Fotowoltaika – pożary. Mit czy realne zagrożenie?

Samozapłon sieci to jedna z wad wymienianych przez krytyków fotowoltaiki. Pożary wywoływane przez instalacje stanowią jednak niewielki promil wszystkich zdarzeń tego typu. Czy pożary instalacji fotowoltaicznych są realnym zagrożeniem i jak się ich ustrzec?
fotowoltaika pożary

Sieci czerpiące energię z promieni słonecznych należą do instalacji energetycznych i podnoszą zagrożenie pożarowe obiektu. W ostatnich latach pojawia się jednak sporo mitów na temat sieci fotowoltaicznych i wywoływanych przez nie pożarów. Choć rzeczywiście może dojść do zapalenia dachu domu jednorodzinnego z powodu fotowoltaiki, pożary spowodowane pracą sieci nie są wcale powszechne. Warto jednak dołożyć wszelkich starań, by zachować pełne bezpieczeństwo. Sprawdź, jak się chronić!

Fotowoltaika – pożary. Czy sieć fotowoltaiczna może się zapalić?

Energia czerpana z promieni słonecznych powoli rewolucjonizuje rynek energetyczny. Nie wszystkim takie zmiany są na rękę i coraz częściej pojawiają się nowe informacje oczerniające sieci PV. Mówiono o nieekologicznym procesie produkcyjnym paneli czy produkcji ekranów w ramach niewolniczej pracy w Azji, a ostatnio pojawiło się nowe zagrożenie dla fotowoltaiki. Pożary instalacji i zapłon sieci fotowoltaicznych mają rzekomo być realnym ryzykiem. Czy tak jest w rzeczywistości? Sprawdzamy!

Pożary fotowoltaiki i ich przyczyny

Najpierw warto wyjaśnić, że sieci fotowoltaiczne, podobnie jak instalacje elektryczne w domu, podnoszą ryzyko wystąpienia pożaru. Przepływa przez nie prąd elektryczny i w przypadku uszkodzenia sieci może dojść do zwarcia. W efekcie zaprószony zostanie ogień. Trudno jednak mówić o pożarach samych paneli fotowoltaicznych. Mowa raczej o sieciach elektrycznych odprowadzających zebrany prąd. Przy 

fotowoltaice pożary mogą wywołać także wyładowania atmosferyczne, czyli uderzenie pioruna w sieć.

Pożary paneli fotowoltaicznych – statystyki zapłonów 

Aby pokazać skalę zagrożenia fotowoltaiki pożarami, posłużymy się danymi opublikowanymi przez Państwową Straż Pożarną z Oławy. W raporcie na stronie komendy znalazły się wyjaśnienia dotyczące tej sytuacji i statystyki. Okazało się, że w 2019 roku 18% pożarów w budynkach jednorodzinnych zostało wywołanych przez niesprawną instalację elektryczną. Jednak na obszarze działania tego oddziału PSP na 153 tysiące zdarzeń nie zanotowano żadnego, którego przyczyną byłby pożar paneli fotowoltaicznych. 

Zobacz też:  Fotowoltaika – opinie negatywne o sieci. 7 faktów, które warto znać przed inwestycją w panele

Dane można uznać za szczątkowe i niewymierne. Zwróćmy zatem uwagę na inne państwa, gdzie taką analizę przeprowadzono na szerszą skalę. Badania prowadzone przez niemiecki instytut TUV wskazały, że na obszarze Niemiec na 1,3 mln domów z panelami PV do pożaru doszło w 210 przypadkach, co stanowi 0.016 %. Z kolei w Wielkiej Brytanii zanotowano 58 pożarów fotowoltaiki w ciągu 7 lat na milion budynków wyposażonych w sieć. Statystyka pożarów fotowoltaiki pokazuje, jak marginalnym są problemem.

Pożary instalacji fotowoltaicznych a reakcje strażaków 

Jeszcze jednym mitem, które wiąże ze sobą fotowoltaikę i pożary jest reakcja straży pożarnej w przypadku płonącego budynku wyposażonego w sieć PV. Można spotkać się z opiniami, że strażacy w obawie przed porażeniem pozwalają na spalenie się budynku i nie gaszą go. Tymczasem wszystkie nowoczesne i legalnie zamontowane sieci są wyposażone w wyłączniki, które w przypadku wystąpienia zapłonu natychmiast przerywają produkcję prądu. Strażacy przechodzą także specjalne szkolenia, podczas których poznają metody gaszenia budynku nawet przy założeniu, że sieć nadal jest pod napięciem.

Jak uniknąć pożaru fotowoltaiki?

Jak widzisz, pożary instalacji fotowoltaicznych są problemem marginalnym. Warto więc pochylić się nad tym, dlaczego zagrożenie jest niewielkie. Przede wszystkim sieci montowane przez profesjonalne firmy, które korzystają z dobrej jakości materiałów, mają wielokrotne zabezpieczenia przed pożarem. Przykładowo przewody PV, które prowadzone są po połaci dachowej, mają izolacje samogaszące. Nawet w przypadku przeskoczenia iskry nie dojdzie do samozapłonu. Dodatkowo przewody prowadzone są w peszlach zabezpieczających o właściwościach samogaszacych. 
Interesuje cię fotowoltaika? Pożary instalacji nie zdarzają się często i nie warto wierzyć w mity na ten temat. Jeśli chcesz być bezpieczny, wybierz ofertę sprawdzonych firm. Zadbaj o to, aby materiały użyte do budowy instalacji były wykonane w wysokiej klasie przeciwpożarowej. Dodatkowo zastanów się nad przeprowadzeniem projektu ppoż. dla sieci fotowoltaicznej, nawet jeśli nie wymagają tego przepisy budowlane. To na pewno poprawi bezpieczeństwo instalacji.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl