Inwerter a falownik: czy to to samo urządzenie? Poznaj zasadę działania

Nowoczesne inwertery fotowoltaiczne to specjalne urządzenia pozwalające zamieniać energię promieni słonecznych w prąd. Jest to obowiązkowy element każdej instalacji fotowoltaicznej, często nazywany jej sercem. Poniżej wyjaśniamy, czym jest inwerter fotowoltaiczny, czy to to samo, co falownik oraz jak działają te urządzenia.

Co to jest i do czego służy falownik?

Zacznijmy od podstaw: czy inwerter i falownik fotowoltaiczny czymś się od siebie różnią? Odpowiedź brzmi: nie. Są to dwie nazwy dokładnie tego samego urządzenia. Falownik lub inwerter solarny to kluczowy element każdej instalacji fotowoltaicznej. Odpowiada bowiem za przekształcenie prądu stałego w prąd zmienny. Bywa również nazywany przemiennikiem częstotliwości.

Dobór falownika jest dokonywany przede wszystkim na podstawie jego sprawności. Jest to parametr mówiący o tym, ile energii elektrycznej można uzyskać z paneli fotowoltaicznych. Obecnie stosuje się inwertery jednofazowe (do mniejszych instalacji) lub trójfazowe o sprawności na poziomie co najmniej 97%. Bardzo ważna jest także moc inwertera, która musi być dopasowana do produkcji prądu z fotowoltaiki.

Jakie dodatkowe zadania ma inwerter?

Inwerter fotowoltaiczny nie tylko przekształca prąd stały w prąd przemienny, ale również pełni inne ważne funkcje. Odpowiada między innymi za:

 • monitorowanie pracy instalacji fotowoltaicznej – informuje o ilości wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne energii elektrycznej;
 • zagospodarowanie nadwyżek energii – prąd, który produkuje instalacja fotowoltaiczna, jest przekazywany bezpośrednio do instalacji budynku; jednak gdy występuje nadwyżka, inwerter automatycznie przekazuje ją do sieci energetycznej lub magazynu energii;
 • śledzenie układu MPPT (odpowiedzialnego za maksymalną skuteczność instalacji w każdej sytuacji) – dzięki tej funkcji inwertera instalacje fotowoltaiczne dostarczają więcej energii słonecznej.

Są nawet falowniki, które mierzą produkcję i napięcie na każdym z modułów z osobna. A jeśli chcielibyśmy dodatkowo sprawdzać zużycie energii przez urządzenia domowe i analizować te dane, służą do tego osobne urządzenia.

Ważne jest, aby falownik zamontować w miejscu z dostępem do świeżego powietrza, czyli nie nadają się np. poddasza. Natomiast samego falownika się nie obsługuje i nie wyłącza.

Zobacz też:  Ekologiczne mieszkanie - na jakie rozwiązania ekologiczne warto się zdecydować?

Rodzaje inwerterów

Wyróżniamy różne rodzaje inwerterów:

 • inwertery sieciowe – przeznaczone do pracy w instalacjach on-grid;
 • inwertery wyspowe – przeznaczone do pracy w instalacjach off-grid;
 • inwertery hybrydowe – mogące pracować zarówno we współpracy z siecią energetyczną, jak i w trybie wyspowym.

Inny podział dotyczy zastosowania. Pod tym względem można wyróżnić:

 • mikroinwertery – przeznaczone do współpracy z jednym panelem fotowoltaicznym),
 • inwertery stringowe – dedykowane przede wszystkim małym instalacjom),
 • inwertery centralne – o wysokiej mocy, wykorzystywane wyłącznie na farmach fotowoltaicznych.

Ponadto tego typu urządzenia dzieli się według liczby faz. Mamy więc inwertery trójfazowe i jednofazowe.

Z czego składa się falownik?

Budowa, podobnie jak zasada działania falownika, nie jest skomplikowana. Typowy inwerter składa się z następujących elementów:

 • prostownika – zasilanego jest jedną z trzech faz napięcia przemiennego AC, odpowiadającego za prostowanie napięcia przemiennego na stałe;
 • stopnia pośredniego złożonego z kondensatorów – odpowiedzialnego za stabilizowanie i wygładzanie napięcia stałego, które przechodzi do stopnia końcowego;
 • stopnia końcowego złożonego z tranzystorów – miejsca, w którym prąd stały przekształcany jest na prąd przemienny o określonych parametrach;
 • układu sterowania i zabezpieczeń – służy ochronie sieci przed awariami i odłącza zasilanie w chwili odczytania pomiarów o niewłaściwej mocy.

Gdzie montuje się falownik?

Inwertery należy montować w zacienionym i zadaszonym miejscu, na zewnątrz lub w pomieszczeniu, w odpowiednim oddaleniu od krawędzi powierzchni. Ważne jest, aby falownik zamontować w miejscu z dostępem do świeżego powietrza, co oznacza, że nie nadają się one np. na poddasza.

Montaż inwertera, tak jak i modułów fotowoltaicznych, możesz spokojnie powierzyć fachowcom z Erato Energy. Wieloletnie doświadczenie firmy to gwarancja, że zyskasz trwałą i niezawodną instalację fotowoltaiczną wraz z właściwie dobranym falownikiem.

Od 2019 roku pisze artykuły z dziedziny odnawialnych źródeł energii, sama starając się żyć ekologicznie, by nie nadwyrężać planety. Stara się pomagać innym w wyborze rozwiązań dotyczących ogrzewania domów, jak i oszczędności z tego wynikających.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl