Drzwi zewnętrzne do domu – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Dobór drzwi zewnętrznych wielu osobom przysparza sporo problemów. To ważna i odpowiedzialna decyzja, dlatego należy ją podejmować dopiero po dokładniejszym rozeznaniu się w temacie. Zobacz, na co zwrócić uwagę, kiedy wybierasz drzwi zewnętrzne do domu!
drzwi zewnętrzne

Trzy podstawowe kryteria wydają się oczywiste – to cena, zastosowanie ekologicznych materiałów oraz jakość skrzydeł drzwiowych i ościeżnic. Wysokość budżetu ustalasz we własnym zakresie. Dopiero po przejrzeniu katalogów zorientujesz się, na co możesz sobie pozwolić. Podczas wyboru drzwi zewnętrznych do domu zauważysz, że wiele rodzajów wykończeń czy dodatków wymaga dopłaty. Wówczas najlepsza na pierwszy rzut oka oferta traci na atrakcyjności. Dlatego warto poświęcić na poszukiwania nieco więcej czasu. Niektórzy producenci drzwi proponują w standardzie to, co u pozostałych jest opcjonalne.

Które cechy drzwi zewnętrznych do domu są najistotniejsze?

Istnieje kilka podstawowych wyznaczników jakości skrzydła i futryny. Podczas wyboru drzwi zewnętrznych zwróć uwagę na:

  • wymiary;
  • rodzaj ościeżnic;
  • poziom izolacji akustycznej;
  • poziom izolacji cieplnej;
  • materiały, z jakich wykonano poszczególne elementy;
  • sposób wykończenia drzwi;
  • długość gwarancji producenta;
  • klasę zabezpieczeń antywłamaniowych;
  • estetykę.

Drzwi zewnętrzne do domu – z czego powinny być zrobione?

Im więcej w nich naturalnego drewna, tym lepiej. Bardzo istotny jest także sposób ich wykończenia. Jak zwraca uwagę firma Drzwi Barański – producent drzwi zewnętrznych jakości premium – trzykrotne lakierowanie gwarantuje znacznie wyższą trwałość. Oznacza to, że wytrzymają one w optymalnym stanie znacznie dłużej niż drzwi oklejane sztucznymi foliami. Kiedy nie ma potrzeby częstszego wymieniania drzwi, gospodarstwo domowe generuje znacznie mniej odpadów, które mogłyby zanieczyszczać środowisko naturalne. Widoczne wgniecenia i inne uszkodzenia nie tylko obniżają estetykę wejścia do domu, ale mogą też zmniejszyć jego efektywność energetyczną. Odczujesz to zarówno w wysokości rachunków, jak też w swoim najbliższym otoczeniu.

Zobacz też:  Magnesy neodymowe płytkowe - silny magnes do różnych zastosowań

Mniejsze przenikanie ciepła przez drzwi zewnętrzne oznacza redukcję zużycia energii

Istnieje wiele ekologicznych metod ogrzewania domu, pozwalających ograniczyć lub całkowicie zniwelować niską emisję. Żadna jednak nie będzie dostatecznie przyjazna środowisku, jeżeli wytworzone ciepło ulatuje na zewnątrz przez mikroskopijne szczeliny. O drzwiach zewnętrznych do domu nie wspomina się w kontekście izolacji cieplnej tak często, jak choćby o stolarce okiennej. Skrzydła powinny ściśle przylegać do ościeżnic, a w zestawie od sprzedawcy musi się także znaleźć komplet odpowiednich uszczelek. Trzeba bardzo uważać, aby podczas montażu drzwi zewnętrznych do domu nie popełnić żadnego błędu. 

Jeżeli ewentualne niedokładności zostaną odkryte dopiero w trakcie sezonu grzewczego, może być już za późno.

Drzwi zewnętrzne do domu a odporność na czynniki zewnętrzne

Aby skrzydła i futryna głównego wejścia mogły ci służyć długo i dobrze, muszą być należycie zabezpieczone. Jakich metod używają firmy produkujące drzwi zewnętrzne do domu, by poprawić ich żywotność? Wydłużenie okresu eksploatacji osiąga się między innymi przez:

  • wzmocnienie konstrukcji profilami stalowymi;
  • założenie specjalnych paneli termoizolacyjnych;
  • wykończenie obłogiem dębowym;
  • wielokrotną impregnację drewna.

Wszyscy jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, jak nasze decyzje mogą wpłynąć na środowisko naturalne. Począwszy od nawyków w codziennym życiu, a skończywszy na wyborze produktów wyższej jakości. Ekologiczny sposób ich wytwarzania to tylko jedna strona medalu. Równie istotne jest to, by wybierane sprzęty pomagały w ograniczaniu emisji zanieczyszczeń i zmniejszaniu ilości odpadów. Dotyczy to również podstawowego wyposażenia domu. Teraz już wiesz, na zwracać uwagę podczas wyboru drzwi zewnętrznych, jeśli chcesz postępować zgodnie z zasadami ekologii.

Artykuł sponsorowany

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl