Jak walczyć ze smogiem? Czy to możliwe?

W wielu obszarach na świecie smog jest poważnym problemem, wpływającym na zdrowie i życie zamieszkujących je osób. Niestety, zjawisko to dokucza również mieszkańcom polskich miast. Zobacz, jak walczyć ze smogiem na przykładzie Europy Zachodniej.
jak walczyć ze smogiem

Nie sposób określić wszystkich konsekwencji zdrowotnych i środowiskowych, jakie wywołuje smog. W samej Polsce szacuje się, że każdego roku powoduje on przedwczesną śmierć około 50 tysięcy osób. Nie ulega więc wątpliwości, że to palący problem, z którym jak najszybciej należy podjąć walkę. Czy to w ogóle możliwe? Jak pokazują doświadczenia krajów Zachodniej Europy – jak najbardziej. M.in. Londyn pokazuje nam jak walczyć ze smogiem, by całkowicie wyeliminować to groźne zjawisko. Czego możemy się nauczyć?

Wielki Smog Londyński

W 1952 roku w Stolicy Wielkiej Brytanii doszło do prawdziwej katastrofy ekologicznej. Front zimnego powietrza spowodował, że Londyńczycy sięgnęli po węgiel, co w połączeniu z inwersją temperaturową i brakiem wiatru wywołało najbardziej brzemienny w skutkach smog w historii. Długofalowa liczba zmarłych na skutek czterodniowego smogu wyniosła aż 12 tysięcy osób, z czego około 4 tysięcy zmarło jeszcze w jego trakcie. To tragiczne wydarzenie zmotywowało władze Londynu do działania i w 1956 roku wprowadzono ustawy o czystym powietrzu, które zapoczątkowały przemiany. Dzisiaj Londyn jest wolny od smogu – a mówimy o niespełna dziewięciomilionowej metropolii.

Jak zapobiegać smogowi?

Przede wszystkim – eliminując tzw. niską emisję, czyli zanieczyszczenia emitowane na niskich wysokościach, np. przez kominy domów jednorodzinnych. O ile ogrzewanie gazowe w niewielkim stopniu przyczynia się do pojawienia się smogu, to piece na paliwo stałe, a przede wszystkim węgiel, są głównym źródłem zanieczyszczeń w miastach. Dlatego Anglicy przede wszystkim podjęli działania mające na celu unowocześnienie domowych źródeł ciepła. Węglowe piece zamieniono gazem i prądem, starym samochodom zabroniono wjazdu do centrum, uprawniono komunikację miejską i przeniesiono zakłady produkcyjne dalej od Londynu.

Polski smog – czy można go pokonać?

Chociaż ogrzewanie paliwami stałymi ma w naszym kraju długą tradycję, to możliwe jest odejście od węgla jako źródła ciepła. Dzisiaj regulacje takie wprowadzane są stopniowo pod naciskami Unii Europejskiej. Chociaż transformacja nie obędzie się bez wyrzeczeń i kosztów, to długofalowo przyniesie sporo pozytywnych zmian – m.in. lepsze powietrze w mieście, mniej zgonów i zachorowań na astmy, alergie czy nowotwory, a także lepszy stan środowiska naturalnego.

Zobacz też:  Smog w Polsce – dlaczego? Czym grozi?

Jak pokazują doświadczenia miast doświadczanych niegdyś przez smog, skuteczna walka ze smogiem jest możliwa i opłacalna. Polskie miasta również mogą się od niego uwolnić!

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl