Trigeneracja — czym jest?

Trigeneracja to stosunkowo nowo technologia, o której mówi się, że jest następcą kogeneracji. Na czym polega? Jakie są jej zastosowania w praktyce?
trigeneracja

Trigeneracja polega na wytwarzaniu energii mechanicznej, cieplnej i chłodu użytkowego za pomocą skojarzonych technologii. Ma na to celu ograniczenie kosztów związanych z energią pierwotną. Dzięki temu zostaje ona przekształcona na trzy rodzaje energii wtórnej. 

Mówi się, że trigeneracja jest innowacyjną wersją kogeneracji, czyli systemu, który umożliwiał równoległą produkcją energii cieplnej i elektrycznej. 

Trigeneracja — jakie ma zastosowanie? 

Jakie zastosowanie ma trigeneracja? Warto pamiętać, że jest to system mocno zaawansowany i na ogół nie stosowany przez jednostki prywatne. Najczęściej korzystają z niej takie placówki jak szpitale, ze względu na duże zapotrzebowanie energetycznie np. maszyn utrzymujących człowieka przy życiu. Muszą one bowiem pracować w trybie ciągłym, a każde przerwy w dostawie prądu, stanowią bezpośrednie zagrożenie dla pacjentów, których funkcje życiowe podtrzymywane są w sposób sztuczny. 

Ponadto trigeneracja coraz częściej ma zastosowanie na nowoczesnych osiedlach mieszkaniowych i biurowcach. Wyprodukowana na własne potrzeby energia elektryczna jest wykorzystywana zarówno na ocieplenie pomieszczeń zimą, zapewnienie ciepłej wody przez cały rok, a jednocześnie czynnika chłodzącego w upalne dni. Technologia trigeneracji na szeroką skalę wykorzystywana jest w przemyśle, a także do wytwarzania produkcji pary technologicznej. 

Zastosowanie trigeneracji w budynku nie oznacza, że energia nie jest dodatkowo czerpana z sieci. Dla wielu przedsiębiorców tej rodzaj technologii jest doskonałą alternatywą i zabezpieczeniem przed tzw. blackoutem. 

W Polsce zastosowanie trigeneracji jest nadal mało popularny. Jednym z pionierów jest technologii jest Wrocławski Park Technologiczny.

Trigeneracja  — najważniejsze zalety

Technologia trigeneracji niesie za sobą wiele zalet. Do najważniejszych z nich zalicza się:

  • obniżenie kosztów eksploatacji budynku,
  • uniezależnienie dostaw ciepła, ciepłej wody i chłodzenia od zewnętrznych źródeł energii,
  • ochrona środowiska naturalnego.
Zobacz też:  Biomasa jako odnawialne źródło energii

Przedsiębiorstwa, które zdecydowały się na wdrożenie trigeneracji podkreślają jak ważna jest produkcja własnej energii cieplnej i chłodu. Ponieważ energia pozyskiwana jest przede wszystkim ze spalania gazu ziemnego, jest ona przyjazna dla środowiska i nie przyczynia się do powiększenia dziury ozonowej. Ogranicza to emisję dwutlenku węgla, co poprawia jakość powietrza. Co ciekawe, gaz ziemny to nie jedyne paliwo, z którego można korzystać w przypadku trigeneracji. Równie dobrze sprawdzają się biogazy, a także biomasa. Do chłodzenia w systemie trigeneracji wykorzystuje się absorpcyjny agregat wody lodowej.

Trigeneracja — czy ma jakieś wady?

Tak jak każda technologia, trigeneracja ma również swoje wady. Największą z nich są przepisy prawne, które nie są jeszcze do końca sprecyzowane. Nadal niestety nie wiadomo jaki kształt będą one miały w przyszłości. Co więcej, obecnie wdrożenie trigeneracji wiąże się z koniecznością poniesienia dużych kosztów początkowych, co sprawia, że nie każdy przedsiębiorca, czy deweloper może sobie na nią pozwolić. Ostatnią przeszkodą są formalności, które należy spełnić, aby od projektu przejść do jego realizacji. Ci, którzy z powodzeniem wdrożyli tę innowację, twierdzą, że jest to proces długi, żmudny i dość skomplikowany. Nie mniej jednak warto, aby stać się całkowicie niezależnym i pomóc środowisku naturalnemu. 

Trigeneracja to nowoczesna technologia, która w Polsce dopiero raczkuje. Wymaga co prawda dużych nakładów finansowych, jednak w praktyce i w czasie pozwala na duże oszczędności. W przyszłości może stać się wiodącą technologia w energetyce nie tylko większych, ale i mniejszych przedsiębiorstw. Czas pokaże, czy będzie ona stosowana na szeroką skalę. 

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl