Fotowoltaika na płaskim dachu – czy warto ją budować?

Coraz częściej w obiektach publicznych montowana jest fotowoltaika na płaskim dachu. Odpowiednio zaprojektowana instalacja okaże się równie skuteczna, co przy więźbach nachylonych ze spadkiem. Jakie korzyści ma montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim?
fotowoltaika na płaskim dachu

Panele słoneczne powszechnie montowane są na połaciach dachowych, gdzie wykorzystuje się naturalne spadki więźby. Pomimo oczywistych korzyści płynących z takiej sieci, również fotowoltaika na płaskim dachu ma szansę na wydajne generowanie energii. Przy odpowiednim doborze konstrukcji nośnej, sieć będzie stabilna i solidna. Dowiedz się, jak tego dokonać. 

Czy można montować panele fotowoltaiczne na płaskim dachu?

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że panele słoneczne montowane są na połaciach dachowych wykonywanych ze spadkiem. Dzięki temu ułożenie paneli w rzędach jeden nad drugim nie powoduje zacienienia ekranów i ułatwia mocowanie konstrukcji nośnej. Wbrew pozorom panele fotowoltaiczne na płaskim dachu nie należą do wyjątków. Montowane są często w obiektach biurowych, administracyjnych czy na obiektach sportowych. Wszędzie tam projektuje się dachy płaskie i mają one sporą powierzchnię. 

Przy dachach płaskich z reguły nie ma problemu z dopuszczalnym obciążeniem. Połacie są narażone na długotrwałe oddziaływanie zmrożonego śniegu w zimie czy prowadzenie prac serwisowych. Aluminiowe stelaże i ramy paneli sprawiają, że całość jest stosunkowo lekka. W związku z tym fotowoltaika na płaskim dachu nie obciąży połaci w taki sposób, żeby powodowało to zagrożenie dla konstrukcji więźby

Fotowoltaika na płaskim dachu – jak działa?

W naszym klimacie fotowoltaika na płaskim dachu okazuje się skuteczniejsza niż instalacje montowane na połaciach ze spadkiem. Przyczyną jest to, że sam możesz ustalić kąt, pod jakim powinny być ustawione panele w stosunku do słońca. Nie ma tu też problemów z usytuowaniem ekranów w wybraną stronę świata, ponieważ na dachach płaskich można dowolnie ustawić konstrukcje. Dzięki temu panele będą pracowały dłużej, a także mogą osiągać wyższy poziom maksymalnego naświetlenia. 

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim – czego będziesz potrzebował?

Nieco więcej problemów, niż w przypadku standardowych instalacji będzie sprawiał montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim. Tutaj konstrukcję nośną musisz przygotować w taki sposób, aby panele można było ułożyć pod odpowiednim kątem. Dlatego do montażu fotowoltaiki na płaskim dachu wykorzystuje się specjalne ekierki lub trójkąty stalowe. Wykonywane są z kątowników zespawanych ze sobą w kształt trójkąta. Zachowanie jednakowych kątów pomiędzy ściankami sprawia, że zamocowane panel będą układane pod właściwym kątem. 

Zobacz też:  Opłata mocowa – o ile więcej zapłacisz za prąd?

W zależności od warunków technicznych możesz zdecydować się na dwa rodzaje konstrukcji: 

  • wsporcza – panele osadzane są na konstrukcji nośnej bezpośrednio przytwierdzonej do powierzchni dachu. Montuje się ją za pomocą kołków lub kotew wprowadzanych bezpośrednio w powierzchnię dachu. Konieczne będzie tu dokładne rozpoznanie konstrukcji dachowej i dobór mocnych kotew;
  • balastowa – w tym przypadku konstrukcje nie są bezpośrednio zamocowane do połaci. Osadza się je w odpowiednich miejscach, a następnie obciąża. W tym wypadku konieczne jest obliczenie możliwego maksymalnego obciążenia połaci dachowej, a także wyliczenia ciężaru balastu, który zapewni stabilność konstrukcji. 

Montaż paneli fotowoltaicznych na papie – na co uważać? 

W przypadku dachów płaskich bardzo często prowadzony będzie montaż paneli fotowoltaicznych na papie. Z uwagi na słabą wytrzymałość tego typu połaci może się okazać, że remont dachu będzie prowadzony wcześniej, niż wymiana ekranów. Dlatego zastanów się, czy fotowoltaika na płaskim dachu pokrytym papą nie powinna być montowana w technologii balastowej. Wówczas łatwiej będzie zdemontować panele i ponownie ułożyć je po zakończeniu remontu dachu. 

Jaka powinna być odległość paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim?

Panele fotowoltaiczne na płaskim dachu będą montowane w rzędach jeden za drugim. Może to powodować problemy wynikające z tego, że rząd bliżej słońca będzie rzucał cień na kolejne rzędy. Wówczas w okresie jesiennymi i zimowym, kiedy słońce jest nisko na nieboskłonie, wydajność sieci będzie mocno ograniczona. 

W tym wypadku bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy rzędami. Odległość paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim jest wyliczana ze wzorów, które uwzględniają dokładne współrzędne szerokości geograficznej. Przy konstrukcjach o wysokości 1 m odległość między rzędami paneli będzie wynosiła od 3,2 na południu kraju do prawie 4,5 na północy. 

Coraz więcej prywatnych użytkowników chce skorzystać z dobrodziejstwa fotowoltaiki. Dach płaski jest miejscem, w którym najłatwiej uzyskać idealny kąt nachylenia i orientację paneli fotowoltaicznych. Nieco więcej problemu może jednak sprawić mocowanie ekranów do dachu. Konieczna będzie też większa powierzchnia dachu, ponieważ panele znajdą się w pewnej odległości od siebie. Mimo pewnych niedogodności fotowoltaika na płaskim dachu szybko będzie przynosiła korzyści.

Zobacz też:  Falownik do fotowoltaiki – serce instalacji solarnej

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

EkoHub
Logo