Pompa ciepła CWU – ekologiczne ogrzewanie wody użytkowej. Czy to się opłaca?

Pompa ciepła CWU to coraz popularniejsze rozwiązanie do domu jednorodzinnego. Na czym dokładnie polega jej działanie? Czy inwestycja w takie urządzenie jest opłacalna? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
pompa ciepła cwu

Ciepła woda w kranie to dla wielu z nas synonim bezpieczeństwa i komfortu. Zazwyczaj woda w domach jednorodzinnych podgrzewana jest za pomocą kotłów, rzadziej kolektorów słonecznych. Coraz większą popularnością cieszy się jednak pompa ciepła CWU. To urządzenie, które podgrzewa wodę, jednocześnie nie emitując do środowiska żadnych szkodliwych substancji.

Pompa ciepła CWU – co to jest i jak działa?

Omawiane urządzenie jest specjalnym rodzajem pompy ciepła. Generuje energię wyłącznie do ogrzewania wody użytkowej, podczas gdy tradycyjne pompy obsługują również centralne ogrzewanie, oddając ciepło do całego domu.

Mechanizm działania pompy ciepła do CWU jest dosyć prosty. Energia pobierana jest z powietrza z wnętrza domu lub z zewnątrz do czynnika roboczego. Tam zasysa je parownik, w którym powietrze zderza się z czynnikiem i zamienia w gaz. W sprężarce podnosi się temperatura i ciśnienie a na końcu jest on przekazywany do skraplacza, który ogrzewa wodę użytkową.

Pompa ciepła CWU a zwykła pompa ciepła

Klasyczna pompa ciepła nie tylko ogrzewa cały dom, ale także podgrzewa wodę. Pełni więc dokładnie taką funkcję jak pompa do C.W.U przy dodatkowych możliwościach. Dlaczego więc nie zdecydować się na pompę klasyczną?

Do ogrzewania całego domu najczęściej używa się pomp gruntowych, które czerpią ciepło z energii geotermalnej. Tymczasem pompa ciepła do produkcji ciepłej wody jest modelem typu powietrze-woda. Oznacza to, że do ogrzewania wykorzystuje powietrze zewnętrzne lub to z wewnątrz domu. Jest to opcja o wiele tańsza a przy tym także łatwiejsza w montażu.

Zobacz też:  Pompa ciepła wysokotemperaturowa – co to takiego? Jak działa? Kto powinien zainwestować w takie urządzenia grzewcze?

Pompa ciepła CWU na tle innych źródeł ogrzewania wody

Jak wiadomo w większości polskich domów do ogrzewania budynku i wody wykorzystuje się kotły na gaz lub paliwa stałe. W stosunku do pompy ciepła są one jednak zdecydowanie mniej opłacalne. Nie tylko emitują do środowiska szkodliwe substancje, ale też generują więcej kosztów.

Co ciekawe pompy ciepła coraz częściej stosuje się jako alternatywę dla innej ekologicznej instalacji grzewczej, czyli kolektorów solarnych. Na korzyść tych pierwszych zdecydowanie przemawia większa łatwość montażu oraz – nie ukowajmy – mniejsze koszta inwestycji.

Pompa ciepła do C.W.U – czy to się opłaca?

Większość potencjalnych inwestorów zastanawia się, czy powietrzna pompa jako źródło ciepła dla wody będzie opłacalna. Przyjrzyjmy się najpierw cenie instalacji. Za pompę ciepła typu CWU z zasobnikiem o pojemności około 200 litrów z podgrzewaczem trzeba zapłacić około 10 tysięcy złotych. Jest to standardowa pojemność dla gospodarstwa domowego, w którym mieszka czteroosobowa rodzina. Jeżeli zdecydujesz się na opcję bez zasobnika koszt jest o wiele niższy i oscyluje około trzech tysięcy złotych.

Omawiane urządzenia mają bardzo dobry współczynnik COP. Oznacza to, że ich efektywność w stosunku do pobieranej energii elektrycznej jest bardzo dobra. Jedynym mankamentem może okazać się zmniejszenie współczynnika w okresie, kiedy na dworze panują ujemne temperatury. Wówczas może być konieczne dodatkowe źródło ogrzewania.

Pompa ciepła do C.W.U – z zasobnikiem czy bez?

W sklepach obecnie dostępne są pompy ze zintegrowanym zasobnikiem lub bez niego. Jeżeli masz już w domu zbiornik wody, możesz zdecydować się na tę drugą opcję. Wówczas pompę za można podłączyć do niego za pomocą wężownicy. Ważne jest to, aby dopasować pojemność zasobnika do wielkości gospodarstwa domowego. Jeżeli okaże się za mały w pewnym momencie ciepłej wody może po prostu zabraknąć.

Zobacz też:  Czy pompa ciepła ogrzeje dom zimą - jak działa pompa ciepła zimą

Podsumowanie

Ogrzewanie wody użytkowej może być kosztownym przedsięwzięciem. Pompa ciepła CWU to urządzenie, które w ekologiczny sposób jest w stanie pogrzać wodę dla całej rodziny. To rozwiązanie ekologiczne i niemal całkowicie bezobsługowe. Ma wyższe koszta początkowe niż tradycyjne kotły, jednak koszty ogrzewania w ciągu roku sprawią, że inwestycja szybko się zwróci.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl