Fotowoltaika 9 kW – cena instalacji. Jak dużo trzeba wydać i kiedy inwestycja się zwróci?

W większych budynkach zapotrzebowanie na prąd zapewni fotowoltaika 9 kW. Cena takiej instalacji na rynku jest bardzo różna. Sprawdź, jakie środki będzie trzeba przeznaczyć na ten cel oraz, kiedy inwestycja się zwróci.
fotowoltaika 9 kw cena

Mieszkańcy domów jednorodzinnych dobrze wiedzą, jak istotną częścią comiesięcznego domowego budżetu jest rachunek na energię elektryczną. Aby zniwelować ten problem, wiele osób decyduje się na odnawialne źródła energii. W przypadku większych budynków rozwiązaniem może być fotowoltaika 9 kW. Cena takie zestawu nie jest niska, jednak przynosi on wymierne korzyści już od samego początku użytkowania. Z tego artykuły dowiesz sie wszystkiego o kosztach i finansowaniu instalacji PV o takiej mocy.

W jakich przypadkach sprawdzi się fotowoltaika 9 kW?

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 9 kilowatów to potężna elektrownia, która najczęściej polecana jest do większych domów jednorodzinnych zamieszkanych przez co najmniej pięć osób. Ilość wytwarzanej przez panele solarne energii elektrycznej całkowicie zaspokoi codzienne potrzeby korzystania z domowych sprzętów wymagających podpięcia do prądu.

Elektrownia słoneczna o stosunkowo dużej mocy jest zalecana również w domach, w których dużą ilość prądu generują na przykład bojlery podgrzewające wodę albo klimatyzacja. W takich przypadkach panele fotowoltaiczne pozwalają obniżyć bardzo wysokie rachunki za prąd.

Jak sprawdzić zapotrzebowanie na moc paneli?

Wiele osób zastanawia się jak dokładnie przeliczyć swoje zapotrzebowanie energetyczne na moc paneli PV. W tym celu najlepiej skontaktować się z wiarygodną firmą oferującą fotowoltaikę. Specjaliści będą w stanie dokładnie oszacować, jaka moc paneli słonecznych będzie dla ciebie idealna.

Możesz jednak w prosty sposób oszacować moc instalacji, która będzie odpowiadała twoim potrzebom. Wystarczy zerknąć na swoje comiesięczne rachunki za energię elektryczną. Każde wydawane co miesiąc 50 złotych można przełożyć mniej więcej na 1 kW mocy fotowoltaiki potrzebnej gospodarstwu domowemu.

Zobacz też:  Instalacja fotowoltaiczna – ile to właściwie kosztuje? Podliczamy

Fotowoltaika 9 kW – cena instalacji i montażu

Jeżeli w twoim domu najlepiej sprawdzi się fotowoltaika 9 kW, cena całego zestawu nie będzie niestety niska. Obecnie 1 kW mocy całej instalacji to koszt od 4 do 8 tysięcy złotych. Jak bardzo łatwo policzyć, za cały zestaw będzie trzeba zapłacić od 36 do nawet 72 tysiące złotych brutto. Podatek VAT na fotowoltaikę dla gospodarstwa domowego wynosi 8%.

Co wchodzi w skład zestawu fotowoltaicznego?

System fotowoltaiczny to nie tylko najlepiej znane i doskonale widoczne moduły. Oprócz nich pełen zestaw zawiera także:

  • falownik (inaczej inwerter);
  • dwukierunkowy licznik;
  • okablowanie;
  • system mocowania.

Od czego zależy koszt instalacji fotowoltaicznej?

Jak widać cena instalacji fotowoltaicznej o tej samej mocy może być bardzo różna. Najtańsze panele kosztują około 4 tysięcy złotych za 1 kW mocy. Za najdroższe możemy z kolei zapłacić nawet dwa razy tyle. Skąd takie rozbieżności? W istocie wiele zależy od ceny poszczególnych komponentów oraz ich rodzaju.

Zdecydowanie droższe są panele monokrystaliczne, które w ostatnich latach są zdecydowanie chętniej wybierane. Wpływa na to fakt, że są zdecydowanie bardziej wydajne od polikrystalicznych. Już niewielka ilość modułów zapewnia tu odpowiednią ilość energii.

Wpływ na cenę ma także wybór firmy monterskiej. Obecnie w tej branży debiutuje wiele przedsiębiorstw, dlatego konkurencja jest bardzo silna. Warto zgłosić się do doświadczonego montera, który ma już na koncie wiele zakończonych sukcesem instalacji. Współpraca z dobrą firmą to gwarancja tego, że fotowoltaika będzie spełniała swoje zadanie i przy tym będzie całkowicie bezpieczna.

Czy zestaw fotowoltaiczny 9 kW się opłaca?

Montaż instalacji PV o mocy 9 kW jest poważną inwestycją, która wymaga dosyć dużych nakładów własnych. Właśnie dlatego wiele osób zastanawia sie, czy taka instalacja jest w ogóle opłacalna. W tym wypadku odpowiedź jest bardzo jasna: jak najbardziej!

Zobacz też:  Instalacja fotowoltaiczna off-grid - co to jest i czy się opłaca? Jakie są zalety i wady takiej konstrukcji?

Montaż paneli solarnych pozwala zmniejszyć comiesięczne wydatki na prąd do niemal zera. W przypadku gospodarstwa domowego, którego zapotrzebowanie spełni fotowoltaika 9 kW cena rachunków za prąd wynosi co miesiąc nawet 450 zł. Własna elektrownia fotowoltaiczna może obniżyć je do kilkunastu złotych.

Nie bez znaczenia jest także kwestia ekologii. Fotowoltaika jest odnawialnym źródłem energii. Zapewnia prąd dla gospodarstwa domowego bez negatywnej ingerencji w środowisko naturalne.

Jak pozyskać dofinansowanie fotowoltaiki?

Inwestycja w panele fotowoltaiczne wymaga dużych nakładów własnych. Na szczęście w obecnych czasach można skorzystać z wielu dotacji – zarówno rządowych, jak i unijnych, które sprawiają, że montaż paneli jest dużo bardziej przystępny finansowo. Możesz również udać się do banku w celu uzyskania preferencyjnego kredytu na ten cel.

Obecnie można także odliczyć fotowoltaikę od podatku w rocznym rozliczeniu PIT. Maksymalny koszt odliczenia na jedną osobę wynosi 53 tysiące złotych. Jeżeli wspólnie rozlicza się małżeństwo, może to być kwota nawet 106 tysięcy złotych.

Fotowoltaika 9 kW – cena która się zwróci

Nie da się ukryć, że instalacja fotowoltaiczna wymaga dużych nakładów finansowych. Warto jednak pamiętać, że jest to inwestycja, która po pewnym czasie zwraca się z nawiązką. W przypadku dużych domów jednorodzinnych, w których działa klimatyzacja lub ogrzewanie podłogowe natychmiastowe obniżenie rachunków za prąd jest niezwykle dużą ulgą finansową.

Kiedy dokładnie poniesione koszta zaczną się zwracać? Nie ma na to jednej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy od sposobu zamontowania instalacji, jakości komponentów oraz dobranie ich do potrzeb budynku. Zazwyczaj pełna kwota przeznaczona na inwestycję zwraca się w całości po pięciu-sześciu latach od montażu.

Podsumowanie

W większych gospodarstwach domowych, które generują dużo prądu konieczna będzie instalacja PV o dużej mocy, na przykład fotowoltaika 9 kW. Cena takiego zestawu może wynieść nawet 65 tysięcy złotych. Jest to więc duża inwestycja, która jednak po kilku latach może całkowicie się zwrócić. Od momentu uruchomienia instalacji można zaś cieszyć się darmowym prądem.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl