Co to jest i do czego służy falownik?
Zacznijmy od podstaw: czy inwerter i falownik fotowoltaiczny czymś się od siebie różnią? Odpowiedź brzmi: nie. Są to dwie nazwy dokładnie tego samego urządzenia. Falownik lub inwerter solarny to kluczowy element każdej instalacji fotowoltaicznej. Odpowiada bowiem za przekształcenie prądu stałego w prąd zmienny. Bywa również nazywany przemiennikiem częstotliwości.
Dobór falownika jest dokonywany przede wszystkim na podstawie jego sprawności. Jest to parametr mówiący o tym, ile energii elektrycznej można uzyskać z paneli fotowoltaicznych. Obecnie stosuje się inwertery jednofazowe (do mniejszych instalacji) lub trójfazowe o sprawności na poziomie co najmniej 97%. Bardzo ważna jest także moc inwertera, która musi być dopasowana do produkcji prądu z fotowoltaiki.
Jakie dodatkowe zadania ma inwerter?
Inwerter fotowoltaiczny nie tylko przekształca prąd stały w prąd przemienny, ale również pełni inne ważne funkcje. Odpowiada między innymi za:
- monitorowanie pracy instalacji fotowoltaicznej – informuje o ilości wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne energii elektrycznej;
- zagospodarowanie nadwyżek energii – prąd, który produkuje instalacja fotowoltaiczna, jest przekazywany bezpośrednio do instalacji budynku; jednak gdy występuje nadwyżka, inwerter automatycznie przekazuje ją do sieci energetycznej lub magazynu energii;
- śledzenie układu MPPT (odpowiedzialnego za maksymalną skuteczność instalacji w każdej sytuacji) – dzięki tej funkcji inwertera instalacje fotowoltaiczne dostarczają więcej energii słonecznej.
Są nawet falowniki, które mierzą produkcję i napięcie na każdym z modułów z osobna. A jeśli chcielibyśmy dodatkowo sprawdzać zużycie energii przez urządzenia domowe i analizować te dane, służą do tego osobne urządzenia.
Ważne jest, aby falownik zamontować w miejscu z dostępem do świeżego powietrza, czyli nie nadają się np. poddasza. Natomiast samego falownika się nie obsługuje i nie wyłącza.
Rodzaje inwerterów
Wyróżniamy różne rodzaje inwerterów:
- inwertery sieciowe – przeznaczone do pracy w instalacjach on-grid;
- inwertery wyspowe – przeznaczone do pracy w instalacjach off-grid;
- inwertery hybrydowe – mogące pracować zarówno we współpracy z siecią energetyczną, jak i w trybie wyspowym.
Inny podział dotyczy zastosowania. Pod tym względem można wyróżnić:
- mikroinwertery – przeznaczone do współpracy z jednym panelem fotowoltaicznym),
- inwertery stringowe – dedykowane przede wszystkim małym instalacjom),
- inwertery centralne – o wysokiej mocy, wykorzystywane wyłącznie na farmach fotowoltaicznych.
Ponadto tego typu urządzenia dzieli się według liczby faz. Mamy więc inwertery trójfazowe i jednofazowe.
Z czego składa się falownik?
Budowa, podobnie jak zasada działania falownika, nie jest skomplikowana. Typowy inwerter składa się z następujących elementów:
- prostownika – zasilanego jest jedną z trzech faz napięcia przemiennego AC, odpowiadającego za prostowanie napięcia przemiennego na stałe;
- stopnia pośredniego złożonego z kondensatorów – odpowiedzialnego za stabilizowanie i wygładzanie napięcia stałego, które przechodzi do stopnia końcowego;
- stopnia końcowego złożonego z tranzystorów – miejsca, w którym prąd stały przekształcany jest na prąd przemienny o określonych parametrach;
- układu sterowania i zabezpieczeń – służy ochronie sieci przed awariami i odłącza zasilanie w chwili odczytania pomiarów o niewłaściwej mocy.
Gdzie montuje się falownik?
Inwertery należy montować w zacienionym i zadaszonym miejscu, na zewnątrz lub w pomieszczeniu, w odpowiednim oddaleniu od krawędzi powierzchni. Ważne jest, aby falownik zamontować w miejscu z dostępem do świeżego powietrza, co oznacza, że nie nadają się one np. na poddasza.
Montaż inwertera, tak jak i modułów fotowoltaicznych, możesz spokojnie powierzyć fachowcom z Erato Energy. Wieloletnie doświadczenie firmy to gwarancja, że zyskasz trwałą i niezawodną instalację fotowoltaiczną wraz z właściwie dobranym falownikiem.
Artykuł sponsorowany