Fotowoltaika 2kW – cena, opis, informacje. Czy się opłaca?

Instalacje fotowoltaiczne to rozwiązanie, wykorzystywane w coraz większej ilości przedsiębiorstw i gospodarstw prywatnych. Jaką fotowoltaikę wybrać i czy takie rozwiązanie się opłaca? Zobaczmy na przykładzie fotowoltaiki 2kW.
fotowoltaika 2kw

Programy dofinansowania do rozwiązań pv sprawił, że coraz więcej osób zaczęło się nimi interesować. Jednak chcąc skorzystać z dotacji Mój Prąd lub ulgi termomodernizacyjnej, należy spełnić pewne warunki. Jednym z nich jest instalacja konstrukcji o określonej mocy. Najmniejszą mocą, na jaką można otrzymać dofinansowanie jest fotowoltaika 2kW. Czym się charakteryzuje?

Fotowoltaika 2kW – dla kogo?

Zestaw pv o mocy 2kW to instalacja o najmniejszej mocy, jaką można wykonać na dachu budynku lub gruncie. Najczęściej stosowana jest w domach jednorodzinnych, gdyż najlepiej sprawdza się w zaspokajaniu potrzeb na energię budynków o niewielkich metrażach, o ile nie będzie się jej stosować do zasilania bojlerów na ciepłą wodę czy pomp ciepła.

Fotowltaika 2kW – cena. Ile kosztuje instalacja

Koszt wykonania instalacji fotowoltaicznej 2kW może się różnić w zależności od pewnych czynników. Ma tutaj znaczenie oczywiście marża producenta, ale też obszar, jaki instalacja ma obsługiwać. Ogólnie rzecz biorąc w przypadku instalacji o małej mocy, za 1kWp zapłacimy więcej, niż w przypadku instalacji o mocy 10 kWp. Szacuje się, że montaż fotowoltaiki 2kWp powinien zwrócić się w ciągu ok. 6 lat w przypadku zakupu z własnych środków i w ciągu ok. 4 lat przy dofinansowaniu z programu Mój Prąd.

Fotowoltaika 2kW – czy to się opłaca?

Czy w takim razie inwestycja w instalację o tak małej mocy będzie opłacalna? Wiele osób zastanawia się, czy nie lepiej postawić na konstrukcje o większej mocy, skoro koszt za 1kWp w przypadku fotowoltaiki 2kW i tak ma być większy? W tym przypadku warto indywidualnie podejść do sprawy i dobrać instalację do zapotrzebowania energetycznego danego budynku. Jeżeli np. instalacja o mocy 2kW wyprodukuje ok. 1900 kwh prądu rocznie, a zapotrzebowanie użytkowników nie jest większe, niż ta ilość, nie ma potrzeby instalacji mocniejszych paneli.

Zobacz też:  Fotowoltaika – cena za 1 kW. Od czego zależy koszt instalacji fotowoltaicznych?

Fotowoltaika 2kW – jakie daje korzyści?

Od kilku lat ceny energii systematycznie rosną, co spowodowało zwiększone zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi, które na dłuższą metę mają sprzyjać energooszczędności. Panele słoneczne to nie tylko rozwiązanie przyjazne dla środowiska, ale też inwestycja ekonomiczna. Instalacja pv pozwala korzystać z odnawialnych źródeł energii, płynących ze światła słonecznego. Co więcej, konstrukcja 2kW jest praktycznie samoobsługowa, a jej skuteczność szacuje się na bardzo wysoką.

Po jakim czasie inwestycja w fotowoltaikę 2kW się zwróci?

Średnio szacuje się, że okres zwrotu inwestycji wynosi od 5 do 10 lat. Wiele zależy oczywiście od tego, czy założyciel pv wykonał instalację całkowicie z własnych środków, czy też skorzystał z dotacji Mój Prąd lub innego programu rządowego, czy regionalnego, zapewniającego dofinansowanie do fotowoltaiki. Oprócz tego długość zwrotu kosztów zależy także od:

  • aktualnej ceny za 1kWh prądu, pobieranego od dystrybutora – im wyższa cena prądu, tym szybciej koszty się zwrócą;
  • kosztów samej instalacji (im tańszy zakup i montaż konstrukcji, tym szybciej koszty się zwrócą).

Fotowoltaika 2kW – podsumowanie

Instalacja fotowoltaika 2kW to system o najmniejszej mocy, jaki można zainstalować na dachu budynku lub gruncie. Najlepiej sprawdzi się w domach jednorodzinnych o niewielkiej powierzchni i stosunkowo małym zapotrzebowaniu na energię. Cena takiej instalacji zależna jest od wielu czynników, w dużej mierze od aktualnych kosztów energii elektrycznej, które od kilku lat systematycznie wzrastają. Im wyższa cena energii, tym szybciej można liczyć na zwrot kosztów instalacji pv.  Systemy fotowoltaiki 2kW również objęte są programem Mój Prąd, co oznacza, że osoby zainteresowane mogą starać się o dofinansowanie na zakup oraz montaż paneli fotowoltaicznych. Szacuje się, że inwestycja zwróci się w ciągu 5 do 10 lat.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl