Pompa ciepła a grzejniki – czy nowoczesny system grzewczy będzie współpracował z tradycyjnymi grzejnikami?

Pompa ciepła gwarantuje tanie i ekologiczne ogrzewanie budynku, choć często wymaga wymiany całej sieci grzewczej. Czy konieczny jest montaż ogrzewania podłogowego przy wymianie pieca na nowe źródło ciepła? Pompa ciepła a grzejniki – czy to się sprawdzi?
pompa ciepła a grzejniki

Rosnące ceny węgla i gazu sprawiają, że coraz więcej osób kieruje uwagę na alternatywne sposoby ogrzewania budynków. Jednym z systemów zapewniających komfort cieplny i niższe rachunki jest pompa ciepła. Stosując to nowoczesne rozwiązanie, poza wymianą pica, najczęściej trzeba też przebudować całą sieć C.O. Czy można nie modernizować sieci i zostawić tradycyjne grzejniki płytowe? Pompa ciepła a grzejniki – jak to się sprawdza?

Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na pompę ciepła?

Pompa ciepła a grzejniki? Takie zestawienie nie cieszy się wielką popularnością i z reguły te systemy nie współpracują ze sobą. Przy budowie nowego domu zazwyczaj montowana jest podłogówka i nowoczesna pompa. Z kolei w starych budynkach piece grzewcze są dostosowane do potrzeb klasycznego ogrzewania węglowego. W związku z tym wiele osób decyduje się nie ruszać starego systemu, który często jest nieekonomiczny. Czy słusznie?

Pompa ciepła to jeden ze sposobów na ogrzewanie budynku, który w ostatnich latach cieszy się ogromną popularnością. Ten rodzaj ogrzewania wymusza przepływ ciepła pomiędzy obszarem o niższej temperaturze a tym o wyższej. Do pozyskiwania energii cieplnej wykorzystuje się naturalne źródła ciepła jak powietrze nagrzane słońcem, wodę, czy wyższą temperaturę występującą poniżej poziomu gruntu. Cały system ogrzewania przypomina mechanizm znany z lodówek i chłodziarek z tą różnicą, że tutaj ciepło nie jest produktem ubocznym, a pożądaną energią.

Dobrze zaprojektowany powietrzny, gruntowy i wodny system pobierania energii jest w stanie ogrzać nawet duży budynek. Energia pobierana z natury jest w pełni odnawialna, nie ma tu procesu spalania i nie są zużywane żadne surowce naturalne. Do jej przetransportowania wykorzystuje się glikol lub solankę w zamkniętym układzie, które oddają energię do skraplacza.

Zobacz też:  Ile prądu ciągnie pompa ciepła - oszczędzaj na rachunkach dzięki pompom ciepła

Temperatura nośnika energii jest zbyt niska, żeby można było ogrzać budynek, dlatego używa się sprężarki. To ona komasuje ciepło i przekazuje je dalej do górnego obiegu, czyli sieci C.O. W związku z tym energia elektryczna potrzebna jest jedynie do zasilania sprężarki, a moc pozyskanego ciepła jest przeważnie pięciokrotnie wyższa, niż zużytego prądu. Dzięki temu można uznać pompy ciepła za źródło ekonomiczne i ekologiczne.

Pompa ciepła a grzejniki – niskotemperaturowy system grzewczy i stara instalacja

Pompa ciepła a grzejniki? Dlaczego to rozwiązanie wzbudza tyle kontrowersji? Sam system opiera się na innych zasadach i czerpie energię z innych źródeł. Także temperatura uzyskana w czasie spalania jest znacznie wyższa, niż generuje pompa. Tradycyjny system C.O. jest uznawany za wysokotemperaturowy, a woda wtłaczana do grzejników ściennych ma około 65 stopni Celsjusza. Tymczasem temperatura zasilania sieci przez pompy wynosi zaledwie około 35 stopni.

Kolejny problem stanowi brak regularności pomp ciepła. Te systemy nie pozyskują stale takiej samej ilości energii, ponieważ jest to zależne od warunków meteorologicznych. W czasie srogich zim przy bardzo dużych mrozach pompy okazują się niewydajne. W przypadku pieca grzewczego łatwo można podnieść temperaturę poprzez dołożenie paliwa i regulację.

Co to wszystko oznacza z praktycznego punktu widzenia? Jeśli do standardowych grzejników dostarczysz wodę o temperaturze 35 stopni, będziesz miał problem z dogrzaniem domu. Straty ciepła będą tak wysokie, że pomieszczenie w czasie największych mrozów pozostanie chłodne. Tymczasem przy montażu pompy ciepła najczęściej projektowane jest ogrzewanie podłogowe i system ogrzewania powietrza połączony z wentylacją. W takiej instalacji nawet niska temperatura wody zasilającej wystarczy do tego, żeby zapewnić odpowiedni komfort termiczny w domu.

W jakich sytuacjach pompa ciepła może współpracować z tradycyjnymi grzejnikami?

Czy zatem pompa ciepła i grzejniki płytowe nie mogą ze sobą współpracować? Z pewnością każdy projektant będzie odradzał ci to rozwiązanie, ponieważ zintegrowanie systemów jest niezwykle trudne. Istnieją jednak przynajmniej dwa sposoby na to, żeby do ogrzewania domu wykorzystać stare grzejniki i energię z OZE.

Zobacz też:  Pompa ciepła, czy gaz? Która metoda ogrzewania domu sprawdzi się dzisiaj najlepiej

Pierwszy z nich polega na inwestycji w specjalistyczną pompę o wysokiej wydajności. W wyniku pracy pompy ciepła temperatura wody w instalacji podnosi się do poziomu do 65 stopni. Takie urządzenie grzewcze może już współpracować z tradycyjnymi grzejnikami, choć zużywa nieco więcej energii, niż standardowe pompy. Okazuje się zatem, że zapłacisz więcej za samo urządzenie, opłacalność całego systemu znacznie się obniży, jednak modernizacja grzejników będzie niepotrzebna.

Drugi sposób na to, żeby dostosować grzejnik do współpracy z pompą ciepła, polega na powiększeniu powierzchni grzewczej. Przy podłogówce rury cieplne znajdują się na całej powierzchni podłogi, tymczasem grzejniki pionowe to zaledwie kilka metrów kwadratowych powierzchni. Jeśli chcesz, żeby woda o niższej temperaturze ogrzała pomieszczenie, musisz powiększyć powierzchnię grzewczą, czyli wstawić kolejne grzejniki. W tym wypadku koszty ogrzewania mogą utrzymać się na podobnym poziomie, jednak zwiększy się wartość samej inwestycji.

Montaż pompy ciepła i grzejniki ścienne – alternatywne rozwiązania

Jak widzisz, koszt dostosowania pompy ciepła do pracy standardowych grzejników w wielu przypadkach może okazać się wyższy, niż wymiana systemu ogrzewania. Część inwestorów stwierdzi zapewne, że gra nie jest warta zachodu i pozostawi kocioł węglowy. Nie jest to najlepsze dla środowiska naturalnego, a także dla ekonomii, analizując rosnące ceny węgla na składach. Pompa ciepła a grzejniki – czy ten pomysł nie jest w stanie się obronić?

Największy problem w zestawieniu powietrzna pompa ciepła a grzejniki stanowi ogrzewanie domu w czasie największych mrozów. Wówczas różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz jest zbyt duża. Możesz zatem zdecydować się na inwestycję w dodatkowe źródło energii. Może to być na przykład kominek gazowy lub ogrzewanie elektryczne zasilane fotowoltaiką. Jeśli skorzystasz z pomocy dobrego projektanta, okaże się, że system grzewczy oparty o pompę ciepła i klasyczne grzejniki będzie w stanie się obronić.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl