Pompa ciepła w starym domu – na co zwrócić uwagę przy instalacji? Sprawdź przydatne wskazówki

Czy pompa ciepła w starym domu będzie optymalnym kosztowo wyborem, czy jednak nie spełni swojego zadania? Ostateczny efekt jej montażu zależy od kilku czynników. Sprawdź, co trzeba wziąć pod uwagę.
pompa ciepła w starym domu

Montaż pompy ciepła w starym budynku zawsze wiąże się z określonym ryzykiem. Od kilku czynników zależy to, czy wydatek będzie się opłacał i ogrzewanie będzie efektywne, czy jednak nie będzie to miało większego sensu. Jeżeli ten sposób ogrzewania budynku nie zapewni wystarczającego komfortu cieplnego lub wygeneruje dodatkowe wydatki eksploatacyjne, to lepiej odstąpić od zakupu. Od czego zależy to, czy pompa ciepła w starym domu spełni swoje zadanie?

Termoizolacja – dlaczego straty ciepła i standard energetyczny budynku mają wpływ na opłacalność inwestycji?

Duży wpływ na opłacalność zamontowania pompy ciepła do starego domu ma jego standard energetyczny. Jeżeli nieruchomość posiada słabej jakości termoizolację, to należy dokładnie zastanowić się nad zasadnością takiego zakupu. Wszystko dlatego, że duże ubytki ciepła wymagają większej mocy pompy, co przekłada się bezpośrednio na skalę zużywania przez nią energii elektrycznej i rachunki domowników. Im lepsza izolacja cieplna starego domu jednorodzinnego, tym ogrzewanie domu w ten sposób będzie bardziej opłacalne. Jedną z opcji pozostaje wcześniejsza modernizacja i wykonanie remontu budynku, aby zwiększyć jego klasę energetyczną. Dopiero kolejnym racjonalnym krokiem jest zakup pompy ciepła. Właściciele starych domów mogą zweryfikować potencjał dofinansowania wykonania termomodernizacji budynku, a także zmiany jego systemu grzewczego na pompę ciepła. Pamiętaj jednak o tym, że przy słabszej izolacji koszt inwestycji w dobór pompy ciepła wzrasta.

Jak przekonać się o tym, czy montaż urządzenia w starym domu ma sens?

W podjęciu decyzji o inwestycji w nowoczesny system ogrzewania oparty na pompie ciepła, może pomóc profesjonalny audyt energetyczny. Usługę taką oferują indywidualni specjaliści, a także firmy, które na co dzień zajmują się instalacją pompy ciepła u klienta. Przeprowadzenie audytu pomoże w określeniu charakterystyki budynki, jego właściwości termoizolacyjnych, utraty ciepła, a także zasadności wydatku na nowy system. Jeżeli koszty ogrzewania nie wzrastają i dochodzi do tego wydatek na zakup nowego urządzenia i wymianę starego pieca, to wielokrotnie wykorzystanie pompy się nie opłaca. Najpierw należy rozwiązać inne problemy związane z nieruchomością, a dopiero w kolejnym kroku postawić na zastosowanie pompy ciepła. Jeżeli jednak analiza wykaże korzyści związane ze zmianą źródła ogrzewania, to warto pomyśleć o pompie ciepła w starszym budynku oraz wykonaniu dodatkowego ocieplenia.

Zobacz też:  Ile prądu miesięcznie zużywa pompa ciepła - optymalne ustawienia i koszty eksploatacji

Jak zmniejszyć straty ciepła?

Istnieją skuteczne sposoby na to, by zmniejszyć ubytki ciepła w domu, dzięki czemu inwestycja w pompę ciepła będzie bardziej opłacalna, a koszty związane z jej użytkowaniem niższe. Dzięki temu kotłownia nie będzie ci już potrzebna. Przede wszystkim zadbaj o docieplenie ścian zewnętrznych i wewnętrznych, a także wyeliminowanie mostków cieplnych. Dodatkowo warto postawić na wymianę nieszczelnych drzwi i okien. Kolejnym kluczowym punktem w budynku mogą być dach lub strop w przypadku nieużywanego poddasza. Zadbaj o ich dobrą izolację. Dobrą metodą jest także wykonanie wentylacji mechanicznej, która będzie odzyskiwać ciepło. Wówczas koszty eksploatacji systemu będą niższe, a moc pompy ciepła do ogrzewania wnętrza i ciepłej wody będzie wymiernie niższa. Mniejsza moc to mniejsze wydatki początkowe związane z wymianą kotła na pompę ciepła.

Czy wcześniejsza instalacja grzejnikowa będzie współpracowała z pompą ciepła? Od czego to zależy?

Odpowiednio dobrana powietrzna pompa ciepła może współpracować z elementami starej instalacji grzewczej, w tym z grzejnikami. Niestety podłączenie pompy ciepła do starej instalacji możliwe jest tylko w domu z grzejnikami w systemie zamkniętym. W przypadku modelu grawitacyjnego, czyli otwartego nie będzie to możliwe. Jest to spowodowane tym, że w układzie otwartym nie pracuje czynnik grzewczy wysokotemperaturowy. Można temu zaradzić poprzez usunięcie naczynia przelewowego i zamontowania ciśnieniowego naczynia zbiorczego w kotłowni. Dzięki temu regulowane będą wszelkie wahania ciśnienia w systemie.

W przypadku starszych systemów zapotrzebowanie na ciepło z pompy może być bardzo duże i niewiele modeli spełni te oczekiwania. Wówczas rekomenduje się wymianę grzejników na nowoczesne, dzięki czemu urządzenia grzewcze sprawniej i oszczędniej zapewnią komfort cieplny domownikom i budynkowi. Jest to kluczowe zwłaszcza w sytuacji, gdy przyjdą duże mrozy i od mocy grzewczej pompy ciepła będzie zależało bezpieczeństwo i zdrowie domowników. Jeżeli nie chcesz wymieniać elementów systemu, to alternatywą jest wybór wysokotemperaturowej pompy ciepła, co wiąże się z dodatkowym wydatkiem. Z drugiej strony pozwala to na utrzymanie wysokiej temperatury wody grzewczej. Jednocześnie urządzenia te mogą służyć za jedyne źródło ciepła lub w połączeniu z alternatywnym rozwiązaniem, które przejmie część zadań pompy.

Zobacz też:  Pompa ciepła do basenu – jak to działa? Czy podgrzewanie wody w basenie energią odnawialną się opłaca?

Ogrzewanie podłogowe. Jego wykonanie może być bardzo kosztowne

W starszych domach pewnym utrudnieniem może być montaż systemu ogrzewania podłogowego. Wszystko dlatego, że może wymagać ono kosztownego i zaawansowanego remontu. Dla każdego domu koszty z tym związane mogą się różnić i zależy to przede wszystkim od jego konstrukcji. W związku z tym decyzja dotycząca takiego wydatku i prac z tym związanych jest sprawą indywidualną. Prawidłowo zamontowany i wydajny system podłogowy może ogrzać całą nieruchomość, jeżeli właściciele zadbali o ograniczenie strat ciepła.

Czy to się opłaca?

Kwestia opłacalności zakupu pompy ciepła do domu zależy od jego specyfiki i zakresu prac niezbędnych do tego, aby z zadaniem poradziło sobie nawet słabsze urządzenie. System wymaga dostępu do zasilania energetycznego i opiera swoje działanie o odnawialne źródła energii. Rachunki związane z ogrzewaniem możesz zmniejszyć, dzięki instalacji fotowoltaicznej. W dużej mierze uniezależni cię ona od cen surowców na rynku oraz wahań w energetyce.

W wiekowych domach dobrze sprawdzają się urządzenia typu split. Składają się z jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej i między nimi dochodzi do wymiany ciepła i oddawania energii cieplnej do wnętrza budynku. Ten mechanizm działania odpowiada za grzanie domu oraz ciepłej wody użytkowej. Przy wyborze pompy ciepła typu rewersyjnego, zadbasz także o chłodzenie wnętrz latem. Wpływ na efektywność działania pompy ciepła ma wiele czynników, dlatego przed decyzją o jej montażu warto skonsultować się ze specjalistą. Jeżeli dom jest odpowiednio przygotowany, to zakup urządzenia opłaca się nawet w wieloletnich nieruchomościach. Dzięki niemu możliwe jest ograniczenie wydatków związanych z utrzymaniem komfortu cieplnego we wnętrzach budynku, a także uniezależnienie się od sytuacji rynkowej. Ponadto to ekologiczny wybór, dzięki któremu zadbasz o czyste powietrze w swojej najbliższej okolicy. Już te małe zmiany na lokalnym podwórku mogą przyczynić się do globalnej poprawy jakości środowiska naturalnego. Stosowanie pompy ciepła w istniejącym domu to nie tylko oszczędność, ale także patrzenie w przyszłość.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl