Odliczenie fotowoltaiki od podatku – sprawdź, jakie warunki musisz spełnić i o czym nie możesz zapomnieć

Odnawialne źródła energii to nie tylko sposób na oszczędność i ekologiczna postawa. To także poszukiwanie alternatywnych źródeł energii wobec kurczących się zasobów paliw kopalnych. Największy wzrost popularności w naszym kraju notuje w ostatnich latach fotowoltaika. Odliczenie od podatku części kosztów związanych z montażem instalacji jest formą zachęty do tego rozwiązania. Co możesz odliczyć i o jakich sumach mowa?
fotowoltaika odliczenie od podatku

Czy solary można odliczyć od podatku?

Jeśli szukasz możliwości zmniejszenia kosztów poniesionych w wyniku montażu solarów, w ostatnich latach jest to możliwe. Ulga na fotowoltaikę jest zawarta w tak zwanej uldze podatkowej na termomodernizację. Ustawa wymienia wiele elementów, których koszt można odliczyć w zeznaniu podatkowym. Montaż instalacji fotowoltaicznych jest jednym z nich, choć niejedynym. 

Z założenia ulga ma na celu zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego obiektów mieszkalnych. Przysługuje wszystkim osobom prywatnym, które rozliczają się z urzędem skarbowym w rocznym rozliczeniu PIT. Niezależnie od tego, w jakiej skali podatkowej się rozliczasz, możesz skorzystać z ulgi. Co warte zaznaczenia, w ramach ulg możesz zyskać nawet do 53 tysięcy złotych na modernizację wszystkich budynków, które posiadasz.

Jak wspomnieliśmy, w ustawie nie jest zapisana tylko fotowoltaika. PIT może uwzględniać także inne inwestycje, które mają na celu obniżenie zapotrzebowania energetycznego obiektu. Należą do nich między innymi:

  • montaż kolektorów słonecznych do ogrzewania wody,
  • instalacja wentylacji z rekuperacją, która odzyskuje ciepło ze zużytego powietrza,
  • izolacja termiczna ścian,
  • wymiana okien i drzwi na takie o niższym współczynniku przenikalności cieplnej,
  • przyłączenie obiektu do sieci ciepłowniczej lub gazowej,
  • montaż pomp ciepła pobierających energię z ziemi lub powietrza,
  • wymiana kotła węglowego na ogrzewania elektryczne, gazowe lub olejowe,
  • koszty przeprowadzenie audytu energetycznego obiektu.

Jak widzisz, możliwości odliczenia kosztów jest wiele. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś każdego roku wykonywał inne inwestycje mające na celu osiągnięcie niezależności energetycznej domu. Wówczas możesz dokonać odpisów nawet każdego roku. Pamiętaj jednak, że kwota 53 tysiące dotyczy nie każdego z przedsięwzięć, ale wszystkich razem. 

Ulga na fotowoltaikę a dotacje z programu Mój Prąd

Część osób poddaje w wątpliwość, czy solary można odliczyć od podatku, jeśli wcześniej przyznano dotację z programu Mój Prąd. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby takiego odliczenia dokonać. Z ulg podatkowych mogą korzystać osoby, które sięgnęły po dotację lub wcale się o nią nie starały. Wówczas odliczenie od podatku fotowoltaiki będzie szansą na odzyskanie chociaż części zainwestowanych pieniędzy. 

Zobacz też:  Fotowoltaika – czy się opłaca budowa instalacji i kiedy się zwróci

Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku?

Nie masz doświadczenia ze sprawami księgowymi? Zastanawiasz się, jak odliczyć fotowoltaikę od podatku? Przede wszystkim musisz pamiętać o kilku zasadach. Jeśli decydujesz się na którąkolwiek z inwestycji przedstawionych wyżej, budynek musi spełniać warunki domu mieszkalnego. Nie jest ważne, czy twoje lokum to dom jednorodzinny, szeregowiec, czy obiekt wielorodzinny. Musi być wykorzystywany do celów mieszkaniowych i najpóźniej w dniu dokonania odliczenia musi pełnić funkcje mieszkaniowe. Oznacza to, że jest oddany do użytku i nie ma żadnych zastrzeżeń ze strony inspektorów nadzoru budowlanego. Możesz też skorzystać z ulgi, jeśli modernizujesz garaż lub budynek gospodarczy. Warunkiem jest to, że obiekt musi służyć budynkowi mieszkalnemu.

Odliczenie od podatku inwestycji związanych z fotowoltaiką musi rozpocząć się w roku, w którym poniosłeś pierwsze koszty. Decyduje data na fakturach, które musisz zgromadzić. Możesz odliczyć całą sumę z rachunków łącznie z kwotą podatku VAT, jeżeli nie odliczałeś go w ramach innych rozliczeń. Jeśli przez trzy lata nie uda ci się zakończyć prac, będziesz musiał zwrócić uzyskaną w ten sposób sumę. 

Inwestycja w fotowoltaikę jest kosztowna i bardzo często nie uda ci się odliczyć całej kwoty w jednym zeznaniu podatkowym. Ustawodawca dopuszcza, żeby odliczenie rozłożyć na kolejne lata, jednak nie dłużej niż 6 lat. Jeśli wykorzystasz już pulę 53 tysięcy, jaka jest przeznaczona na modernizację, nie rezygnuj z dalszej przebudowy swojego domu. Jeśli jesteś w związku małżeńskim i małżonek jest współwłaścicielem domu, jemu także przysługuje taka sama pula na odpis. Dzięki temu fizycznie możecie zaoszczędzić nawet 104 tysiące złotych, modernizując swój dom. 

Ulga na fotowoltaikę – dlaczego została wprowadzona?

Zależność „fotowoltaika a podatek dochodowy” to znakomity sposób na to, żeby zachęcić właścicieli domów starszego typu do modernizacji. Jasne jest, że nikt nie chce oddawać zarobionych przez siebie pieniędzy na rzecz państwa. Dlatego to rozwiązanie cieszy się ogromną popularnością. Przy okazji okazuje się, że rachunki za prąd są ograniczone do minimum, a obsługa paneli jest znacznie łatwiejsza niż pieca węglowego. Dodatkowe korzyści płyną do całego ekosystemu, który nie jest zatruwany dwutlenkiem węgla. 

Zobacz też:  Ustawa o OZE – główne założenia. Dlaczego była tak ważna i na czym polegały kontrowersje wokół niej?

Pewnie zastanawiasz się, jakie korzyści z ulgi na fotowoltaikę ma nasze państwo. Otóż nie jest tajemnicą, że gospodarka energetyczna w naszym kraju opiera się na węglu. Z uwagi na kurczące się zasoby i politykę ekologiczną Unii Europejskiej czeka nas rewolucja w tej dziedzinie przemysłu. Niezależność energetyczna obiektów mieszkaniowych sprawi, że zapotrzebowanie na prąd będzie mniejsze. Nawet mikroinstalacje montowane przy domach jednorodzinnych zwiększają procent OZE w całym rynku energetycznym.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

EkoHub
Logo