Fotowoltaika 10 kW – cena instalacji fotowoltaicznej jest dość wysoka. Czy warto ją zapłacić?

Koszt instalacji fotowoltaicznej 10 kW to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dla gospodarstw domowych to znaczny wydatek, jednak taka inwestycja może wyraźnie obniżyć koszty użytkowania domu. Sprawdź, ile kosztuje fotowoltaika 10 kW.
koszt instalacji fotowoltaicznej 10 kW

Mikroinstalacje fotowoltaiczne o znacznej mocy są w stanie zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne nawet dużych budynków. Często takie sieci budowane są też w gospodarstwach rolnych czy niewielkich obiektach przemysłowych. Duża ilość wyprodukowanej energii i ograniczenie kosztów eksploatacji wiążą się jednak z dużymi wydatkami na początku. Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej 10 kW i od czego zależy ostateczna cena takiej sieci?

Fotowoltaika 10 kW – najważniejsze parametry 

Instalacje fotowoltaiczne są budowane z myślą o ograniczeniu zapotrzebowania na energię elektryczną danego obiektu. Choć najczęściej przy budowie sieci brane jest pod uwagę ograniczenie zapotrzebowania na prąd potrzebny do zasilania oświetlenia i urządzeń domowych, można wykorzystać go także w inny sposób. Koszt instalacji fotowoltaicznej 10 kW jest wyższy niż w przypadku standardowych sieci montowanych na domach jednorodzinnych, jednak taka sieć może też zapewnić energię potrzebną do ogrzewania

Do tego, żeby ocenić sens montażu i obliczyć dokładny koszt instalacji fotowoltaicznej 10 kW, może być ci potrzebna liczba paneli słonecznych. Nie chodzi tu konkretnie o ich cenę, a powierzchnię, jaką mogą zajmować. Taka sieć składa się najczęściej z ponad 30 paneli, dlatego musisz dysponować połacią dachową skierowaną na południe, o powierzchni ponad 60 metrów kwadratowych. Jeśli nie masz takich warunków, będzie konieczna budowa sieci na gruncie, co podniesie cenę fotowoltaiki 10 kW.

Analizując koszt instalacji fotowoltaicznej 10 kW, musisz też zwrócić uwagę na wymierne korzyści. Taka sieć jest w stanie wyprodukować rocznie pomiędzy 9 000 a 10 000 kWh prądu. To ogranicza roczną emisję CO2 do atmosfery o prawie 5 ton! Taka ilość prądu pokryje też roczne zapotrzebowanie dwóch rodzin.

Zobacz też:  Projekt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego – co wziąć pod uwagę?

Od czego zależy koszt fotowoltaiki 10 kW? Zobacz!

Koszt sieci jest zależny przede wszystkim od rodzaju zastosowanych urządzeń. Lepszej jakości panele, solidne przewody zabezpieczone przed wysokimi temperaturami oraz wydajny falownik podniosą nieco koszty. Z drugiej strony lepsza infrastruktura pozwoli ci na bezproblemowe korzystanie z instalacji fotowoltaicznej 10 kW. 

Przy budowie instalacji fotowoltaicznej 10 kW cena z montażem zależy także od warunków technicznych budynku. Na skomplikowanym dachu cena montażu będzie większa, ponieważ monterzy będą mieli więcej pracy do wykonania. 

Jeśli pojawi się konieczność montowania paneli na gruncie, to droższa będzie sama instalacja fotowoltaiczna 10 kW. Cena z montażem różni się też w zależności od firmy, która wybierzesz. To kolejny czynnik, na którym nie warto oszczędzać. 

Fotowoltaika 10 kW – szacunkowy koszt instalacji fotowoltaicznej

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 10 kW? Cena z montażem to zazwyczaj około 40 000 złotych. Wyższe kwoty będą związane z lepszym osprzętem lub trudnościami przy montażu. Jeśli firma oferuje fotowoltaikę 10 kW, a koszt jest na poziomie znacznie poniżej tej kwoty, oznacza to prawdopodobnie korzystanie z produktów niskiej jakości lub niedoświadczonych monterów. 

Jak go obniżyć koszt montażu modułów fotowoltaicznych?

Wysoki koszt instalacji fotowoltaicznej 10kW nie powinien być powodem do rezygnacji z inwestycji. Obecnie istnieje wiele programów wsparcia, z których mogą skorzystać inwestorzy budujący mikroinstalacje. Dla rolników przygotowano program Agroenergia, w ramach którego mogą oni uzyskać wsparcie w wysokości nawet 15 000 złotych. Z kolei dla przedsiębiorców stworzono program Energia Plus, z którego przyznawane są dotacje lub nisko oprocentowane pożyczki. 

Ogólnopolskie programy przewidziane dla prywatnych inwestorów mogą mieć formę częściowego zwrotu kosztów, jak to ma miejsce w przypadku programu Mój Prąd. W tym projekcie możesz odzyskać 3000 złotych z poniesionych kosztów. W kolejnych edycjach prawdopodobnie będzie można odliczyć część kosztów związanych z bankami energii. Pamiętaj jednak, że dotacje z tego programu są przyznawane tylko dla sieci o mocy nominalnej do 10 kW. 

Zobacz też:  Fotowoltaika - odliczenie od podatku 2022. Kto może odliczyć koszty fotowoltaiki od podatku?

Koszt fotowoltaiki 10 kW – kiedy zwróci się inwestycja?

W ciągu roku możesz zaoszczędzić prawie 6 tysięcy złotych – pod warunkiem że dobrze wykorzystasz prąd i zainwestujesz również w banki energii. Zgodnie z tymi obliczeniami, przy budowie paneli fotowoltaicznych 10 kW cena zestawu może się zwrócić już po 7 latach. Nieco dłużej będziesz czekać na zwrot w przypadku konstrukcji tworzonej na gruncie lub wyposażonej w akumulatory.

Instalacje fotowoltaiczne to przyszłość domowej energetyki – technologie używane do produkcji paneli są coraz lepsze, a właściciele domów chętnie montują instalacje na dachach, by zmniejszyć rachunki za prąd. Sprawdź sam, kiedy taka inwestycja zwróci się w twoim przypadku!

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl