Fotowoltaika do grzania wody – jak wykorzystać panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika do grzania wody pozwoli ograniczyć wydatki związane z ciepła wodą. Możesz czerpać energię na kilka sposobów, co pozwala Ci dobrać koszty i funkcjonalność sieci. Dowiedz się, jak od strony technicznej wyglądają sieci fotowoltaiczne do grzania wody.
fotowoltaika do grzania wody

Fotowoltaika do grzania wody pozwala nie tylko zaoszczędzić na rachunkach, ale również zadbać o środowisko. Zobacz, jakie grzałki wykorzystać do ogrzewania wody użytkowej. Jak wykorzystać fotowoltaikę w roli grzewczej?

Instalacje czerpiące energię słoneczną to konstrukcje, które mogą być przyszłością energetyki na świecie. Fotowoltaika do grzania wody to kolejny sposób na to, żeby dla swoich korzyści zaprzęgnąć do działania słońce. Dzięki dobrze zaprojektowanej sieci nikt już nie będzie zwracał Ci uwagi, że za długo się kąpiesz. Podpowiadamy, jak wygląda taka sieć i jakie przynosi korzyści. 

Fotowoltaika do grzania wody – jak to działa?

W ostatnich latach zaczęliśmy większą uwagę zwracać w stronę odnawialnych źródeł energii. W naszym kraju prawdziwą modą staje się fotowoltaika. Część osób ceni sobie jej ekologiczny charakter, inni wybierają panele z uwagi na możliwość ograniczenia wydatków na prąd.

Zestaw fotowoltaiczny do grzania wody, czyli CWU to kolejny sposób na wykorzystanie promieni słonecznych do ograniczenia wydatków, który zastąpi bojler. Dzięki odpowiednio dobranej instalacji zapomnisz o rosnących rachunkach za gaz czy energię elektryczną. 

Dzięki rozwojowi technologicznemu istnieje przynajmniej kilka sposobów na to, jak wykorzystać solary do grzania wody. Można ogrzewać wodę natychmiast lub gromadzić energię i wykorzystywać ją do ogrzewania w razie potrzeby. Sam proces ogranicza nieco charakterystyka sieci. Moduły mają największą wydajność w lecie, kiedy to z reguły marzysz o chłodnym prysznicu. Jednak przedstawiamy dwa najpopularniejsze sposoby na ominięcie tego problemu. 

Zobacz też:  Montaż paneli fotowoltaicznych krok po kroku

Fotowoltaika do grzania wody w instalacjach off-grid

Instalacje off-grid to sieci, które nie są podłączone do instalacji operatorów energetycznych. Prąd gromadzony jest zatem w akumulatorach, a następnie wykorzystywany do podgrzewania bieżącej wody. Taka sieć fotowoltaiczna zasilająca grzanie wody musi być dobrze obliczona i wykonana. Szczególnie istotna jest tu pojemność akumulatorów, które muszą zgromadzić zapas energii potrzebny także w dni pochmurne lub w zimie. Tego typu systemy polecane są zatem głównie do sieci w domach letniskowych i obiektach użytkowanych sezonowo. 

Fotowoltaika do grzania wody w sieciach z pompami ciepła

Technologia wykorzystywania pomp ciepła cieszy się coraz większą popularnością z uwagi na swoją skuteczność także w zimie. Nawet w czasie pochmurnych dni do powierzchni kolektorów docierają promienie słoneczne, co wystarczy do podgrzewania wody. Fotowoltaika do grzania wody połączona z pompami ciepła polecana jest do domów mieszkalnych i całorocznych obiektów. Dla pewności można wspomagać ją systemem kurtyny wodnej w kominku czy prądem sieciowym. 

Sposób montażu instalacji fotowoltaiki do grzania wody 

Charakterystyczną cechą większości instalacji PV są panele słoneczne na dachach budynków. Także instalację fotowoltaiczną do grzania wody warto umieścić na połaci skierowanej na stronę południową. Zestawy często składają się z 8 paneli, dla których z łatwością znajdzie się miejsce nawet na domach letniskowych. Musisz jednak pamiętać o unikaniu miejsc zacienionych i ułożeniu paneli pod odpowiednim kątem.

Zestaw fotowoltaiczny do grzania wody na gruncie

Fotowoltaikę do grzania wody często projektuje się jako oddzielną sieć przeznaczoną tylko do tego celu. Może się zatem okazać, że dach wcale nie jest najlepszym miejscem do lokalizacji paneli. Najlepsze połacie mogą być już zajęte, a jeśli nie są, pewnie więźba nie nadaje się do takich prac. Problemem może być też znaczne zacienienie w domach letniskowych.

Zobacz też:  Fotowoltaika 4 kW – cena instalacji fotowoltaicznej. Od czego zależy i kiedy się zwróci koszt paneli?

Często stosowanym sposobem na montaż paneli fotowoltaicznych do grzania wody jest mocowanie ich do konstrukcji na gruncie. W pobliżu domu możesz wybudować specjalne konstrukcje na utwardzonym podłożu. Wybór miejsca ułatwi skierowanie instalacji w wybraną stronę. Z kolei specjalne trójkąty do fotowoltaiki umożliwią mocowanie paneli pod właściwym kątem. 

Panele słoneczne do grzania wody – czy to się opłaca?

W zależności od rodzaju instalacji fotowoltaika do grzania wody może kosztować od 3 do 7 tysięcy złotych. W to wliczają się nie tylko same moduły, ale również wszystkie elementy, takie jak przetwornica, sterownik, czy inwerter. Wiele zależy też od wielkości instalacji, a szczególnie ilości paneli solarnych. Musisz się liczyć także z dodatkowymi kosztami, czyli koniecznością inwestycji w konstrukcje na dachu lub na gruncie. Potrzebny będzie remont w łazience, prowadzenie przewodów czy inne prace modernizacyjne. Czy to nie zbyt wysoki koszt jak na samo ogrzewanie wody użytkowej?

Przejściowe i chwilowe niedogodności z nawiązką zwrócą Ci się w przyszłości. Odczujesz je już przy pierwszych rachunkach za gaz, który najczęściej wykorzystywany jest do ogrzewania wody. Fotowoltaika do grzania wody może ograniczyć wydatki za gaz nawet o kilkaset złotych miesięcznie. W ten sposób zwrot kosztów może przyjść szybciej niż instalacji przeznaczonych do generowania prądu. Jeśli chcesz dowiedzieć się, kiedy zwrócić Ci się fotowoltaika do grzania wody, przeanalizuj swój rachunek i dokonaj niezbędnych obliczeń.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl