Wybieramy klimatyzator do domu – to trzeba wiedzieć przed zakupem

Kiedy wpiszemy w wyszukiwarkę hasło jaki klimatyzator jest najlepszy, otrzymamy w odpowiedzi prawie 3 miliony wpisów. Z jednej strony świadczy to o ogromnym zapotrzebowaniu i zainteresowaniu tym urządzeniem, z drugiej natomiast wskazuje na dość niewielką wiedzę społeczności, w tymże zakresie. Dlatego właśnie, aby rozwiać wszelkie wątpliwości, powstał poniższy wpis, w którym poruszone zostaną najważniejsze informacje na temat klimatyzatorów, których trzeba być świadomym przed zakupem.

Jaki klimatyzator będzie odpowiedni?

Jeśli podczas letnich upałów Twój dom nagrzewa się do granic mojżliwości, a każdy oddech i każda spędzona w nim minuta stają się katorgą, może to oznaczać, że potrzebujesz klimatyzatora. W sprzedaży znajdziesz go w conajmniej dwóch wersjach. Jedna z nich to doskonale znana z miejsc usługowych jednostka ścienna zwana split, która dodatkowo musi być uzupełniona o element zewnętrzny, który reguluje jej pracę. Montaż takiego modelu wymaga wykonania odpowiedniej instalacji, którą powinien przeprowadzić wykwalifikowany w tym fachu specjalista, który nie tylko zadba o ulokowanie jej w odpowiednim miejscu, ale także kalibrację, czy uzupełnienie czynnika. Klimatyzatory są dostępne w różnych wariantach pracy – jedne działają w systemie powietrze – powietrze, inne do pracy potrzebują gruntu, kolejne wymagają obecności wody. Poza najbardziej popularnymi produktami ściennymi można spotkać też jednostki sufitowe, przypodłogowe, czy kasetonowe, więc każdy z pewnością znajdzie optymalne rozwiązanie dla siebie.

Alternatywę dla jednostek ściennych stanowią zdecydowanie bardziej praktyczne klimatyzatory elektryczne w formie monobloków, których ogromną zaletą jest brak konieczności realizacji instalacji, gdyż wystarczy je jedynie postawić w danym pomieszczeniu. Plusem jest także stosunkowo niewielki, kompaktowy rozmiar, dzięki czemu urządzenie nie tylko nie przytłacza wnętrza, ale można je w razie potrzeby z łatwością przenieść.

Rzeczy, na które należy zwrócić uwagę kupując klimatyzator do domu

Chociaż klimatyzatory kojarzą się nam głównie z ochładzaniem pomieszczeń, nowoczesne modele mogą spełniać także inne zadania. Współczesne urządzenia poza walorami praktycznymi mogą bowiem pełnić rolę dekoracji, które poza swoimi podstawowymi funkcjami, będą dodawać aranżacjom nowoczesnego wyglądu. 

Wybierając klimatyzator do swojego domu, należy jednak zwrócić uwagę nie tylko na wygląd, ale także kluczowe parametry takie jak moc. Powinna ona zostać przede wszystkim dopasowana do metrażu danego pomieszczenia, aby urządzenie miało szansę pracować z optymalną wydajnością. Wyraża się ją w kW, przy czym znaczenie ma także umiejscowienie, czy nasłonecznienie danego pomieszczenia. Dopasowanie urządzenia o właściwej mocy to redukcja kosztów, gdyż urządzenie nie męczy się, a ma możliwość podtrzymywania ustalonej temperatury.

Zobacz też:  Choinka z recyklingu zamiast żywego drzewka świątecznego

Jeśli poza możliwością chłodzenia zależy nam na tym, by mieć szansę wykorzystywania klimatyzacji również do ogrzewania, należy sprawdzić, czy urządzenie zostało wyposażone w taką funkcję.

Od 2019 roku pisze artykuły z dziedziny odnawialnych źródeł energii, sama starając się żyć ekologicznie, by nie nadwyrężać planety. Stara się pomagać innym w wyborze rozwiązań dotyczących ogrzewania domów, jak i oszczędności z tego wynikających.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl