Sieć ciepłownicza — czym jest? 

Bez sieci ciepłowniczej w naszych miejskich mieszkaniach panowałby nieznośny chłód. Dzięki jego pracy, przyjemnie jest wrócić do domu w mroźny dzień. To jednak zaawansowana technologia oparta na współpracy wielu elementów składowych. Czym jest sieć ciepłownicza? Jak działa? Jeśli szukasz odpowiedzi na te i inne pytania, czytaj dalej.
sieć ciepłownicza

Sieć ciepłownicza, jak sama nazwa wskazuje, to zbiór połączonych i zależnych od siebie elementów, w tym instalacji i urządzeń, których zadaniem jest przesyłanie ciepła z jego źródeł do węzłów cieplnych. Źródło ciepła, z którego pobierana jest ta energia, w większości przypadków zlokalizowane jest z dala od ścisłych centrów miast np. elektrowni. Jest to związane z wieloma czynnikami, w tym m.in. wytwarzaniem dużych ilości dwutlenku węgla.

Sieć ciepłownicza — z czego energia? 

Energia może być pozyskiwana na wiele sposobów. Obecnie, w celu ochrony środowiska naturalnego, dąży się do wdrożenia jak największej ilości odnawialnych źródeł energii, w tym promieniowania słonecznego, biomasy, geotermii, czy turbin wiatrowych. W Polsce nadal jednak dominują nieodnawialne źródła energii, w tym głównie węgiel kopalny i olej.

Ważnym zagadnieniem jest kogeneracja, czyli skojarzona produkcja energii. Dzięki temu produkuje się dużą ilość ciepła przy jednocześnie zmniejszonej emisji szkodliwego dla zdrowia i planety dwutlenku węgla. 

Sieć ciepłownicza — elementy

Mimo że nie widać tego gołym okiem, to pod naszymi miastami ciągną się długie nitki infrastruktury ciepłowniczej, których poszczególne odgałęzienia oplatają większość budynków w mieście. Tak sprawne funkcjonowanie możliwe jest dzięki pompie, której zadaniem jest doprowadzenie ciepłej wody do węzła, a stamtąd do instalacji grzewczej.

Nowoczesne instalacje ciepłownicze wyposażone są w system automatyki pogodowej. Co to oznacza? Pozwala to na zapewnienie ciepła mieszkańcom budynków, gdy temperatura za oknami spadnie poniżej określonej temperatury. Wówczas, bez względu na porę roku, w mieszkaniach jest przyjemnie ciepło.

Na elementy sieci ciepłowniczej składają się:

  • źródła ciepła;
  • węzły cieplne (mogą być grupowe lub indywidualne);
  • przyłącza;
  • instalacja odbiorcza lub zewnętrzna instalacja odbiorcza.
Zobacz też:  Pompa ciepła koszt miesięczny – ile kosztuje nowoczesna pompa ciepła? Jakiego producenta warto wybrać? Jak obliczyć wydatki na ogrzewanie?

Ważnym elementem sieci ciepłowniczej jest także licznik ciepła, czyli aparatura rozliczeniowa. Dzięki wyświetlanym parametrom możliwe jest odczytanie poziomu zużycia ciepła przez określony budynek.

Sieć ciepłownicza — rodzaje

Podział sieci ciepłowniczych jest bardzo zróżnicowany i uzależniony od wielu czynników. Najczęściej dzieli się ze względu na:

  • przeznaczenie sieci (komunalne, przemysłowe, mieszanego przeznaczenia),
  • rodzaj zastosowanego czynnika grzejnego (wodne, parowe i mieszane o niskich i wysokich parametrach),
  • poziom ukształtowania geometrycznego sieci (rozgałęzione promieniste lub z łącznikami, liniowe, pierścieniowe i o ukształtowaniu mieszanym),
  • liczbę przewodów w układzie (sieci wodne jedno-, dwu-, trój-, cztero- i wieloprzewodowe, sieci parowe jedno-, dwu-, wieloprzewodowe, sieci mieszane).

Kompensacja sieci ciepłowniczej

Wszyscy Ci, którzy chociaż trochę interesują się zagadnieniami związanymi z ciepłownictwem spotkali się z terminem kompensacji sieci ciepłowniczej. To nic innego jak konstrukcja rur cieplnych w miejscach połączeń za pomocą specjalnych złączek i kształtek. W większości przypadków zastosowanie ma kompensacja U-kształtowa. 

Sieć ciepłownicza to skomplikowany system rur, instalacji i innych urządzeń, dzięki którym możliwe jest zapewnienie mieszkańcom miast komfortu cieplnego. System ten zlokalizowany jest pod ziemią w taki sposób, aby stanowił połączenia z większością budynków zaopatrywanych w ogrzewanie miejskie. Sieci ciepłownicze zlokalizowane na terenie miast muszą być regularnie monitorowane pod względem stanu technicznego, a także modernizowane. Jest to związane z zmianami w ustawach dotyczących zużycia energii w celu ochrony środowiska naturalnego, a sprzyjają temu innowacyjne technologie.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl