Przy wyborze ogrzewania do domu trzeba skupić się na wielu szczegółach. Ogrzewanie to tak naprawdę jedna z najważniejszych rzeczy, o które trzeba zadbać. Optymalna temperatura w domu to komfort, na którym nie warto oszczędzać. Coraz popularniejsze są pompy ciepła. Te urządzenia mają bardzo wiele zalet. Przed ich instalacją należy jednak zapoznać się ze szczegółami ich działania oraz rodzajami pomp ciepła, które występują na rynku. Chcesz poznać rodzaje pomp ciepła oraz ich zalety? Zapoznaj się z naszym artykułem!
Czym jest pompa ciepła i jak działa?
Pompa ciepła to urządzenie, które swoją wielkością przypomina lodówkę. Urządzenie to ma za zadanie ogrzewać dom oraz zapewniać w nim ciepłą wodę. Działanie pompy ciepła w zasadzie przypomina działanie lodówki. Różnica polega na tym, że lodówka usuwa ciepło z wnętrza i oddaje je na zewnątrz, pompa ciepła zaś usuwa ciepło z przestrzeni zewnętrznej i oddaje energię do domu w postaci ciepła. Pompa ciepłą wykorzystuje do działania efekt Joule’a-Thomsona. System zastosowany w pompach ciepła składa się trzech części:
- systemu, który pobiera energię ze środowiska;
- pompy ciepła, która sprawia, że ciepło staje się użyteczne;
- systemu, który odpowiada za dystrybucję oraz przechowywanie ciepła. To dzięki niemu możliwe jest zarządzanie ciepłem w domu.
Sama technologia pojawiała się dosyć dawno, bo w XIX wieku. Zasadę działania pompy ciepła opublikował w 1824 roku Nicolas Carnot. Pierwsze pompy ciepła wykorzystano jednak dopiero 100 lat później. Ogrzewały one ratusz, urzędy, budynek kongresowy oraz krytą pływalnię w Zurychu. W USA w 1945 roku uruchomiono pierwszą gruntową pompę ciepła. Znajdowała się ona w domu Roberta C. Webbera w Indianapolis. Od tego czasu popularność pomp ciepła stale rośnie. Jest to rozwiązanie bardzo przyjazne środowisku i wygodne. Technologia wciąż się rozwija i nowoczesne pompy ciepła mogą być bardzo wydajne.
Czy pompy ciepła są ekologiczne?
Wiele osób zastanawia się, czy wszystkie rodzaje pomp ciepła są ekologiczne. Postaramy się rozwiać wątpliwości! Powstaje coraz więcej nowoczesnych sposobów na ogrzanie mieszkania. Obecnie stawia się bardzo duży nacisk na ekologiczność tych rozwiązań. Takie działania mogą mieć bardzo pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Pompy ciepła mogą być całkowicie ekologiczne, ale aby tak było, spełniony musi być jeden podstawowy warunek, który opiszemy poniżej.
Aby pompa ciepła była całkowicie ekologiczna, prąd, który używany jest do jej uruchomienia, musi pochodzić z odnawialnych źródeł energii. Jeżeli pompa wykorzystuje energię z sieci, która do produkcji prądu używa węgla, to nie można mówić o tym, że sama pompa jest całkowicie ekologiczna. Podobna sytuacja jest z samochodami elektrycznymi, które są ekologiczne jedynie pod warunkiem, że energia, która ich napędza, nie pochodzi ze spalania węgla.
Nawet jeżeli pompa jest podpięta do sieci, to i tak jest to zdecydowanie bardziej przyjazne środowisku rozwiązanie, ponieważ podczas ogrzewania nie emituje ona spalin, które bardzo negatywnie wpływają na środowisko. Wykorzystanie pompy ciepła to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na środowisku naturalnym. Dodatkowo osoby, które wykorzystują instalację fotowoltaiczną do dostarczania energii, mogą mieć pewność, że ich ogrzewanie jest całkowicie ekologiczne.
Jakie są zalety różnych rodzai pomp ciepła?
Pompy ciepła to nie tylko ekologia. Mają one bardzo dużo innych zalet:
- mogą być prawie całkowicie bezobsługowe;
- są proste w montażu;
- mają bardzo niskie koszty eksploatacji;
- nie stwarzają niebezpieczeństwa związanego z wybuchem;
- mogą pracować w każdym pomieszczeniu gospodarczym;
- ich żywotność jest bardzo duża. Mogą bezawaryjnie pracować nawet do 30 lat;
- zajmują stosunkowo mało miejsca, dodatkowo nie trzeba budować do nich specjalnych zbiorników na paliwo.
Rodzaje pomp ciepła – wszystko, co musisz wiedzieć
Pompy ciepła występują w kilku rodzajach. Rozróżnia się je w zależności od tego, z czego dana pompa pozyskuje energię. Wybór jest uzależniony od możliwości finansowych, ale także i od rodzaju gruntu oraz rozmiarów działki. Poniżej przedstawiamy rodzaje pomp ciepła!
Pompa ciepła na powietrze
Ten rodzaj pompy ciepła jest zdecydowanie najłatwiej zamontować. Pompa ta wykorzystuje powietrze z atmosfery. Tłoczone jest ono do kanałów i poprzez kratki nawiewne dociera do pomieszczeń. W bardzo gorące dni może ona służyć jako klimatyzacja. Jest to najbardziej popularny rodzaj pomp ciepła. Koszta eksploatacji są niskie, a do tego sam montaż jest dosyć łatwy. Nie są tutaj potrzebna żadne odwierty, ponieważ pompa pobiera ciepło z powietrza. Należy jednak zaznaczyć, że taka pompa najlepiej działa, gdy na zewnątrz temperatury są umiarkowane.
Efektywność takiej pompy może zmaleć, gdy na zewnątrz robi się bardzo zimno. W takim wypadku konieczne będzie dodatkowe źródło ogrzewania domu. Im niższa jest temperatura, tym pompa wykorzystuje więcej energii elektrycznej do ogrzewana. W przypadku skrajnie niskich temperatur pompa może w ogóle przestać pracować i uruchomi się elektryczna grzałka, wtedy koszty energii mogą znacznie wzrosnąć. Ten rodzaj pompy ciepła najlepiej pracuje, gdy temperatura jest umiarkowana.
Pompa ciepła woda-powietrze
Taki rodzaj pompy ciepła ogrzewa wodę, która przesyłana jest do rur. Źródłem ciepła jest tutaj powietrze w temperaturze od +40°C do -25°C. Pompa ciepła woda-powietrze może zostać zainstalowana wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Tutaj także nie będą konieczne żadne prace ziemne, aby pompa spełniała swoje zadanie. Tego rodzaju urządzenia mogą grzać i chłodzić pomieszczenia, a także podgrzewać wodę,
Wodna pompa ciepła
Ten rodzaj pompy wykorzystuje wodę płynącą. Temperatura takiej wody powinna mieć od 5°C do 8°C, aby pompa działała najbardziej efektywnie. Wodna pompa ciepła może wykorzystywać studnie głębinowe. Z jednej z nich woda będzie pozyskiwana, by ogrzać dom, a do drugiej będzie zrzucana już zimna. Wodę można również pozyskiwać z przydomowych zbiorników wodnych, czyli na przykład ze stawu, jest to rozwiązanie dla osób, które chcą uniknąć prac ziemnych związanych z kopaniem studni głębinowych. Należy pamiętać o tym, że woda musi być filtrowana, aby nie doszło do uszkodzenia instalacji.
Gruntowa pompa ciepła
Jest to rodzaj pompy ciepła, która ciepło pobiera z ziemi. Do takiej instalacji wymagane jest wykonanie odwiertów. Należy pamiętać, że temperatura wody, która jest pobierana przez pompę, nie może spaść poniżej zera. Zapewnia ona komfortową temperaturę w domu, nawet gdy na zewnątrz są ujemne temperatury. Latem może chłodzić pomieszczenia.
Pompa ciepła to bardzo ekologiczne rozwiązanie. Jest to także dosyć opłacalny sposób na ogrzanie pomieszczeń w domu, więc warto w nią zainwestować!