Fotowoltaika na działkę. Ekologiczna fanaberia czy skuteczny sposób na niezależność energetyczną?

Fotowoltaika na działkę rekreacyjną to metoda pozyskiwania prądu z promieni słonecznych. Umożliwia zasilanie sprzętów elektrycznych w miejscach, gdzie dostęp do sieci jest trudny lub niemożliwy. Czy warto kupić panele fotowoltaiczne na działkę? Sprawdź!
fotowoltaika-na-dzialke

Ogromna popularność fotowoltaiki i stosunkowo łatwy dostęp do prądu sieciowego prowadzi do powstawania ciekawych i nietypowych instalacji. Jedną z nich jest fotowoltaika na działkę, czyli sieć umożliwiająca dostęp do energii w ogrodach ROD i domkach letniskowych. Dzięki takiej sieci poprawia się komfort korzystania ze wspomnianych miejsc wypoczynku. Czy zestaw solarny na działkę jest opłacalny? Przekonaj się!

Panele fotowoltaiczne na działkę – czy ta inwestycja ma sens? 

Panele słoneczne stały się najwygodniejszym sposobem na pozyskiwanie czystej energii. Mocowane na dachu budynku nie zajmują miejsca, są bezobsługowe, a pozyskiwanie prądu jest wygodne. Instalacja produkcji energii słonecznej daje też sporą niezależność od dostaw prądu czy podwyżek cen. Jednym ze sposobów na wykorzystanie tych niezależnych elektrowni słonecznych jest sieć fotowoltaiczna na działce.

Czy fotowoltaika na działce się opłaca?

Spoglądając na ceny instalacji PV, pewnie zastanawiasz się, czy taka sieć się opłaca. Im większe zużycie prądu, tym fotowoltaika na działce ROD ma większy sens. Altany w ogródkach działkowych czy domki letniskowe nie mają dużego zapotrzebowania energetycznego, dlatego zwrot sieci osiągniesz późno lub wcale. 

Jakie korzyści może przynieść fotowoltaika na działce rekreacyjnej?

Montaż fotowoltaiki na działce ROD to głównie sposób na doprowadzenie energii do miejsca, w które standardowe sieci nie dochodzą. W ten sposób podniesiesz komfort korzystania z ogródków działkowych, czy obiektów rekreacyjnych i z większą ochotą będziesz spędzał tam czas. Fotowoltaikę na działce możesz zamontować też w sytuacji, kiedy istnieje możliwość doprowadzenia prądu, ale chcesz być niezależny od dostawców energii.

Zobacz też:  Fotowoltaika – cena instalacji i koszt jej utrzymania. Kiedy się zwróci?

Jak dobrać moc zestawu solarnego na działkę?

Domki na działkach rekreacyjnych, czy leśnych są różne i mają inne wyposażenie, z czego wynika odrębne zapotrzebowanie energetyczne. Część z nich to niewielkie altany narzędziowe, które wymagają jedynie oświetlenia. Inne to niemal domy jednorodzinne, gdzie poza lodówką i kuchenką elektryczną znajduje się także telewizor, czy grzałka do wody. Fotowoltaika na działkę musi zatem uwzględnić wszystkie te urządzenia, ponieważ wyprodukowana przez nią energia powinna zaspokoić całkowite potrzeby obiektu. 

Jak dobrać panele fotowoltaiczne na działkę?

Musisz przeliczyć średnie zużycie prądu dla wybranych urządzeń, czyli pomnożyć ich moc przez długość użytkowania w ciągu dnia. Na podstawie obliczeń dobierzesz odpowiednią wielkość sieci fotowoltaicznej na działkę. Jeśli potrzebujesz prądu do kilku lampek, lodówki, radia czy ładowania telefonu, wystarczą sieci o mocy 1,2 kW, czyli składające się z 4 paneli słonecznych. Do ich zamocowania wystarczy około 8 m² połaci dachu skierowanej na południe. Takie gotowe zestawy znajdziesz w sklepach internetowych, czy na portalach aukcyjnych.

Fotowoltaika na działce rekreacyjnej – gdzie ją zamontować?

Naturalnym miejscem do zamontowania instalacji fotowoltaicznej na działkę jest powierzchnia dachu. Jeśli budujesz altanę i przy okazji myślisz o fotowoltaice, uwzględnij orientację południową połaci dachowej w swoim projekcie. Najlepszym miejscem będzie połać ze spadkiem około 40 stopni, która nie będzie zacieniona przez drzewa, czy inne konstrukcje. Panele słoneczne na działce nie powinny być montowane na gruncie, ponieważ istnieje spore ryzyko kradzież i dewastacji. W wielu związkach działkowców regulamin nie daje zgody na montaż takich sieci.

Zestaw solarny na działkę – ile kosztuje? 

Koszt sieci potrzebnej do zasilania kilku urządzeń znajdujących się na działce jest znacznie niższy niż w przypadku standardowych instalacji fotowoltaicznych w domu. Fotowoltaika na działce rekreacyjnej nie musi składać się z kilkunastu paneli – wystarczy zaledwie kilka. Także przewody prowadzone w budynkach jednopoziomowych nie muszą być tak długie, dlatego potrzeba ich mniej. Koszt podnosi nieco konieczność montażu akumulatora, w którym będą się gromadziły nadwyżki produkcji prądu. 

Zobacz też:  Dlaczego nasłonecznienie w Polsce jest optymalne do fotowoltaiki? Sprawdź!

Na jakie wydatki się przygotować, planując sieć fotowoltaiczną na działkę?

Gotowe zestawy solarne na działkę kosztują już od kilkuset złotych. Te warte uwagi i zainteresowania zaczynają się od 2000 złotych w górę. Dodatkowe koszty może generować konieczność modernizacji połaci dachowej lub montażu na niej uchwytów. Przy standardowych sieciach cena fotowoltaiki na działkę ROD powinna zamknąć się w granicach 3000 złotych. To ułatwi też obliczenie okresu zwrotu sieci i pozwoli ocenić, czy montaż takiej instalacji w twoim przypadku jest celowy.

Fotowoltaika na działkę – pole do popisu dla majsterkowicza czy fachowców?

Większość prac budowlanych czy konstruktorskich prowadzonych na działce rekreacyjnej jest wykonywanych samodzielnie. Tymczasem sieci fotowoltaiczne najczęściej montują wyspecjalizowane ekipy, które mają wiedzę i odpowiedni sprzęt do takich działań. Czy fotowoltaika na działkę powinna być montowana samodzielnie, czy przez specjalistów? Przy tak małych instalacjach, jak fotowoltaika na działce, wezwanie specjalistów mogłoby znacznie podnieść koszty i przekroczyć pułap opłacalności sieci. Z kolei samodzielny dobór poszczególnych elementów i zestawianie ich ze sobą wymaga specjalistycznej wiedzy. 

Gotowe zestawy do samodzielnego montażu

Polecamy gotowe zestawy do samodzielnego montażu sieci fotowoltaicznych na działkę. Mają uproszczoną konstrukcję i dopasowane do siebie parametry, co tworzy dobrze zintegrowaną sieć łatwą w montażu. Dzięki nim spełnisz swoje ambicje konstruktorskie i jednocześnie uzyskasz wydajną elektrownię słoneczną.

Zastanawiasz się nad montażem paneli fotowoltaicznych na działce rekreacyjnej? Wiesz już, jakie mogą być koszty takiej instalacji. Przeanalizuj, czy taka inwestycja będzie ci się opłacać i czy fotowoltaika na działkę jest dla ciebie dobrym rozwiązaniem!

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl