Pompa ciepła i ogrzewanie podłogowe – jak układa się ta współpraca?

Coraz popularniejszym sposobem na ogrzewanie budynków jednorodzinnych jest pompa ciepła. Ogrzewanie podłogowe z reguły projektowane jest w domach wyposażonych w takie źródło ciepła. Czy jest sposobem na najlepsze wykorzystanie potencjału pompy?
pompa ciepła ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe uznaje się za najbardziej wydajny sposób wykorzystania energii cieplnej do ogrzewania budynków. W większości nowych obiektów stawia się właśnie na taki system grzewczy. Zaletą jest także dobra współpraca z instalacjami OZE, w tym z pompami ciepła. Czy ogrzewanie podłogowe jest najlepszym sposobem na wykorzystanie potencjału pomp i zamaskowanie ich słabych stron? Jak wygląda współpraca z innymi urządzeniami grzewczymi?

Pompa ciepła – nowoczesna instalacja grzewcza

Jaki system grzewczy najlepiej sprawdza się przy pompie ciepła? Ogrzewanie podłogowe. Takie stwierdzenie można znaleźć na wielu forach internetowych i w wypowiedziach różnych ekspertów budowlanych. Jednak nie zawsze inwestorzy rozumieją, dlaczego jest to najskuteczniejsze zestawienie i że nie w każdym przypadku trzeba montować podłogówkę przy montażu pomp. Dlatego postaramy się wyjaśnić, z jakiego powodu eksperci polecają takie zestawienie.

Zacznijmy od prezentacji samej technologii działania pompy ciepła. Najprościej można opisać ją jako układ, który przepompowuje nośnik energii cieplnej pomiędzy obszarami o zróżnicowanej temperaturze. W większości przypadków instalacja pobiera ciepło z otoczenia, czyli powietrza, wody i gruntu. Wykorzystując zjawisko samoczynnego poruszania się płynów o różnej temperaturze w układzie zamkniętym, dostarcza ciepło do skraplacza.

Niewielka różnica temperatur pomiędzy obszarem zewnętrznym a wewnętrznym sprawia, że konieczne jest skumulowanie energii. Dzieje się to w sprężarce, gdzie dociera energia w postaci pary. Następnie ciepło przekazywane jest do układu centralnego ogrzewania, podnosząc temperaturę wody do poziomu 30 – 40 stopni. W ten sposób niewielka różnica temperatury może być wykorzystywana do ogrzewania domu.

Pompy ciepła powietrzne i wodne korzystają z energii słonecznej przekazanej do tego czynnika. Z kolei pompa gruntowa korzysta z wyższej temperatury pod powierzchnią ziemi, która powstaje między innymi w wyniku rozkładu pierwiastków radioaktywnych. Takie źródła energii uznawane są za w pełni odnawialne, dlatego pompa to sposób na ekologiczne ciepło w domu i obniżenie kosztów ogrzewania. Co ciekawe, ten sam system można wykorzystać do ogrzewania wody użytkowej, a także do chłodzenia.

Zobacz też:  Czy klimatyzator to pompa ciepła: jak wybrać klimatyzację do domu i na co zwracać uwagę

Ogrzewanie podłogowe i grzejnik – co jest lepsze do ogrzewania domu?

W większości użytkowanych domów za ogrzewanie odpowiada system grzejnikowy. Kaloryfery i nieco bardziej nowoczesne grzejniki płytowe mają za zadanie podgrzać powietrze, a następnie wymusić jego ruch wykorzystując klasyczne zjawiska fizycznego unoszenia się ciepła.

Choć ten system stosowany jest od lat, można dostrzec w nim sporo wad. Przede wszystkim jest mało ekonomiczny, ponieważ ciepłe powietrze unosi się do góry i zatrzymuje pod sufitem, a zatem najcieplej jest w miejscu nieużytkowanym przez ludzi. To też wymaga podgrzewania wody do bardzo wysokiej temperatury. Inną wadą jest nieestetyczny wygląd grzejników, które w minimalistycznych aranżacjach zaburzają ich ogólny odbiór.

Nie można jednak odmówić grzejnikom pewnych zalet, których brakuje podłogówce. Do najważniejszych należy możliwość bardzo szybkiego nagrzania wychłodzonego obiektu. Bez problemu można je zintegrować ze standardowymi kotłami gazowymi i węglowymi. Ponadto grzejniki ułatwiają suszenie bielizny i ręczników, co jest przydatne szczególnie w domach zamieszkiwanych przez małe dzieci.

Ogrzewanie podłogowe to system, w którym rurki grzewcze poprowadzone są w podłodze pod powierzchnią posadzki. Dzięki temu najpierw nagrzewa się powietrze blisko podłogi, a następnie ciepło rozchodzi wyżej. Ogrzewanie podłogowe jest też bardziej ekonomiczne, a ciepło płynie z całej powierzchni podłogi. Dodatkowo rozpowszechnienie tworzyw sztucznych w budownictwie doprowadziło do tego, że instalacja ogrzewania podłogowego zajmuje niewiele miejsca i jest łatwa do wykonania.

Podłogówka daje spory komfort w korzystaniu z obiektu, ponieważ nawet w okresie zimowym można poruszać się po podłodze boso. Jeśli jednak zdecydujesz się na zamontowanie sieci już w czasie użytkowania obiektu, czeka cię potężny remont związany z wymianą podłogi. Istnieją też pewne ograniczenia w zakresie doboru materiałów wykończeniowych do posadzek, ponieważ musisz wybrać produkty o dobrym przewodzeniu cieplnym.

Pompa ciepła i ogrzewanie podłogowe – najpopularniejsze rozwiązanie

Dlaczego pompa ciepła i ogrzewanie podłogowe tak często są projektowane razem? Najważniejszym argumentem jest temperatura zasilania wody grzewczej. System pomp ciepła określany jest jako niskotemperaturowy, ponieważ w standardowych urządzeniach woda nagrzewa się do poziomu 35 stopni Celsjusza. Istnieją pompy wysokotemperaturowe, jednak są droższe i bardzo kosztowne w utrzymaniu. Dlaczego temperatura ogrzewania jest taka ważna?

Zobacz też:  Ile energii elektrycznej pobiera pompa ciepła i jak przekłada się to na koszt ogrzewania budynku? Pompa ciepła – zużycie prądu.

Z przedstawianych powyżej opisów systemów mogłeś się dowiedzieć, jak rozprowadzane jest ciepło w podłogówce i przy grzejnikach ściennych. Jeśli woda o temperaturze 35 stopni trafia do grzejników ściennych, nie jest w stanie nagrzać obiektu w czasie mrozów. Tymczasem w przypadku ogrzewania płaszczyznowego podłogowego nie ma to większego znaczenia. Tutaj taka energia cieplna w połączeniu z odpowiednim sposobem wykończenia posadzki są wystarczające do ogrzewania obiektu.

Ważnymi argumentami za stosowaniem pompy ciepła i ogrzewania podłogowego jest też stworzenie przez ten system specyficznych warunków wewnątrz pomieszczenia. Przede wszystkim powietrze ogrzewane niższą temperaturą ma wilgotność na wyższym poziomie niż przegrzewane. W związku z tym zastosowanie ogrzewania podłogowego jest korzystniejsze dla zdrowia. Ponadto nowoczesne ekologiczne obiekty to najczęściej domy minimalistyczne z prostą bryłą i wolnymi przestrzeniami wewnątrz. Do takich wnętrz grzejniki ścienne po prostu nie pasują.

Kiedy montaż pompy ciepła z ogrzewaniem podłogowym nie ma sensu?

Nie zawsze pompa ciepła i ogrzewanie podłogowe to dobre zestawienie. Problematyczne jest szczególnie przy instalacjach montowanych w starych obiektach. Tutaj koszt demontażu starych grzejników, wymiany podłogi i układania podłogówki jest znacznie wyższy, niż korzyści płynące z tego systemu. Inną sytuacją jest inwestycja w pompy wysokotemperaturowe, które dobrze współpracują z tradycyjnymi grzejnikami i nie ma konieczności montażu podłogówki.

Jeśli budujesz nowy dom, który z założenia ma być ekologiczny, energooszczędny i komfortowy w użytkowaniu, postaw na zestaw pompa ciepła i ogrzewanie podłogowe. Dodatkowo zestawiając urządzenia z fotowoltaiką, niemal całkowicie pozbędziesz się kosztów ogrzewania, a jednocześnie zadbasz o środowisko naturalne.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl