Termomodernizacja domu – co to jest?

Termomodernizacja budynku to pojęcie, które zyskało w ostatnim czasie na popularności. Przyczyniają się do tego rosnące ceny mediów oraz większa świadomość ekologiczna. Jak poprawić efektywność ogrzewania i Z jakich dotacji można skorzystać?
termomodernizacja

Termomodernizacja budynku kojarzy się głównie z ociepleniem. Obecnie można zrobić jednak znacznie więcej, aby poprawić efektywność ogrzewania w domu oraz zmniejszyć występowanie strat ciepła. Temat jest szczególnie głośno dyskutowany w obliczu podwyżek cen gazu i prądu. Szerszy zakres modernizacji obejmuje m.in. wymianę źródeł ciepła oraz poprawę efektywności podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Co to jest termomodernizacja?

W najprostszym ujęciu termomodernizacja to wprowadzenie rozwiązań mających na celu ograniczenie zapotrzebowania na energię cieplną w budynku mieszkalny, Szczegółowe cele termomodernizacji zostały ujęte w ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontów, według której obejmuje ona :

  • redukcję energii służącej do podgrzewania wody użytkowej i ogrzewania domu,
  • ograniczenie strat energii cieplnej w budynku,
  • zmianę lub modernizację źródeł energii.

Termomodernizacja budynku – dlaczego warto ją wykonać?

Głównym celem termomodernizacji budynku jest poprawa komfortu cieplnego domowników, ograniczenie strat ciepła oraz zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Niestety znaczna część domów w Polsce jest wciąż nieocieplona lub niedostatecznie ocieplona, co prowadzi do szybkiego wychładzania się budynków, a co za tym idzie większymi kosztami ogrzewania i emisją CO2 do atmosfery. Zachętą do przeprowadzenia termomodernizacji i remontów są liczne dofinansowania, które można uzyskać w ramach programu Czyste Powietrze, ulgi termomodernizacyjnej i samorządowych programów antysmogowych. Jak ocieplić budynek i zmniejszyć straty ciepła? Przedstawiamy kluczowe kroku i obszary modernizacji.

Ocieplenie budynku

Termomodernizacja budynków mieszkalnych to przede wszystkim odpowiednie ocieplenie ścian. W ramach tego etapu poprawy efektywności cieplnej warto zadbać o kilka kwestii:

  • ocieplenie przegród zewnętrznych – działanie polega na ułożeniu na elewacji warstwy izolującej, która zmniejszy podatność budynku na wychłodzenie lub przegrzanie.
  • ocieplenie dachu – ułożenie dodatkowej warstwy izolującej pozwoli ograniczyć straty ciepła nawet o kilkadziesiąt procent.
  • wymiana okien i drzwi –nowe okna i drzwi o dobrych właściwościach izolacyjnych pozwolą pozbyć się mostków termicznych, przez które ucieka ciepło.
Zobacz też:  Ulga termomodernizacyjna – co można odliczyć od podatku?

Wszystkie wymienione powyżej czynności pozwalają zwiększyć komfort termiczny domowników i mają bardzo istotne znaczenie ekonomiczne. Odpowiednie ocieplenie domu pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania nawet o kilkadziesiąt procent. Dom nabiera także mniejszych potrzeb energetycznych, dzięki czemu możesz wybrać urządzenie grzewcze o mniejszej mocy.

Modernizacja ogrzewania

Kolejnym krokiem w kierunku poprawy efektywności grzewczej domu powinna być modernizacja źródeł ciepła i układu rozdziału ciepła. Wymiana starego, mało wydajnego kotła to m.in. niższe rachunki za ogrzewanie, podniesienie komfortu użytkowania (brak konieczności ręcznej obsługi urządzenia) oraz większa dbałość o środowisko naturalne. Nowoczesne źródła ciepła redukują przepływ szkodliwych produktów spalania do powietrza, dzięki czemu realnie przyczyniasz się do poprawy jego jakości.

Właściwie przeprowadzona termomodernizacja powinna mieć odpowiednią kolejność. Najpierw zadbaj więc o ocieplenie ścian, a dopiero później zaplanuj wymianę źródła ciepła. Pamiętaj przy tym, że powinno być ono dostosowane do aktualnego zapotrzebowania na ciepło w twoim budynku (po ociepleniu). Na jakie źródło ciepła warto się zdecydować w ramach termomodernizacji? Za najbardziej efektywne urządzenia grzewcze uznaje się obecnie:

  • kotły kondensacyjne – kotły na gaz, które oprócz energii spalania wykorzystują także ciepło pary wodnej pochodzącej ze spalin.
  • pompy ciepła – urządzenia na prąd zaliczane do rozwiązań wykorzystujących odnawialne źródła energii. Rozwiązanie jest szczególnie polecane osobom, które posiadają panele słoneczne lub fotowoltaikę.

Innym zagadnieniem wchodzącym w obszar termomodernizacji jest zmiana układu rozdziału ciepła. Wyróżnia się tu następujące rozwiązania:

  • zrównoważenie hydrauliczne, czyli czynności związane z zapewnieniem prawidłowej i efektywnej pracy wszystkich elementów instalacji wodno-kanalizacyjnej,
  • montaż zaworów termostatycznych przy grzejnikach,
  • wymianę pomp obiegowych na energooszczędne.

Powyższe działania pozwalają na ograniczenie strat w systemie grzewczym, dzięki czemu w celu zapewnienia komfortu cieplnego potrzebna jest mniejsza ilość energii. To z kolei prowadzi do większych oszczędności w rachunkach za media.

Zobacz też:  Efektywność energetyczna budynku – co to jest i jak ją poprawić?

Innym sposobem na optymalizację kosztów ogrzewania jest inwestycja w odnawialne źródła energii. Tu zdecydowany prym wiodą systemy fotowoltaiczne i instalacje pomp cieplnych pozyskujących ciepło z gleby, powietrza lub wody. Oba rozwiązania są dotowane przez lokalne samorządy.

Dofinansowanie na termomodernizację domu jednorodzinnego

Termomodernizacja jest kosztownym przedsięwzięciem. Doskonale zdają sobie z tego sprawę rządzący i samorządy, które w ramach zachęcenia do wprowadzenie ekologicznych i ekonomicznych zmian oferują liczne programy dofinansowań. Najbardziej znanym z nich jest Program czyste powietrze, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie na wymianę starego źródła ciepła (pieca). Inną dostępną możliwością jest skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej, czyli odliczenia wydatków związanych z inwestycją w nowoczesne źródła ciepła od rocznego podatku dochodowego.

Z pomocą przychodzą także samorządy z lokalnymi programami antysmogowymi. Wspólnym celem tych wszystkich działań jest poprawa jakości powietrza w Polsce i uwolnienie atmosfery od szkodliwych substancji będących produktami spalania starych pieców. Dodatkową korzyścią z przeprowadzonej termomodernizacji jest także ekonomiczne gospodarowanie się surowcami, oszczędność ciepła i znacznie niższe miesięczne rachunki, co ma kluczowe znaczenie zwłaszcza w kontekście ostatnich podwyżek.

Termomodernizacja – ciepły dom i niższe rachunki

Termomodernizacja to zagadnienie, które zyskuje na coraz większej popularności. Odpowiednie ocieplenie domu pozwala znacznie zredukować utratę ciepła oraz sprawia, że do ogrzania budynku potrzebna jest znacznie mniejsza ilość energii. Pierwszym krokiem do właściwie wykonanej termomodernizacji jest właściwe ocieplenie ścian, dachu oraz wymiana okien i drzwi. W drugiej kolejności kluczowe znaczenie ma wymiana źródła ciepła oraz optymalizacja układu rozdziału ciepła.

Do wprowadzania nowoczesnych rozwiązań zachęcają liczne programy finansowe jak Program Czyste Powietrze czy lokalne programy antysmogowe. Celem jest poprawa jakości powietrza oraz poprawa efektywności grzewczej budynków mieszkalnych. Warto skorzystać z tej pomocy, aby zyskać większy komfort cieplny i zaoszczędzić na miesięcznych rachunkach. Termomodernizacja to także dobry krok w kierunku poprawy powietrza i troski o środowisko.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl