Fotowoltaika w ogrodzie to jeden ze sposobów montażu paneli słonecznych. Sprawdzamy, jakie są zalety takiego rozwiązania.

Konieczność dbania o środowisko naturalne oraz chęć obniżenia rachunków za prąd sprawia, że coraz więcej ludzi skłania się ku odnawialnym źródłom energii, do których należą panele słoneczne. Czy fotowoltaika w ogrodzie ma sens? Sprawdź.
Fotowoltaika w ogrodzie

Panele fotowoltaiczne najczęściej montuje się na dachach budynków, jednak w niektórych przypadkach takie rozwiązanie jest niemożliwe. Jeśli dach nachylony jest w stronę północną lub w jego pobliżu znajdują się obiekty powodujące duże zacienienie, należy zdecydować się na montaż gruntowy.

Fotowoltaika w ogrodzie. Gdzie można umieścić panele PV?

Istnieją w zasadzie trzy metody montażu paneli fotowoltaicznych. Obok instalacji na dachach budynków, coraz częściej możemy się spotkać z panelami zamontowanymi na elewacji. Ma to miejsce, gdy konstrukcja, kształt i powierzchnia dachu uniemożliwiają wykonanie prawidłowej instalacji. Podobnie jest w przypadku montażu gruntowego lub naziemnego. Fotowoltaika w ogrodzie ma bardzo wiele zalet. Tego typu panele słoneczne można ustawić w najbardziej odpowiednim kierunku, dzięki temu instalacja będzie działać optymalnie. Co jeszcze wpływa na wydajność fotowoltaiki?

Temperatura

Wpływ temperatury na wydajność paneli słonecznych jest sprawą bezdyskusyjną. Co ciekawe ogniwa pracują z większą sprawnością w niższych temperaturach panujących w miesiącach jesiennych i zimowych. Im wyższa temperatura otoczenia, tym mniejsza wydajność instalacji PV.

Kąt nachylenia

Dobrze zamontowane panele fotowoltaiczne powinny być ustawione w kierunku południowym oraz nachylone pod kątem 30-40 stopni. 

Poziom zacienienia

Instalując fotowoltaikę w ogrodzie, należy zwrócić uwagę by w pobliżu nie znajdowały się żadne obiekty (drzewa, ogrodzenie, komin) rzucające cień na panele.

Fotowoltaika w ogrodzie – czy to dobry pomysł?

Zdecydowana większość osób inwestujących w odnawialne źródła energii decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych na dachu budynku. Czasami jednak jesteśmy zmuszeni wybrać inną lokalizację. Doskonałą alternatywą jest fotowoltaika w ogrodzie, szczególnie gdy dysponujemy dużym i dobrze nasłonecznionym terenem, który możemy w ten sposób zagospodarować. Instalacja fotowoltaiczna zamontowana w ogrodzie przynosi podobne korzyści jak panele umieszczone na dachu. Jest tak samo opłacalna i efektywna, a w niektórych przypadkach jej wydajność jest jeszcze wyższa. 

Zobacz też:  Fotowoltaika 2kW – cena, opis, informacje. Czy się opłaca?

Jakie są zalety paneli fotowoltaicznych na gruncie?

Fotowoltaika w ogrodzie ma wiele zalet. Jest to idealna alternatywa dla montażu na dachu, na którym w niektórych przypadkach, z powodu niskiej wytrzymałości, konstrukcji czy kształtu, nie można zainstalować paneli. Instalacja gruntowa umożliwia ustawienie paneli w odpowiednim kierunku (azymut 180 stopni) i w odpowiednim nachyleniu (30-40 stopni). Ogromną zaletą fotowoltaiki w ogrodzie jest możliwość zastosowania paneli na trackerach, czyli ruchomej konstrukcji, dzięki której instalacja podąża za ruchem słońca i ustawia się w optymalnej pozycji. 

Jak montuje się panele w ogrodzie?

Montaż fotowoltaiki w ogrodzie nie jest procesem skomplikowanym. W zdecydowanej większości przebiega podobnie jak w przypadku montażu na dachu. Jedyną znaczącą różnica jest konieczność przygotowania podłoża oraz zastosowania specjalnego stelaża. Teren pod instalację należy odpowiednio wyrównać i usunąć wszelkie obiekty powodujące zacienienie przestrzeni. Co ważne, montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej w ogrodzie nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. 

Fotowoltaika w ogrodzie – podsumowanie

Fotowoltaika w ogrodzie to doskonałe rozwiązanie dla właścicieli dużych i otwartych terenów zewnętrznych pragnących uniezależnienia się od częstych podwyżek stawek za energię elektryczną. Korzyści wynikających z inwestycji w odnawialne źródła energii jest znacznie więcej. Oprócz poprawy stanu budżetu domowego lub firmowego jest to bardzo proekologiczne działanie. Ponadto na montaż instalacji PV w gruncie również przysługuje dofinansowanie.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl