Uziemienie instalacji fotowoltaicznej – zabezpiecz sieć przed wyładowaniami

Każda sieć elektryczna i energetyczna wymaga zabezpieczenia układu przed skutkami wyładowania atmosferycznego. Uziemienie instalacji fotowoltaicznej można wykonać na kilka sposobów. Jak zrobić uziemienie fotowoltaiki i jak inaczej ją zabezpieczyć?
uziemienie instalacji fotowoltaicznej

Sieci fotowoltaiczne to instalacje, które cieszą się rosnącą popularnością. Choć w ostatnich latach pojawiło się wiele publikacji dotyczących instalacji, wciąż mało wiadomo na temat uziemienia instalacji fotowoltaicznej. Czy konieczne jest wykonywanie takiej sieci? Jak powinno wyglądać prawidłowe uziemienie paneli fotowoltaicznych? Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika.

Uziemienie instalacji fotowoltaicznej – co to jest?

Instalacje fotowoltaiczne to nowoczesne metody pozyskiwania energii elektrycznej z promieni słonecznych. Pomimo nowoczesnych modułów i zaawansowanej technologii, sieci borykają się z podobnymi problemami, co inne instalacje elektryczne i energetyczne. Największym problemem są wyładowania, które mogą zniszczyć sieć. Uziemienie instalacji fotowoltaicznej może zatem zapobiec takim problemom

Możesz zastanawiać się, czy konieczne jest uziemienie paneli PV w przypadku, kiedy na dachu znajduje się instalacja odgromowa. W instalacji dodatkowo płynie prąd i przekazywane są ładunki elektryczne. W związku z tym zalecane jest utworzenie dodatkowej sieci odgromowej. Uziemienie instalacji fotowoltaicznej jest elementem niezbędnym w sytuacji, kiedy będziesz potrzebował odbioru technicznego instalacji. 

Przed czym zapobiega uziemienie instalacji fotowoltaicznej?

Wyładowania elektryczne w przypadku uderzenia pioruna dostarczają do instalacji sporą nadwyżkę energii. Anomalie pojawiają się także w sytuacji, kiedy do wyładowania dochodzi kilka metrów od przewodów. Wówczas może dojść do przeciążenia sieci i przepalenia przewodów. Uszkodzeniu mogą ulec także sprzęty domowe. Dlatego konieczny jest montaż uziemienia instalacji fotowoltaicznej wraz z siecią odpowiednich zabezpieczeń.

Jak zrobić uziemienie fotowoltaiki – najpopularniejsze sposoby 

Jak sama nazwa wskazuje, uziemienie fotowoltaiki polega na odprowadzeniu ładunków elektrycznych do ziemi, czyli do gruntu. W związku z tym od instalacji prowadzone są przewody w postaci prętów stalowych lub bednarki. Następnie przewody są podłączane do prętów stalowych wbijanych kilka metrów w głąb gruntu. Dzięki temu uziemienie instalacji fotowoltaicznej odprowadzi nadwyżki energii do gruntu i napięcie się rozejdzie.

Zobacz też:  Projekt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego – co wziąć pod uwagę?

Większy problem stanowi połączenie paneli z instalacją uziemienia. Istnieje kilka sposobów na to, jak zrobić uziemienie fotowoltaiki. Pierwszy z nich to montaż przewodu do otworów w ramie, które wykonywane są w niektórych panelach. Ich średnica pozwala na przeprowadzenie przewodu, dzięki czemu połączenie panela z dalszą częścią uziemienia nie będzie sprawiało problemu. Nie wszystkie panele mają takie otwory, dlatego alternatywnym rozwiązaniem będzie uchwycenie ich za pomocą klamry. 

Uziemienie paneli fotowoltaicznych to nie wszystko – jak dbać o elementy instalacji?

Żebyś mógł spać spokojnie o jakość uziemienia paneli fotowoltaicznych, musisz zadbać o jego prawidłowe wykonanie. Przede wszystkim konieczne będzie sprawdzenie sieci przez elektryka. Już w fazie odbioru trzeba sprawdzić, czy odległość paneli fotowoltaicznych od instalacji odgromowej jest odpowiednia i sieć będzie skuteczna. Sprawdź też, czy ma odpowiednio zintegrowane i ulokowane bezpieczniki, inwerter, czy kontrolery. Dalej w czasie eksploatacji należy raz na pięć lat przeprowadzić przegląd instalacji uziemienia. Uziemienie instalacji fotowoltaicznej nie powinno być też przesuwane czy przebudowywane już po zakończeniu prac. 

Uziemienie instalacji fotowoltaicznej – powierz prace specjalistom

Wykonanie uziemienia instalacji fotowoltaicznej nie jest bardzo kosztowne w stosunku do całej instalacji. Zakres prac także nie jest skomplikowany. Nie warto zatem unikać takich prac, biorąc pod uwagę potencjalne straty, do jakich może dojść w czasie wyładowania. Dobrze wykonana instalacja będzie skutecznym zabezpieczeniem sieci i sprzętów. 
Żeby uziemienie instalacji fotowoltaicznej było skuteczne, zleć jego wykonanie profesjonalistom. Możesz wybrać do tego firmy zajmujące się montażem sieci. Najlepiej, jeśli uziemienie instalacji fotowoltaicznej będzie wykonane w tym samym czasie, co pozostałe części instalacji. Dzięki fachowej wiedzy doświadczonej ekipy instalacja okaże się skuteczna i nie będzie przeszkadzać przy normalnym użytkowaniu.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

EkoHub
Logo