Pompa ciepła wysokotemperaturowa – co to takiego? Jak działa? Kto powinien zainwestować w takie urządzenia grzewcze?

W dzisiejszych czasach inwestycja w ekologiczne źródła ogrzewania nieruchomości to kluczowa kwestia. Dla obiektów sakralnych oraz miejscach użyteczności publicznej najlepiej sprawdzi się pompa ciepła wysokotemperaturowa.
pompa ciepła wysokotemperaturowa

Pompa ciepła wysokotemperaturowa to urządzenie, które sprosta wyzwaniom nawet najbardziej wymagających użytkowników. Instalacja tego typu pozwala przede wszystkim na wydajną pracę ze starszymi metodami ogrzewania pomieszczeń np. grzejniki wodne. Praca pompy niskotemperaturowej znacznie różni się od tej wysokotemperaturowej. W zależności od instalacji grzewczej musisz dobrać odpowiednie komponenty grzewcze. Planowana modernizacja nieruchomości powinna wpływać na poziom efektywności energetycznej budynku. Pamiętaj o tym, zanim zdecydujesz się na zakup pompy ciepła i dobór komponentów grzewczych.

Pompa ciepła wysokotemperaturowa – zasada działania w praktyce

Wysokotemperaturowa pompa ciepła wymaga przede wszystkim zasilania energią elektryczną. To generuje pewne koszty jej eksploatacji, które ograniczysz poprzez instalację systemu paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu całkowity koszt ogrzewania C.W.U. oraz pomieszczeń budynku będzie naprawdę niski. Pompa ciepła wysokotemperaturowa to ekologiczny sprzęt, który pobiera energię elektryczną i pobiera ciepło z dolnego źródła o niskiej temperaturze, a następnie przenosi je do górnego. Dolnym źródłem ciepła może być w tym przypadku np. grunt. Kotły tego typu działają dzięki zastosowaniu przemian termodynamicznych, które zachodzą w zamkniętym obiegu pompy ciepła. W odróżnieniu od tradycyjnych pomp ciepła te wysokotemperaturowe przetwarzają ciepło z zewnątrz i przekazują je w postaci energii cieplnej do wnętrza budynku. Ogólnie rzecz biorąc pompa ciepła nie wytwarza samodzielnie ciepła, a jedynie przekazuje je do budynku z konkretnych źródeł. To zmiana czynnika chłodniczego, a dokładnie termodynamicznego pozwala na przenoszenie ciepła poprzez jego parowanie, rozprężanie, sprężanie oraz ponowne skraplanie.

Pompa ciepła wysokotemperaturowa – rodzaje

Obecnie na rynku wyróżniamy różne typy pomp ciepła wysokotemperaturowych, które opierają się głównie na temperaturze zewnętrznej do ogrzewania ciepłej wody użytkowej oraz wspomagania ogrzewania pomieszczeń użytkowych i mieszkalnych. Podstawowe typy pomp ciepła wysokotemperaturowych, to:

Zobacz też:  Pompa ciepła 12 kW – cena, ile zużywa energii, na jaki metraż wystarcza?

Pompa ciepła wysokotemperaturowa doskonale nadaje się podczas przeprowadzania prac termomodernizacyjnych w starszych nieruchomościach. Jeśli masz taką możliwość, koniecznie zmień stary piec na paliwa stałe na pompę ciepła wysokotemperaturową. Dzięki temu możesz zachować tradycyjne grzejniki podłączone do starej instalacji grzewczej przy zachowaniu maksymalnej wydajności nowej pompy ciepła. Takie rozwiązanie pozwala na znaczne ograniczenie wydatków związanych z termomodernizacją starszych obiektów budowlanych. Dzięki temu cała instalacja grzewcza pozostaje bez zmian, a zmienia się jedynie źródło ciepła.

Gdzie najlepiej sprawdzają się wysokotemperaturowe pompy ciepła?

Pompy ciepła wysokotemperaturowe doskonale sprawdzają się w wielu obiektach budowlanych, gdzie znajdują się tradycyjne odbiorniki ciepła, czyli kaloryfery wodne. Naprawdę wydajne i ekologiczne wysokotemperaturowe pompy ciepła sprawdzają się głównie w takich miejscach, jak:

  • obiekty zabytkowe i sakralne,
  • duże galerie handlowe,
  • domy ze starego budownictwa o dużej powierzchni,
  • obiekty publiczne,
  • zakłady przemysłowe.

Chcesz ogrzewać swój dom lub budynek użytkowy samodzielnym źródłem ciepła? W takim razie pompa będzie doskonałym urządzeniem, które nie tylko podgrzewa wodę, ale i zasila istniejące grzejniki podłączone do starszego układu cieplnego. W ten sposób ograniczysz swoje wydatki na ogrzewanie, a także zredukujesz koszty termomodernizacji budynku. Stosując pompę ciepła wysokotemperaturową nie musisz wymieniać całego układu grzewczego wraz z osprzętem. Warto też dodać, że pompa ciepła wysokotemperaturowa działa na znacznie wyższych temperaturach, aniżeli niskotemperaturowa pompa ciepła. Dla tradycyjnych grzejników żeliwnych efektywna temperatura pracy waha się w przedziale od 60 do 75 stopni Celsjusza.

Jaką pompę ciepła wysokotemperaturową warto wybrać?

Znasz już zasadę pracy pompy ciepła wysokotemperaturowej. Zanim jednak podejmiesz decyzję na temat tego, jaka pompa ciepła wysokotemperaturowa będzie odpowiednia dla danego budynku mieszkalnego, koniecznie sprawdź topowych producentów tego typu urządzeń. To głównie takie firmy, jak:

  • Daikin,
  • LG,
  • Hitachi,
  • Auer,
  • i wiele innych…
Zobacz też:  Dofinansowanie do pomp ciepła - ile można zyskać w 2023 roku

Zanim zdecydujesz się na zakup nowoczesnego wymiennika ciepła, koniecznie weź pod uwagę renomę danej marki oraz specyfikację techniczną konkretnego urządzenia grzewczego. Tylko w ten sposób zapewnisz sobie oraz wszystkim innym użytkownikom budynku wysoki komfort cieplny bez dodatkowych nakładów finansowych związanych z koniecznością wymiany całego systemu grzewczego.

Ile kosztuje pompa ciepła wysokotemperaturowa?

Pompa ciepła wysokotemperaturowa tak samo, jak inne urządzenia grzewcze dla budynków użyteczności publicznej oraz tych mieszkalnych generuje pewne koszty eksploatacji. Jest co najmniej kilka czynników, które wpływają na to, ile będzie kosztować użytkowanie pompy ciepła wysokotemperaturowej. Duży wpływ na wydatki na ogrzewanie ma w tym przypadku:

  • poziom termoizolacji cieplnej budynku,
  • rodzaj stolarki okiennej,
  • dostęp do systemu rekuperacji – ten świetnie rozprowadza ciepłe powietrze pomiędzy wszystkimi pomieszczeniami nieruchomości,
  • sposób izolacji pokrycia dachowego.

Na ogół im lepszy poziom termoizolacji budynku, tym niższa cena wysokotemperaturowej pompy ciepła w zakresie kosztów jej eksploatacji. Sposób termomodernizacji budynku wpływa też na to, jaka moc pompy ciepła wysokotemperaturowej powinna znaleźć się w budynku. Dodatkowe aspekty, które wpływają na koszty powietrznych pomp ciepła i nie tylko, to:

  • rodzaj dolnego źródła pozyskiwania energii cieplnej (grunt, powietrze, woda),
  • producent,
  • moc grzewcza pompy, moc chłodnicza oraz moc elektryczna,
  • wielkość budynku.

Średni koszt zakupu pompy wysokotemperaturowej to wydatek na poziomie około 50-70 tys. złotych w zależności od wybranego producenta oraz specyfikacji technicznej urządzenia. To cena z montażem, która dotyczy powietrznej pompy ciepła wysokotemperaturowej. Jeśli jednak na zewnątrz często panują niskie temperatury, znacznie lepszą opcją będzie wysokotemperaturowa pompa ciepła z dolnym źródłem w gruncie. Ta jednak jest droższa i kosztuje nawet do 100 tys. złotych z montażem i niezbędnymi elementami konstrukcyjnymi. Pamiętaj, że w Polsce możesz skorzystać z licznych programów dopłat do zakupu pomp ciepła, które pozwalają na ograniczenie tych wydatków nawet o połowę.

Zobacz też:  Ile prądu pobiera pompa ciepła - edukacyjny poradnik dla początkujących

Czy warto zainwestować w pompę ciepła wysokotemperaturową?

Zdecydowanie warto zainwestować w wydajną i nowoczesną pompę ciepła wysokotemperaturową. Dzięki niej nie tylko ogrzejesz starszy obiekt budowlany z tradycyjnymi grzejnikami żeliwnymi, ale także ograniczysz koszty związane z pracami termomodernizacyjnymi. Sprawdź najlepsze pompy ciepła wysokotemperaturowe od znanych producentów i przekonaj się, że naprawdę warto!

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl