Instalacja fotowoltaiczna 6 kW – cena. Od czego zależy koszt montażu takiej sieci?

Przy większych domach jednorodzinnych zapotrzebowanie energetyczne zaspokoi instalacja fotowoltaiczna 6 kW. Cena takiej sieci to kilkadziesiąt tysięcy złotych, jednak może przynieść wymierne korzyści. Od czego zależy koszt fotowoltaiki 6 kW?
instalacja fotowoltaiczna 6 kw cena

Sieci fotowoltaiczne zbudowane są z myślą o uniezależnieniu energetycznym obiektu od dostaw prądu. Najważniejszym parametrem jest zatem moc instalacji i ilość energii, jaką jest w stanie wyprodukować. Przy budynkach jednorodzinnych, które zamieszkuje więcej osób lub zużycie jest znaczne, często proponowana jest instalacja fotowoltaiczna 6 kW. Cena takiej konstrukcji nie należy do najniższych, jednak zwrot może nastąpić stosunkowo szybko. Sprawdź, co warto wiedzieć o tej instalacji.

Instalacja fotowoltaiczna 6 kW – jaka to sieć?

Sieci fotowoltaiczne montowane przy budynkach prywatnych są znakomitym sposobem na ograniczenie kosztów energii elektrycznej. Budując sieć, tworzysz własną minielektrownię, a darmowy prąd czerpiesz z promieni słonecznych padających na ekrany solarne. Jednym z typów takich sieci polecanych przez wiele firm monterskich jest instalacja fotowoltaiczna 6 kW. Cena takiej instalacji nie należy do najniższych, jednak niesie ona ze sobą pewne korzyści dla użytkowników. 

Jakie są zalety instalacji fotowoltaicznej 6 kW?

Instalacja fotowoltaiczna 6 kW to stosunkowo duża sieć, która najczęściej składa się z 16 do 19 paneli. Mogą one zajmować powierzchnię nawet do 40 m². Duża ilość paneli wpływa na wzrost ceny fotowoltaiki 6 kW, jednak przynosi też wymierne korzyści. Jeśli sieć będzie dobrze zaprojektowana i dostosowana do warunków technicznych w domu, może produkować rocznie nawet między 5,5 a 6 tysięcy kWh prądu. 

Zobacz też:  Domowy piec indukcyjny – fotowoltaika współpracująca z ogrzewaniem

Do czego może służyć energia wytwarzana przez instalację fotowoltaiczną?

Taka ilość energii to więcej niż roczne zapotrzebowanie czteroosobowej rodziny. Możesz zatem wykorzystać zasoby generowane przez instalację fotowoltaiczną 6 kW na inne sposoby. Cena jej budowy ograniczy częściowe zapotrzebowanie na instalację ogrzewania wody użytkowej, czy oświetlenia garażu lub warsztatu. Taka sieć przyda się też przy domach, gdzie mieszka liczniejsza rodzina lub masz pompę ciepła. 

Panele fotowoltaiczne 6 kW – cena

Instalacje fotowoltaiczne składają się z wielu elementów, a każdy z nich może występować w kilku wariantach różniących się jakością. Trudno zatem jednoznacznie wskazać, ile w twoim przypadku będzie kosztowała instalacja fotowoltaiczna 6 kW. Ceny proponowane przez kilku największych dostawców instalacji PV pozwalają stworzyć szacunkowe widełki. Najtańsze sieci kosztują około 28 000 złotych, z kolei przy droższych koszt rośnie nawet do 35 000.

Całkowity koszt fotowoltaiki 6 kW – co się na niego składa?

Największą częścią składową kosztów instalacji są panele fotowoltaiczne 6 kW. Cena takich paneli jest zależna od mocy każdego z nich. Słabsze panele są nieco tańsze, jednak będziesz potrzebował ich więcej. Z kolei te lepszej jakości mogą być nawet o 20% droższe. Musisz zatem liczyć się z kosztami w przedziale od 15 do 20 tysięcy złotych za same ekrany. 

Cena falownika

Spory wpływ na ostateczny koszt fotowoltaiki 6 kW ma falownik, nazywany też inwerterem. To urządzenie ma za zadanie przetworzenie prądu stałego pobieranego z paneli na prąd zmienny. To najbardziej skomplikowana część każdej sieci, nie tylko instalacji fotowoltaicznej 6 kW. Cena inwertera też nie jest wszędzie jednakowa, a urządzenia lepszej jakości mogą być sporo droższe od tych budżetowych. Koszt tańszego inwertera to około 5 tysięcy, a najlepsze urządzenia osiągają ceny ponad 7 tysięcy złotych. 

Zobacz też:  Fotowoltaika do grzania wody – jak wykorzystać panele fotowoltaiczne?

Z czego wynikają dodatkowe koszty instalacji PV?

Dodatkowe koszty wynikają ze sposobu montażu instalacji fotowoltaicznej 6 kW. Cena oferowana przez większość firm monterskich obejmuje przewody zasilające, które łączą ze sobą panele z falownikiem. Muszą to być wysokiej jakości akcesoria odporne na zmienne czynniki atmosferyczne i wysokie temperatury. Dodatkowo koszty stanowią same akcesoria monterskie w postaci uchwytów, szyn, czy ekierek PV. Całość uzupełnia komplet zabezpieczeń AC i DC, a także koszt samego przeprowadzenia prac, który często wliczony jest w całość. 

Instalacja fotowoltaiczna 6 kW – cena z montażem

Z pewnością koszt sieci jest jednym z najważniejszych czynników, jakie bierze pod uwagę inwestor zainteresowany instalacją fotowoltaiczną 6 kW. Cena takiej sieci może zejść poniżej sugerowanej przez nas granicy, jeśli zdecydujesz się na wybór najtańszych akcesoriów. Mniejsze koszty będą związane z decyzją o wyborze firmy montującej instalację fotowoltaiczną 6 kW. Cena z montażem u firm dopiero zaczynających swoją działalność i niemających doświadczenia jest z reguły znacznie niższa. 

Czy warto oszczędzać na wyborze firmy montującej instalację PV?

Pamiętaj, że tylko raz poniesiesz opłaty związane z montażem instalacji fotowoltaicznej 6 kW. Dlatego ważny jest wybór odpowiedniej firmy montującej instalacje fotowoltaiczne. Słabi specjaliści od montażu mogą popełnić błędy lub dopuścić się niedopatrzenia, przez co sieć nie będzie wystarczająco trwała. Z kolei gorszej jakości falownik, który obniży koszt fotowoltaiki 6 kW nawet o 2000 złotych, będzie wymagał wymiany kilka lat wcześniej, niż dobrej jakości sprzęt. 

Jak obniżyć początkowy koszt fotowoltaiki 6 kW?

Cena sieci może być mniejsza, jeśli skorzystasz z dopłat oferowanych przez różne fundusze. Obecnie działa kilka programów oferujących dopłaty dla prywatnych inwestorów, rolników czy przedsiębiorców. Możesz skorzystać zarówno z dopłat bezpośrednich, jak i pożyczek czy ulg podatkowych. Ponadto część banków oferuje niskooprocentowane pożyczki właśnie na budowę sieci fotowoltaicznej.

Zobacz też:  Grzanie wody – fotowoltaika. Jak podgrzewać wodę panelami fotowoltaicznych?

Decydując się na sieć fotowoltaiczną, pamiętaj, że taka instalacja będzie generowała oszczędności, ponieważ pokryje większą część opłat za energię elektryczną. Jeśli odpowiednio zaplanujesz sieć i dobierzesz dobrej jakości akcesoria, będziesz użytkował panele dłużej. Biorąc pod uwagę stale rosnące ceny prądu, z każdym kolejnym rokiem będziesz oszczędzał więcej.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl