Farma fotowoltaiczna – jakie są zyski z budowy? Farmy fotowoltaiczne w Polsce i na świecie

Instalacje czerpiące energię z promieni słonecznych w naszym kraju cieszą się rosnącą popularnością. Szacuje się, że pod koniec 2020 w naszym kraju moc wszystkich sieci fotowoltaicznych przekroczy 3 GW. Jaki udział w rynku mają farmy fotowoltaiczne? Ile takich instalacji znajduje się na terenie naszego kraju i czy można na tym zarobić?
farma fotowoltaiczna

Farmy fotowoltaiczne mają udział w rynku na poziomie zaledwie 40%. To niewiele, jednak można zauważyć rosnącą popularność tej gałęzi energetyki, także na skalę przemysłową. Sprawdź, czy to dobra inwestycja.

Jeszcze dwa lata temu farmy słoneczne w Polsce stanowiły zdecydowaną większość wszystkich instalacji fotowoltaicznych na terenie naszego kraju. Obecnie widoczny jest dynamiczny rozwój mikroinstalacji, które powstają na użytek prywatny.

Farma solarna – co to jest?

Pojęcie farma słoneczna, solarna lub fotowoltaiczna odnosi się do konstrukcji czerpiącej energię słoneczną na przemysłową skalę. W odróżnieniu od coraz popularniejszych sieci przydomowych różni się mocą. Na potrzeby budynków jednorodzinnych najczęściej wystarczą sieci o mocy od 2 do 10 kW. Tymczasem farma solarna ma moc około 1 MW lub większą.

Farma solarna najczęściej jest ulokowana na nieurodzajnym polu lub na terenie zakładów przemysłowych. Wygenerowana energia w większości przypadków trafia do zakładów produkcyjnych. Może być też wykorzystywana do zaspokajania zapotrzebowania prywatnych odbiorców. 

Odwiedź także: https://magazyninwestora.pl/

Największe farmy fotowoltaiczne w Polsce

Od lat za największą farmę słoneczną w Polsce uznawana jest Elektrownia PV w Czernikowie niedaleko Torunia. Farmę wybudowano w 2015 roku i tworzy ją 16 tysięcy paneli o łącznej mocy 3,7 MW. Farma dostarcza energię do ponad 1600 gospodarstw domowych. Kolejnymi farmami pod względem wielkości są elektrownie: PV w Bierutowie, w Cieszanowie, w Suwałkach i najmłodsza w zestawieniu w Ostrzeszowie. Każda z nich osiąga moc około 2 MW. W sumie w naszym kraju znajduje się ponad 40 farm, z których każda generuje rocznie moc przynajmniej 1000 kWh.

Na początku 2021 roku z pewnością dojdzie do przetasowania tego rankingu. Przy zachodniej granicy powstaje Elektrownia PV w Witnicy. Wnoszona jest przez niemiecki koncern BayWa r.e., który ma ogromne doświadczenie w instalacjach fotowoltaicznych. Zlokalizowana na trasie między Poznaniem a Berlinem farma słoneczna będzie miała moc ponad 64 MW. To oznacza, że będzie w stanie wygenerować tyle energii, co kilkadziesiąt największych farm na terenie naszego kraju do spółki. Będzie się składała z ponad 150 tysięcy paneli, a wygenerowana przez nią energia trafi do prawie 23 tysięcy gospodarstw domowych. 

Zobacz też:  Montaż paneli fotowoltaicznych krok po kroku

Farmy słoneczne na świecie

Elektrownia PV w Witnicy może imponować rozmachem budowy i osiągniętą mocą. Na tle naszego kraju wydaje się prawdziwym gigantem. Pewnie zastanawiasz się, jak jej rozmiary prezentują się w zestawieniu z innymi farmami solarnymi na świecie? 

W Europie a czoło wysunęła się zbudowana w 2020 roku farma słoneczna Núñez de Balboa. Zlokalizowana w pobliżu hiszpańskiego miasta Badajoz ma nominalną moc 500 MW. Z uwagi na bardziej sprzyjające warunki klimatyczne może wygenerować nawet do 850 MWh rocznie. Choć to imponujące osiągnięcie, nie może się równać z nową farmą solarną w Indiach – Bhadla Solar Park. Ta ulokowana w terenie pustynnym elektrownia ma moc nominalną na poziomie 2245 MW. To prawie tyle samo, co wszystkie instalacje fotowoltaiczne w naszym kraju – przy optymistycznych szacunkach. Z uwagi na lepsze warunki klimatyczne indyjski kolos będzie dawał niemal dwukrotnie więcej energii. 

Farma solarna – zyski i zwrot kosztów

farma fotowoltaiczna zyski

Dopłaty z Unii Europejskiej, uproszczone warunki budowlane i niższe koszty akcesoriów sprawiają, że farmy fotowoltaiczne mogą być szansą na pewny zysk. Wydaje się, że może nie być lepszego momentu na wejście w ten biznes niż obecnie. Niestety, dla zwykłego śmiertelnika koszty mogą okazać się nie do przeskoczenia. Jeśli jednak jesteś w stanie wygenerować kilka milionów złotych, dowiedz się, jakie koszty poniesiesz na początek. 

Przede wszystkim potrzebna ci będzie działka, najlepiej położona na płaskim terenie, nieosłoniętym drzewami. Z uwagi na oddalenie od zabudowań i przystępny dojazd mogą nadawać się do tego celu nieużytki rolne. Lokalizacja nie jest bardzo istotna, ponieważ budowa sieci przesyłu energii jest stosunkowo tania. Nawet lepiej, jeśli farma solarna będzie umiejscowiona z dala od cywilizacji, co pozwoli uniknąć aktów wandalizmu.

Jaka powierzchnia będzie ci potrzebna na założenie farmy solarnej? Największa funkcjonująca elektrownia PV w Czernikowie zajmuje obszar prawie 8 hektarów, na których rozmieszczono 16 tysięcy paneli fotowoltaicznych. Warto zaznaczyć, że funkcjonuje ona od 2015 roku, dlatego panele nie są najbardziej wydajne. Jeśli jednak chcesz stworzyć farmę o mocy 1 MW, będziesz potrzebował powierzchni około 2 hektarów. Jeśli zdecydujesz się na ziemię orną niskiej klasy, może uda Ci się zakupić działkę do 100 tysięcy złotych.

Zobacz też:  Energia słoneczna w Polsce i na świecie. Jak wypadamy w porównaniu z innymi krajami? Wciąż jest bardzo źle

To jednak dopiero początek kosztów. Budowa elektrowni fotowoltaicznej to przede wszystkim panele solarne i okablowanie. Trudno zdobyć dokładną wycenę od dostawców paneli, którzy zasłaniają się potrzebą dostosowania sieci do indywidualnych warunków. Musisz jednak przyjąć, że farma fotowoltaiczna o mocy 1MW będzie kosztowała około 2,5 miliona złotych. Dla ułatwienia obliczeń wrzucimy w to koszt działki.

Kiedy fotowoltaika na polu będzie już gotowa, musisz znaleźć odbiorcę swojej energii. Najłatwiej podpisać umowę z firmą energetyczną, która chętnie zajmie się dystrybucją prądu do lokalnych odbiorców. Alternatywnym (i często bardziej zyskownym) rozwiązaniem jest sprzedaż energii do lokalnych zakładów produkcyjnych. Wspomniana wcześniej Elektrownia PV w Suwałkach generuje prąd tylko na potrzeby firmy produkującej meble, na której obszarze jest położona. W takim wypadku masz szansę na wyższe stawki, ponieważ twoja oferta będzie konkurencją dla firm energetycznych.

Przejdźmy teraz do zysków, jakie w efekcie ma przynieść budowa farmy fotowoltaicznej. Możesz wygenerować około 1000 kWh energii rocznie. Przy odpowiednio skonstruowanej umowie i dobrze trafionym kliencie 1 kWh sprzedasz za 300 złotych. Łatwo obliczyć dochód roczny, który wyniesie około 300 tysięcy złotych. Musisz od tego odjąć koszty utrzymania, podatki i ewentualne pensje dla pracowników utrzymujących czystość. Zysk roczny na poziomie 200 tysięcy jest bardziej realny. Dalsze obliczenia nie sprawią ci już z pewnością żadnych trudności. Przy utrzymaniu stawek i produkcji na tym samym poziomie farma solarna zyski zacznie przynosić po 15 latach. Zakładając, że żywotność wysokiej jakości paneli szacuje się nawet na 30 lat, możesz zarobić przynajmniej 2,5 miliona, czyli zysk się podwoi. To ostrożne szacunki, ponieważ koszt energii stale będzie rósł. Szacuje się, że za 10 lat 1 kWh może być dwukrotnie droższy niż obecnie. Większość paneli z pewnością dłużej utrzyma swoją sprawność. Możesz liczyć także na dofinansowania do konstrukcji, dzięki czemu pierwotne koszty okażą się niższe. Wówczas zwrot nastąpi nawet po 10 latach.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl