Fotowoltaika zimą – jaka jest wydajność paneli fotowoltaicznych w okresie zimowym oraz ile prądu produkują? 

Na wydajność paneli słonecznych w dużej mierze wpływa klimat i warunki atmosferyczne. Czy fotowoltaika zimą zapewnia taką samą oszczędność jak w inne pory roku? Kiedy panele fotowoltaiczne pracują z największą efektywnością? Sprawdź nasz artykuł!
fotowoltaika zima

Do prawidłowego działania paneli fotowoltaicznych niezbędne jest odpowiednie nasłonecznienie. Wszelkie obiekty powodujące zacienienie, a także zalegająca na panelach warstwa śniegu znacznie zmniejszają ich wydajność. W tym artykule wyjaśnimy, ile prądu może wyprodukować fotowoltaika zimą.

Fotowoltaika zimą – co ma wpływ na wydajność instalacji?

Panele słoneczne, zgodnie z nazwą, do prawidłowego i efektywnego działania potrzebują odpowiedniego nasłonecznienia. Im więcej promieni słonecznych dociera na ziemię, tym większa będzie ilość wyprodukowanej energii elektrycznej. Promienie słoneczne przebijają się nawet przez całkowicie zachmurzone niebo, dlatego fotowoltaika zimą jest w stanie wyprodukować pewną ilość prądu nawet w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Wyjątkiem jest oczywiście pora nocna lub gdy na powierzchni paneli zalega gruba warstwa śniegu. Inne ważne czynniki, które wpływają na wydajność fotowoltaiki to:

  • Jakość instalacji PV;
  • klimat i temperatura;
  • poziom nasłonecznienia;
  • kąt nachylenia paneli;
  • miejsce montażu;
  • wiek paneli.

Fotowoltaika zimą – jaka jest wydajność instalacji zimą?

W związku z tym, że promienie słoneczne docierają na ziemię o każdej porze dnia bez względu na warunki atmosferyczne, fotowoltaika jest w stanie wytworzyć energię także w chłodniejsze pory roku, gdy niebo często pokrywa gruba warstwa chmur. Ponadto wydajność paneli fotowoltaicznych drastycznie maleje, gdy temperatura otoczenia przekroczy 25 stopni Celsjusza. Z tego powodu fotowoltaika zimą może przetwarzać promienie słoneczne w prąd z większą efektywnością niż latem.

Fotowoltaika zimą – ile prądu produkuje?

Zdecydowanie najwięcej prądu z fotowoltaiki uzyskamy w miesiącach wiosennych i letnich, gdy przez większą część dnia na ziemię docierają intensywnie operujące promienie słoneczne. W tym okresie 1 kw instalacji fotowoltaicznej może wyprodukować nawet 180 kW energii elektrycznej w ciągu miesiąca. Wraz z nadejściem zimy ilość uzyskanego prądu może być nawet o połowę mniejsza. Przykładowo w lutym panele wytwarzają około 60 kW. Jeszcze mniej energii uzyskamy w grudniu i styczniu, gdy dni są najkrótsze, zatem liczba godzin słonecznych jest niewielka. Jednak najważniejszą kwestią w ocenie wydajności instalacji jest bilans roczny, który dzięki umowie prosumenckiej będzie dla nas bardzo korzystny.

Zobacz też:  Jak dobrać panele fotowoltaiczne? Poznaj moce paneli i ich wydajność!

Fotowoltaika zimą – podsumowanie

Pomimo tego, że fotowoltaika zimą produkuje małe ilości energii elektrycznej, montaż instalacji jest niezwykle opłacalny. W tym okresie możemy odzyskać do 70-80% nadwyżek energetycznych, które przekazaliśmy latem do sieci elektrycznej. Dzięki temu możemy korzystać z całkowicie darmowej energii do zasilenia całego gospodarstwa w okresie zimy. 

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl