Sieć ciepłownicza — czym jest? 

Bez sieci ciepłowniczej w naszych miejskich mieszkaniach panowałby nieznośny chłód. Dzięki jego pracy, przyjemnie jest wrócić do domu w mroźny dzień. To jednak zaawansowana technologia oparta na współpracy wielu elementów składowych. Czym jest sieć ciepłownicza? Jak działa? Jeśli szukasz odpowiedzi na te i inne pytania, czytaj dalej.
sieć ciepłownicza

Sieć ciepłownicza, jak sama nazwa wskazuje, to zbiór połączonych i zależnych od siebie elementów, w tym instalacji i urządzeń, których zadaniem jest przesyłanie ciepła z jego źródeł do węzłów cieplnych. Źródło ciepła, z którego pobierana jest ta energia, w większości przypadków zlokalizowane jest z dala od ścisłych centrów miast np. elektrowni. Jest to związane z wieloma czynnikami, w tym m.in. wytwarzaniem dużych ilości dwutlenku węgla.

Sieć ciepłownicza — z czego energia? 

Energia może być pozyskiwana na wiele sposobów. Obecnie, w celu ochrony środowiska naturalnego, dąży się do wdrożenia jak największej ilości odnawialnych źródeł energii, w tym promieniowania słonecznego, biomasy, geotermii, czy turbin wiatrowych. W Polsce nadal jednak dominują nieodnawialne źródła energii, w tym głównie węgiel kopalny i olej.

Ważnym zagadnieniem jest kogeneracja, czyli skojarzona produkcja energii. Dzięki temu produkuje się dużą ilość ciepła przy jednocześnie zmniejszonej emisji szkodliwego dla zdrowia i planety dwutlenku węgla. 

Sieć ciepłownicza — elementy

Mimo że nie widać tego gołym okiem, to pod naszymi miastami ciągną się długie nitki infrastruktury ciepłowniczej, których poszczególne odgałęzienia oplatają większość budynków w mieście. Tak sprawne funkcjonowanie możliwe jest dzięki pompie, której zadaniem jest doprowadzenie ciepłej wody do węzła, a stamtąd do instalacji grzewczej.

Nowoczesne instalacje ciepłownicze wyposażone są w system automatyki pogodowej. Co to oznacza? Pozwala to na zapewnienie ciepła mieszkańcom budynków, gdy temperatura za oknami spadnie poniżej określonej temperatury. Wówczas, bez względu na porę roku, w mieszkaniach jest przyjemnie ciepło.

Na elementy sieci ciepłowniczej składają się:

  • źródła ciepła;
  • węzły cieplne (mogą być grupowe lub indywidualne);
  • przyłącza;
  • instalacja odbiorcza lub zewnętrzna instalacja odbiorcza.
Zobacz też:  Rodzaje pomp ciepła

Ważnym elementem sieci ciepłowniczej jest także licznik ciepła, czyli aparatura rozliczeniowa. Dzięki wyświetlanym parametrom możliwe jest odczytanie poziomu zużycia ciepła przez określony budynek.

Sieć ciepłownicza — rodzaje

Podział sieci ciepłowniczych jest bardzo zróżnicowany i uzależniony od wielu czynników. Najczęściej dzieli się ze względu na:

  • przeznaczenie sieci (komunalne, przemysłowe, mieszanego przeznaczenia),
  • rodzaj zastosowanego czynnika grzejnego (wodne, parowe i mieszane o niskich i wysokich parametrach),
  • poziom ukształtowania geometrycznego sieci (rozgałęzione promieniste lub z łącznikami, liniowe, pierścieniowe i o ukształtowaniu mieszanym),
  • liczbę przewodów w układzie (sieci wodne jedno-, dwu-, trój-, cztero- i wieloprzewodowe, sieci parowe jedno-, dwu-, wieloprzewodowe, sieci mieszane).

Kompensacja sieci ciepłowniczej

Wszyscy Ci, którzy chociaż trochę interesują się zagadnieniami związanymi z ciepłownictwem spotkali się z terminem kompensacji sieci ciepłowniczej. To nic innego jak konstrukcja rur cieplnych w miejscach połączeń za pomocą specjalnych złączek i kształtek. W większości przypadków zastosowanie ma kompensacja U-kształtowa. 

Sieć ciepłownicza to skomplikowany system rur, instalacji i innych urządzeń, dzięki którym możliwe jest zapewnienie mieszkańcom miast komfortu cieplnego. System ten zlokalizowany jest pod ziemią w taki sposób, aby stanowił połączenia z większością budynków zaopatrywanych w ogrzewanie miejskie. Sieci ciepłownicze zlokalizowane na terenie miast muszą być regularnie monitorowane pod względem stanu technicznego, a także modernizowane. Jest to związane z zmianami w ustawach dotyczących zużycia energii w celu ochrony środowiska naturalnego, a sprzyjają temu innowacyjne technologie.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl