Fotowoltaika wschód-zachód – korzyści i charakterystyka takiej instalacji fotowoltaicznej typu „wschód zachód”

Nie zawsze usytuowanie połaci dachowej umożliwia skierowanie paneli dokładnie w miejsce, które będzie dla nich najdogodniejsze. Fotowoltaika wschód-zachód nie jest zaliczana do najbardziej wydajnych. Mimo tego w wielu przypadkach może przynieść bardzo dużo korzyści.
fotowoltaika wschód zachód

Fotowoltaika wschód-zachód to czasami jedyne dostępne dla nas rozwiązanie. Sprawdź, czy będzie produkować energię w zadowalającym stopniu. Kiedy zdecydować się na instalację tego typu?

Najlepsza połać dachowa, na której sieć fotowoltaiczna ma najwyższe osiągi to ta skierowana na południe. W wielu przypadkach nie możemy sobie jednak wybierać kształtu dachu i trzeba korzystać z zasobów, jakie są dostępne. Czy fotowoltaika wschód-zachód może być montowana i będzie przynosiła korzyści? Co trzeba zrobić, żeby maksymalnie wykorzystać taką instalację?

Jakie znaczenie ma kierunek ustawienia paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne czerpią elektrony z promieni słonecznych i przesyłają je do dalszej części sieci. Jak wiadomo, najbardziej intensywne promienie słoneczne i największa wydajność paneli będzie przy instalacjach skierowanych na stronę południową. Taki kierunek ustawienia paneli fotowoltaicznych przy odpowiednim nachyleniu tworzy najlepsze warunki dla sieci. Jak się ma do tego fotowoltaika wschód-zachód i jaki uzysk ma taka instalacja? 

Jeśli dysponujesz domem, w którym strony dachu skierowane są na wschód i zachód, również możesz zdecydować się na sieć fotowoltaiczną. Wschód-zachód to w zasadzie dwie instalacje zamontowane na dwóch stronach dachu. Energia z każdej z nich kierowana jest w stronę indywidualnego inwertera, czyli falownika. W ich przypadku intensywność promieni słonecznych nie będzie tak duża, jak przy skierowanych na południe, a zacienienie trwa dłużej i nie uda się osiągnąć maksymalnego nasłonecznienia. Jednak w wielu domach mieszkalnych przynosi nawet lepsze osiągi. 

Instalacja fotowoltaiczna wschód zachód – kiedy generuje energię?

Fotowoltaika wschód zachód podzielona jest na dwie instalacje PV pracujące niezależnie od siebie. Wschodnia część sieci dostarcza prąd do południa, z kolei zachodnia po południu, dlatego w ciągu dnia zauważysz dwa szczyty nasłonecznienia. Orientacja dla instalacji wschód-zachód nie jest może optymalna, jednak pozwala na czerpanie energii słonecznej przez dłuższy czas. W porównaniu do południowej strony dachu w instalacji na wschodzie produkcja energii zaczyna się wcześniej, z kolei zachodnia zbiera ją dłużej. W ten sposób obie sieci pracują często ponad godzinę dłużej w ciągu doby. 

Zobacz też:  Czy fotowoltaika w bloku jest opłacalna? Poznaj możliwości zastosowania paneli PV na balkonach

Jak wykorzystać sieć fotowoltaiki wschód-zachód?

To, co pozornie może wydawać się problemem, w niektórych sytuacjach okazuje się potencjałem. Sieć fotowoltaiczna wschód zachód w skali roku może wyprodukować nieco mniej prądu, niż sieć ulokowana na stronie południowej, jednak dla ciebie korzyści mogą być większe. Wygenerowana energia będzie dłużej wykorzystywana na potrzeby gospodarstwa i w mniejszym stopniu będzie trafiała do sieci energetycznej. Dzięki temu dostawca potrąci prowizję od mniejszej wartości, a więc straty okażą się niższe. 

Przy fotowoltaice wschód-zachód sam też możesz lepiej gospodarować energią. Wiedząc, że największe pobory sieci przypadają na godziny poranne i popołudniowe, w tym okresie możesz zaplanować pranie, zmywanie, prasowanie czy inne prace wymagające zastosowania energochłonnych urządzeń. 

Fotowoltaika – lepszy wschód czy zachód?

Nie jest ci potrzebna tak duża instalacja i chcesz zdecydować się tylko na montaż na jednej połaci modułów fotowoltaicznych? Lepiej zainstalować ją na wschodzie czy zachodzie dachu? Tutaj wszystko zależy od tego, w której części dnia będziesz wykorzystywał energię elektryczną. Jeśli pracujesz w domu lub lubisz włączać pralkę i zmywarkę w ciągu dnia, wybierz wschód. Z koeli w domach, gdzie życie toczy się dopiero po południu, lepiej będzie zamontować sieć na stronie zachodniej. 

Nie zawsze mamy takie warunki techniczne na dachu, jakie uznawane są za dobre dla instalacji fotowoltaicznej. Może ci się nie podobać orientacja albo to, jaki kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych będzie wymuszał spadek dachu. Jednak w zdecydowanej większości przypadków montaż paneli będzie opłacalny i przyniesie korzyści, choć może trochę później. Zawsze jednak korzyść odczuje środowisko naturalne i twoi bliscy oddychający mniej zanieczyszczonym powietrzem.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl