Fotowoltaika 4 kW – cena instalacji fotowoltaicznej. Od czego zależy i kiedy się zwróci koszt paneli?

W niewielkich gospodarstwach domowych dobrze sprawdzi się fotowoltaika 4 kw. Cena takiej inwestycji różni się w zależności od kilku czynników. Sprawdź ile zapłacisz, jak uzyskać dofinansowanie oraz kiedy inwestycja się zwróci.
fotowoltaika 4 kw cena

Instalacja fotowoltaiczna to obecnie inwestycja, na którą decyduje się wielu przedsiębiorców i osób prywatnych. Zanim zdecydujesz się na konkretny zestaw, musisz zdecydować, jaka moc paneli będzie dla ciebie najbardziej odpowiednia. W wielu przypadkach sprawdza się fotowoltaika 4 kW. Cena, może być bardzo różna. Z poniższego artykułu dowiesz się wszystkiego na ten temat. Zobacz, co warto wiedzieć.

Jaką moc paneli fotowoltaicznych warto wybrać?

Każde gospodarstwo domowe generuje co miesiąc określoną ilość energii elektrycznej. W przypadku domów jednorodzinnych rachunki za prąd mogą być wyjątkowo obciążające, dlatego coraz więcej osób decyduje się na instalację paneli solarnych.

Zapotrzebowanie na energię z fotowoltaiki można bardzo szybko i łatwo obliczyć. Wystarczy przyjrzeć się swoim comiesięcznym rachunkom za prąd. Każde wydawane co miesiąc na energię 50 złotych można przełożyć na mniej więcej 1 kW mocy instalacji.

Jeżeli więc twoje rachunki wynoszą co miesiąc 200 złotych to powinna wystarczyć ci fotowoltaika 4 kW. Cena takiej inwestycji różni się od siebie w zależności od wielu czynników, przede wszystkim jakości ogniw i innych komponentów.

Fotowoltaika 4 kW – cena instalacji i montażu

Obecnie na rynku cena paneli fotowoltaicznych o mocy 1 kW wynosi od 4 do 8 tysięcy złotych. Jak więc łatwo obliczyć, koszty instalacji o mocy 4kW będzie wahał się od 16 do 32 tysięcy złotych. Oczywiście oprócz elementów zestawu, trzeba zapłacić również za montaż.

Rozbieżności w poszczególnych ofertach film monterskich są bardzo duże. Z czego wynikają? Największą różnice robi przede wszystkim klasa poszczególnych komponentów oraz ich rodzaj. Nowocześniejsze i bardziej wydajne panele monokrystaliczne są droższe od polikrystalicznych. Oprócz modułów fotowoltaicznych w skład zestawu wchodzą także:

  • licznik dwukierunkowy;
  • system mocowania;
  • falownik (inwerter);
  • okablowanie.
Zobacz też:  Fotowoltaika – zmiany w 2022 roku czekające całą branżę

Cena montażu instalacji fotowoltaicznej będzie zależała także od doświadczenie firmy, które oferuje takie usługi. Nie da się ukryć, że w ostatnim czasie jak grzyby po deszczu wyrastają nowe przedsiębiorstwa związane z fotowoltaiką. Na doświadczeniu montera nie warto oszczędzać, ponieważ sposób instalacji będzie wpływał na jej żywotność, wydajność i bezpieczeństwo domowników.

Zestaw fotowoltaiczny 4 kW – czy to się opłaca?

Niewielkie domy jednorodzinne, których zapotrzebowanie na energię elektryczną ogranicza się do codziennego korzystania z urządzeń RTV i AGD dobrym rozwiązaniem może okazać się fotowoltaika 4 kW. Cena instalacji fotowoltaicznej o takiej mocy nie jest może bardzo niska, jednak zdecydowanie bardziej przystępna niż w przypadku tak dużych zestawów PV, jak na przykład 10 kW.

Odnawialne źródła energii, takie jak fotowoltaika charakteryzują się dużą opłacalnością. Przede wszystkim stanowią zdecydowaną ulgę dla comiesięcznego budżetu domowego, ponieważ redukują koszta rachunków za energię elektryczną. Minimalizuje także ryzyko związane z nagłym odcięciem dostaw prądu, z którym boryka się wielu mieszkańców obszarów wiejskich.

Nie można także pominąć kwestii ekologicznych. Panele fotowoltaiczne pozwalają wytwarzać prąd z promieni słonecznych. Jest to więc całkowicie odnawialne źródło energii, które daje gwarancję, że planeta nie ucierpi pod wpływem twojego codziennego korzystania z domowych sprzętów.

Metody dofinansowania instalacji fotowoltaicznych

Oczywiście istnieje wiele możliwości dofinansowania inwestycji fotowoltaicznej. Możesz skorzystać na przykład z ulgi termomodernizacyjnej. Na unijnych i rządowych programach mogą skorzystać nie tylko prywatni mieszkańcy domów jednorodzinnych, ale także przedsiębiorcy oraz właściciele gospodarstw rolnych.

Koszt instalacji fotowoltaicznej można także odliczyć od podatku PIT. Maksymalna kwota odliczenia na jedną osobę to 53 tysiące złotych. Wiele banków oferuje także kredyty na preferencyjnych warunkach skierowane do osób, które chcą skorzystać z dobrodziejstwa energii słonecznej.

Zobacz też:  Mikrofalownik – czy warto instalować go w sieci fotowoltaicznej?

Fotowoltaika 4 kW – koszt instalacji fotowoltaicznej a zwrot inwestycji

Większość osób, które decydują się na montaż paneli fotowoltaicznych, interesuje przede wszystkim zwrot z inwestycji. Kiedy dokładnie pieniądze zainwestowane w zestaw PV zaczną się zwracać? Niestety, nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy od tego, jakie do tej pory były wydatki na energię oraz jaki był ostateczny koszt ogniw wraz z montażem.

Można jednak założyć, że inwestycja w fotowoltaikę 4 kW zwróci się po około sześciu latach. Przez kolejnych kilkanaście możesz cieszyć się niemal darmowym prądem ze względu na produkcję energii z paneli.

Podsumowanie

Zakłada się, że przeciętna cztereosobobowa rodzina zużywa około 4 000 kwh energii elektrycznej w ciągu roku. W takich przypadkach sprawdzi się fotowoltaika 4 kW. Cena takiej inwestycji może wynosić od 16 do nawet 32 tysięcy złotych. Przedsiębiorcy i osoby prywatne mogą skorzystać z liczynych dofinansować dla odnawialnych źródeł energii. Już po kilku latach włożone środki finansowe mogą się zwrócić.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl