Uziemienie instalacji fotowoltaicznej – chroń sieć przed wyładowaniami

Każda sieć elektryczna i energetyczna wymaga zabezpieczenia układu przed skutkami wyładowania atmosferycznego. Uziemienie instalacji fotowoltaicznej można wykonać na kilka sposobów. Jak zrobić uziemienie fotowoltaiki i jak inaczej ją chronić?
uziemienie instalacji fotowoltaicznej

Uziemienie instalacji fotowoltaicznej to ważne zabezpieczenie twojej inwestycji. Dowiedz się, czym jest i kiedy konieczne jest jej wykorzystywanie. Zobacz, przed czym chroni i w jaki sposób ją założyć. Dowiedz się więcej z naszego artykułu.

Sieci fotowoltaiczne to instalacje, które cieszą się rosnącą popularnością. Choć w ostatnich latach pojawiło się wiele publikacji dotyczących instalacji, wciąż mało wiadomo na temat uziemienia instalacji fotowoltaicznej. Czy konieczne jest wykonywanie takiej sieci? Jak powinna wyglądać prawidłowa ochrona odgromowa? Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika.

Uziemienie instalacji fotowoltaicznej – co to jest?

Instalacje fotowoltaiczne to nowoczesne metody pozyskiwania energii elektrycznej z promieni słonecznych. Pomimo nowoczesnych modułów i zaawansowanej technologii, sieci borykają się z podobnymi problemami, co inne instalacje elektryczne i energetyczne. Największym problemem są wyładowania, które mogą zniszczyć sieć. Uziemienie systemu fotowoltaicznego może zatem zapobiec takim problemom

Możesz zastanawiać się, czy konieczne jest uziemienie paneli PV w przypadku, kiedy na dachu znajduje się instalacja odgromowa. W każdej instalacji dodatkowo płynie prąd i przekazywane są ładunki elektryczne. W związku z tym zalecane jest utworzenie dodatkowej sieci odgromowej. Uziemienie systemu PV jest elementem niezbędnym w sytuacji, kiedy będziesz potrzebował odbioru technicznego instalacji. 

Przed czym zapobiega uziemienie instalacji PV?

Wyładowania elektryczne w przypadku uderzenia pioruna dostarczają do instalacji sporą nadwyżkę energii. Anomalie pojawiają się także w sytuacji, kiedy do wyładowania dochodzi kilka metrów od przewodów. Wówczas może dojść do przeciążenia sieci i przepalenia kabli. Uszkodzeniu mogą ulec także sprzęty domowe. Dlatego konieczny jest montaż uziemienia wraz z siecią odpowiednich zabezpieczeń.

Zobacz też:  Fotowoltaika – rozliczenie roczne z zakładem energetycznym. Co warto wiedzieć o rozliczaniu nadwyżki prądu?

Jak zrobić uziemienie fotowoltaiki – najpopularniejsze sposoby 

Jak sama nazwa wskazuje, uziemienie fotowoltaiki polega na odprowadzeniu ładunków elektrycznych do ziemi, czyli do gruntu. Ma ono działanie wyrównawcze w stosunku do potencjałów instalacji. W związku z tym od instalacji prowadzone są przewody w postaci prętów stalowych lub bednarki. Następnie są one podłączane do prętów stalowych wbijanych kilka metrów w głąb gruntu. Dzięki temu uziemienie instalacji PV odprowadzi nadwyżki energii do gruntu i napięcie się rozejdzie.

Większy problem stanowi połączenie paneli z instalacją ochrony odgromowej. Istnieje kilka sposobów na to, jak zrobić uziemienie konstrukcji fotowoltaicznej. Pierwszy z nich to montaż przewodu do otworów w ramie, które wykonywane są w niektórych panelach. Ich średnica pozwala na połączenie modułu z dalszą częścią ochrony przeciwgromowej, bez żadnego problemu. Nie wszystkie moduły mają takie otwory, dlatego alternatywnym rozwiązaniem będzie uchwycenie ich za pomocą klamry. 

Prawidłowe uziemienie paneli fotowoltaicznych to nie wszystko – jak dbać o elementy instalacji?

Żebyś mógł spać spokojnie o jakość ochrony przeciwgromowej paneli fotowoltaicznych, musisz zadbać o jego prawidłowe wykonanie. Przede wszystkim konieczne będzie sprawdzenie sieci przez elektryka. Już w fazie odbioru trzeba sprawdzić, czy odległość modułów fotowoltaicznych od instalacji odgromowej jest odpowiednia i sieć będzie skuteczna. Sprawdź też, czy ma odpowiednio zintegrowane i ulokowane bezpieczniki, inwerter (falownik), czy kontrolery. Dalej w czasie eksploatacji należy raz na pięć lat przeprowadzić przegląd całego systemu instalacji odgromowej. Nie powinno ono być też przesuwane czy przebudowywane już po zakończeniu prac. 

Uziemienie systemu fotowoltaicznego – powierz prace specjalistom

Wykonanie uziemienia fotowoltaiki nie jest bardzo kosztowne w stosunku do całej instalacji. Zakres prac także nie jest skomplikowany. Nie warto zatem unikać takich prac, biorąc pod uwagę potencjalne straty, do jakich może dojść w czasie wyładowania. Dobrze wykonana instalacja będzie skuteczną ochroną sieci i sprzętów. 

Zobacz też:  Fotowoltaika 9 kW – cena instalacji. Jak dużo trzeba wydać i kiedy inwestycja się zwróci?

Żeby skutecznie uziemiać instalację fotowoltaiczną, zleć wykonanie uziemienia profesjonalistom. Możesz wybrać do tego firmy zajmujące się montażem sieci. Najlepiej, jeśli ochrona przeciwgromowa będzie podłączone w tym samym czasie, co pozostałe części instalacji. Dzięki fachowej wiedzy doświadczonej ekipy instalacja okaże się skuteczna i nie będzie przeszkadzać przy normalnym użytkowaniu.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl