Odbiór domu od dewelopera na co zwrócić uwagę?

Odbiór mieszkania od dewelopera można przeprowadzić samodzielnie. Trzeba się jednak do tego odpowiednio przygotować. Istotne są takie kwestie jak: znajomość norm budowlanych, najczęstszych usterek, wiedza na temat dopuszczalnych odchyłek itd.

Samemu niestety łatwo wiele wad przeoczyć, dlatego w przypadku odbioru mieszkań Kraków warto skorzystać z pomocy doświadczonego fachowca. Można w ten sposób zaoszczędzić sporo pieniędzy i mniej się stresować. Lepiej zapłacić niewielką kwotę inżynierowi, niż potem ponosić koszty związane z naprawą usterek, których się nie zauważyło.

Co ma szczególnie znaczenie podczas odbierania mieszkania od dewelopera?

Podczas odbierania mieszkania trzeba sprawdzić dosłownie wszystko, nawet pozornie nieistotne detale. Przyjrzeć trzeba się powierzchniom, sprawdzić zgodność wymiarów. Inwestora powinna interesować kwestia rozkładu pomieszczeń i ich metrażu. Należy wszystko wymierzyć, zweryfikować wysokość. Dopuszczalna jest pewna granica błędów, odchyłki nie mogą być jednak zbyt duże. Jeśli zostaną przekroczone normy, to należy wpisać to do protokołu odbiorczego. Powierzchnia użytkowa mierzona jest za pomocą nowej normy, czyli na poziomie podłogi w stanie wykończonym lub zgodnie ze starą normą, bez tynków. Sprawdzić należy grubość warstwy otynkowanej, kąty proste. Odchylenia od normy mogą wynosić zaledwie parę milimetrów. Płaszczyzna i poziom wylewki także mają ogromne znaczenie. Nie może być żadnych wypukłości. Posadzki mają być równe, zmierzyć powinno się także grubość wylewki. Potem można przejść do przyjrzenia się oknom, drzwiom, szybom i parapetom. Wszystko musi być zgodne z zapisami widniejącymi w umowie. Drzwi i okna mają prawidłowo działać. Poziom osadzenia parapetów i jakość ich wykonania to bardzo istotne kwestie, to samo dotyczy właściwego spadku na balkonie i tarasie.

Z fachowcem żadne usterki nie zostaną pominięte

Odbiór mieszkania przeprowadzony z inżynierem to świetne rozwiązanie dla każdego, to chce uchronić się przed nieruchomością mającą rozmaite wady. Jeśli zostaną one wpisane do protokołu odbioru, to nie będzie trzeba potem ponosić kosztów związanych z naprawą usterek. Zgodnie z umową deweloperską sprzedawca w postaci dewelopera będzie zobowiązany do ich wyeliminowania. Nie może on tego odkładać, musi to zrobić w wyznaczonym terminie. Zwykle ma na to 30 dni, ale okres ten może się wydłużyć w niektórych przypadkach, maksymalnie do 90 dni. Jeśli ktoś szuka fachowca, który będzie mu towarzyszyć podczas odbioru mieszkania, wykona badanie termowizyjne i znajdzie wszystkie usterki, to warto wejść na stronę internetową dostępną pod linkiem https://wgruncierzeczy.eu/odbiory-mieszkan-krakow.

Od 2019 roku pisze artykuły z dziedziny odnawialnych źródeł energii, sama starając się żyć ekologicznie, by nie nadwyrężać planety. Stara się pomagać innym w wyborze rozwiązań dotyczących ogrzewania domów, jak i oszczędności z tego wynikających.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl