ogranicza zapotrzebowanie na węgiel, co z kolei prowadzi do mniejszej degradacji środowiska naturalnego. 

Kocioł elektryczny i fotowoltaika to zestawienie, które przynosi korzyści także tobie, czyli użytkownikowi. Przede wszystkim zyskujesz darmową energię, docierającą do ciebie wraz z promieniami słonecznymi. 

Zobacz też:  Domowy piec indukcyjny – fotowoltaika współpracująca z ogrzewaniem

Kocioł elektryczny do fotowoltaiki jest też bardzo wygodny w użytkowaniu i praktycznie bezobsługowy

Problemy wynikające ze stosowania kotła elektrycznego do fotowoltaiki

Niestety, kocioł elektryczny i fotowoltaika to zestawienie, które ma też słabe strony. Najważniejszym problemem jest nierównomierna produkcja energii i zapotrzebowanie na nią. Panele słoneczne produkują prawie 80% prądu latem, tymczasem do ogrzewania budynku będzie on potrzebny głównie jesienią i zimą. Pozostają ci zatem umowy prosumenckie, których warunki zmieniają się na gorsze od 1 kwietnia 2022 roku. Możesz też zainwestować w banki energii, które nieco ograniczą straty. 

Problemem może być też niewystarczająca moc paneli i ilość energii potrzebnej do zasilania kotła elektrycznego. Fotowoltaika produkuje około 900 kWh prądu rocznie z paneli o mocy 1 kW. Tymczasem do ogrzewania dobrze ocieplonego domu o powierzchni 120 metrów potrzebnych jest 8400 kWh prądu rocznie, a tyle produkuje instalacja o mocy 10 kW. Do tego dochodzi zapotrzebowanie energetyczne (około 4000 kWh na rodzinę) i ogrzewanie wody. 

Problemem z decyzją, jaki piec do fotowoltaiki zastosować, wiąże się też z ceną całej instalacji. Jeśli będziesz chciał wykorzystać panele do zasilania budynku, a także C.O. i C.W.U., może się okazać, że potrzebna ci jest sieć o mocy prawie 20 kW. To nie tylko ogromne koszty na poziomie 50 tysięcy złotych, ale też ograniczenie dotyczące niektórych programów dopłat. Musisz też znaleźć odpowiednio dużo miejsca na kilkadziesiąt paneli. 

Czy proponowane zestawienie nie ma sensu? Oczywiście, że nie! Kocioł elektryczny i fotowoltaika to zestaw warty polecenia szczególnie do domów pasywnych i energooszczędnych. Możesz też zastanowić się nad wykorzystaniem paneli tylko do produkcji ciepłej wody użytkowej, co ograniczy koszty inwestycji. Weź też pod uwagę dołączenie do naszego zestawienia trzeciego elementu, czyli pompy ciepła, co pozwoli ograniczyć wydatki na użytkowanie domu do absolutnego minimum. 

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl